Zvonár od Matky Božej

(TV film)
  • Česko Zvoník od Matky boží (viac)

Další z adaptací klasického románu francouzského spisovatele Victora Huga z roku 1997. Znetvořený, ale šlechetný zvoník Quasimodo pomáhá krásné cikánce Esmeraldě, do které se osudově zamiloval zločinný páter Frollo. Nesmrtelný příběh o síle lidskosti, skrývající se tam, kde by ji nikdo nečekal doplňují skvělými výkony Mandy Patinkin a Richard Harris. (oficiálny text distribútora)

Prochy38

Tak jak jsem se na to těšil, tak moc jsem byl zklamán. Ano, S. Hayek je nádherná, pro roli Esmeraldy jako stvořená. Ale co bylo tohle za film, to mi hlava nebere. To si jako "Amíci" řekli: "my si to uděláme po svém! Nějaký V. Hugo je nám u.... ". Podle mě jediná, ale brutální chyba celého filmu. Quasimodo výborně udělaný, R. Harris jako Frolo taky výborný, atd. ... Ale proč tak totálně převrátili příběh, to mi hlava nebere a jako milovníka knižní předlohy taky trochu uráží.... ()

zdeny99

Těžko říct, které filmové zpracování tohoto slavného románu od Victora Huga je nejlepší. Do chvíle, než jsem uviděl první minuty této adaptace to byl film z roku 1956 s Ginou Lollobrigidou a Anthony Quinnem. Jenže je to už hodně starý film, a to stáří je na něm velmi znát. Naopak na Medakově adaptaci jakoby 22 let nebylo znát a navíc ze všech filmových zpracování ukazuje už od první minuty nejsyrověji chudobu a bídu pařížských ulic na konci 15. století. Nejvíce to zdůrazňuje s protikladem Španělska, které tou dobou vysílá Kryštofa Kolumba za oceán a bohatým pařížským dvorem. Dalším nesporným kladem je herecké obsazení. Mandy Patinkin známý spíše jako chirurg z NEMOCNICE CHICAGO HOPE je snad nejhrbatějším zvoníkem. Přesto není ale tím nejnechutnějším. Tím beze sporu je Charles Laughton z filmu z roku 1939. Další herci už ale podle mě zajímají ve svých rolích oproti jiným adaptacím ty prvotní pozice. Richard Harris v roli Froda je tím nejošklivějším. Do jisté míry připomíná Maxe Schrecka z Upíra Nosferatu. Salma Hayek je naopak tou nejkrásnější Esmeraldou a Nigel Terry nejvíce přesvědčivým Ludvíkem XI. Kdyby v této roli neuspěl, byl by to obrovský propadák, když jeho nejznámější role je král Artuš z filmu EXCALIBUR. Diváka rozhodně zaujme i zpracování katedrály Notre-Dame, tentokrát jen s jednou věží, tak jak celý film po vizuální stránce. Tohle vše by jistě znamenalo, že se jedná o nejlepší zpracování Zvoníka od Matky Boží. Jenže to vše kazí ten naprosto změněný konec, který odporuje literární předloze. Esmeralda tentokrát nekončí na popravišti a žije dál. Naopak umírá jen Quasimodo. Tak takhle bohužel ne. Tohle pro mě je naprosto zprzněný konec literární klasiky. [1174. hodnocení, 29. komentář, 56%] ()

Faidra

Těžko říct, která adaptace téhle Hugovy knihy je nej. Tahle to sice s přehledem není a navíc to kazí cukerínový a zcela předloze odporující konec, ale má to jeden nesporný klad - herce. Především Esmeraldu (pro diváky telenovel - ano, Esmeralda je i literární postava), pro kterou nemohli najít lepší představitelku než Salmu. ()

honajz2

Už od prvních minut jsem poznal, že tohle bude televizní film, ale i tak mi to připadalo natočené celkem slušně. Bohužel viděno v českém dabingu, takže herecké výkony nemůžu ohodnotit. Špatné to ale rozhodně nebylo, příběh to mělo zajímavý, akorát finále mi přišlo celé zběsilé a až moc akční, vzhledem k tomu, že se ten děj budoval celou dobu pomaleji. Jestli tak končí předloha nevím, ale najdu si to. Na televizní film to ale překvapivě není špatné, i když to jeve výsledku jenom průměrný film. 3* ()

manonfire

Megasilné téma v další podobě, jež je sice průzračně nízkorozpočtová, ale na druhou stranu Richard Harris byl přesný v mé představě o tom jak má vypadat zžírající se páter Frollo. Scény mezi zlotřilou chudinou byly však o poznání slabší. V komornější poloze však mohl film nabídnout velmi důstojnou podívanou zejména na Harrise a Patinkina. 60% ()

• Natáčelo se v maďarské Budapešti, francouzském Rouenu a také v Praze. Filmování bylo zahájeno v červenci 1996 a skončilo v září téhož roku. (fiLLthe3DD)