Marc Maron: Z bláta do louže

Scenár:

Marc Maron

Účinkujú:

Marc Maron

Komik a populární moderátor podcastů Marc Maron ve svém osobitém stand-upu hovoří o smutku, stárnutí a globálním oteplování. (HBO Max)

fhe_verdict odpad!

Netusim, kto je ten typek, ale objavilo sa mi to medzi novinkami a dal som tomu sancu. Mozno robim chybu v tom, ze ocakavam od stand up-u aby som sa bavil a preto ma to neoslovilo. Prvych 20 minut sa pomerne neuspesne obuva do krestanov a svoje pravo urazat ich definuje tym, ze on je neveriaci Zid. A kedze je neveriaci tak dalsie minuty venuje starnutiu a svojmu strachu zo smrti. Zakryva to pribemi o svojom dementnom otcovi a matke, ktora uz nevie porozpravat pribeh. Sice neviem naco to taha na verejnost, smiesne to vsak nie je urcite. Po pravde by sa mi k tomu hodilo sitcomovy nahrany smiech, aby som vedel, kedy je cas sa bavit. Ten chlap nema udernost, chyba mu punch line a jeho rozpravnie sa rozlieva vsetkymi smermi a odchadza do nenavratna. Po 40 minutach to vzdavam, chyba mi sice uz len 20 minut do konca, ale toto fakt nema uroven. Ak by hocikto musel hodinu v kuse rozpravat tak umyselne alebo nechtiac vyprodukuje viac humoru nez tento chlap. ()

Fifer

Maron je vtipný, pokud se zrovna nenaváží do Rogana a jeho boys. Za prvé už ty fóry opakuje (což je vtipné, protože nejčastější stěr anti-woke komiků je, že se opakují) a je z toho cítit nesnášenlivost až křivda. Maron nadává na profesora misogynie Petersona, kterého já moc nemusím, BTW. A dělá přesně to, co mainstream, snaží se z ho zneplatnit, ačkoliv Maron je bakalář z English literature, takže proti Petersonovi je to opravdu akademický loser. Dále Maron pokračuje v tom, že Roganovy podcasty poslouchají jen panicové, kteří chtějí rady použít, až jednou budou mít ženu. Ten "most obvious" incel joke použitý asi tisíckrát předtím. Přijde mi prostě, že v souboji s Roganem tahá Maron za kratší provaz. A je to zbytečný beef, který vůbec nemusel být. S Louisem se rozešel, což chápu, Maron je prostě přesvědčený feminista, OK, omluva jeho kdysi přítele, mu tedy nepřijde dost upřímná. Otázka je, zda Maron, kdysi velký kokainista s mnoha krátkými vztahy a aférami, také nemá své kostlivce ve skříni a jestli tedy nevyčítá Louisovi něco, co sám také dělal. Ale to se asi nedozvíme. Každopádně nejsilnější je Maron, když se zaměřuje na niterné prožitky, trápení, nejistotu atd. To jsou věci, ve které se drží úžasné tradice of jewish self-deprecating humour. Hořce vtipná je současná válka v Gaze, kdy Maron stojí pochopitelně na straně Izraele, tedy na opačné straně, než všichni ti "woke people", se kterými si jinak notuje při kritice Rogana a anti-woke komiků. Uvidíme, kam se názorově dostane za pár let. ()

novoten

Marc je pořád svůj a na rozdíl od nejrůznějších dalších komiků či vypravěčů právě u něj věřím, že jeho postoj není falešná póza. Zkrátka je to bývalý divoch, který si prožil svoje a dlouho neměl rád všechno a všechny a s každým dalším rokem z něj ona razance vyprchává. Je smířený s tím, co má. Přišel o lásku, o další kus životního štěstí a teď zkrátka žije nebo se o to snaží. Nepotřebuje být vtipný za každou cenu a budovat pointy pro salvu smíchu každých patnáct vteřin, občas si na zdrcující hlášku počkáme pěkných pár minut, ale poslouchání všeho před i po ní má v sobě nezfalšovatelnou životní zkušenost. ()