Dramatické vyprávění podle skutečného příběhu kanaďana doktora Fredericka Granta Bantinga, držitele Nobelovy ceny za medicínu, který se po návratu z 1. světové války snaží dokončit studia medicíny a hledá místo lékaře. Zaujme ho situace těžkých diabetiků, které medicína označuje jako nevyléčitelně nemocné bez šancí na přežití. Bere to jako výzvu rozhodnut vše změnit. S neobyčejnou vervou se začíná věnovat výzkumu. Zpočátku pracuje ve sklepních prostorech bez odpočinku, prakticky bez pomoci, přesto díky své neústupnosti objevuje a extrahuje živočišný inzulín. Dále pracuje i s kolegy na jeho čištění a možnosti syntetické náhrady. Po letech přichází konečně i patřičné uznání, jehož vrcholem se stává Nobelova cena. Po vypuknutí 2. světové války se opět hlásí do služby v armádě. V roce 1941 ale letadlo, kterým je přepravován, havaruje a život této velké osobnosti medicíny se tak uzavírá.
Film je poctou Bantingovi a jeho průlomovému objevu inzulínu, díky kterému mu miliony diabetiků vděčí za život. (ceskyhonza)

ceskyhonza

Výborný film, škoda, že jen televizní, což zřejmě limituje jeho dostupnost a že u nás už cca 2 desetiletí nebyl reprízován. Je to tak dávno, že si nejsem jistý, zda jsem ho viděl na ČT, nebo dokonce ještě ČST. Bylo by jistě víc než pozitivní, kdyby např. dramaturgie ČT obnovenou premiéru zvážila. Pokud se k filmu dostanete a máte rádi silné, pravdivé příběhy, inspirované skutečnými osudy postav, rozhodně si ho nenechte ujít. ()

Narciska

Jako dítě mě to uchvátilo. Životopisné filmy bývají inspirativní, objevitele často spojuje vytrvalá práce a nezlomná vůle, asi proto je film tak působivý. Objevu inzulinu předcházely pokusy na psech, tak nevím, s jakým ohlasem by se film dnes setkal, v remaku by tuto skutečnost nejspíš museli vynechat. ()