Jezdci purpurových stepí

(TV film)
  • USA Riders of the Purple Sage

Napínavý a romantický thriller o boji vzdorné ženy proti mužům a o tajemném cizinci, jehož vášnivá přísaha změní navždy její život. Když Jane Withersteenová získá farmu, kterou jí odkázal otec, stane se její život nebezpečnou válkou proti mocným mužům, kteří se jí snaží výnosnou půdu ukrást. Setkává se s Lassiterem, který pátrá, jak se pomstít své bývalé lásce. I přes četná varování Jane zjišťuje, že ji přitahuje Lassiterův potlačovaný hněv, a brzy na něm začne být závislá jako na jediném spojenci. Zatímco Lassiter s Jane bojují proti svým bezohledným utlačovatelům, jsou vtaženi do vášnivého milostného vztahu. Když jsou takto polapeni do nejnapínavějšího dobrodružství svého života, brzy si uvědomí, že lidské srdce lze sice často vést, ale nikdy je nelze nutit. (Warner Home Video CZ)

ferika

Hm. Cital som kniznu predlohu. Film sa jej dost dobre dejovo drzi, ale ... Banditi boli vykresleni az prilis okrajovo. Aspon jeden blizky zaber na ich zatah na cele s "jazdcom v maske" by mi ulahodil. Takto to vyzera, akoby do deja ani nepatrili. a potom dost vagne vyznieva fakt, ze ten super maskovany jazdec je vlastne celkom mila mlada kocka. A asi nemam rovnaky vkus na baby ako Ed Harris. I ked Amy Madigan nie je na zahodenie, zahrnut ju superlativmi kniznej verzie by som trochu vahal. Robin "Lisbonova" mi ako mlada krehka kocka v tejto ulohe celkom sekla. Som na jej okale trochu zatazeny. A Ed Harris je pre mna tiez ok. Chybaju mi hlbsie dialogy a trochu detailnejsie zabery namiesto niektorych zdlhavych sekvencii. Nakoniec - vonu salvie som z obrazovky vobec necitil, ale mohli ju nahradit vacsou davkou romantiky. Vcelku vzato nieco medzi 60 a 70 %. ------>>>> PS: Este prosim upravit ten Obsah hore, citujem :" Setkává se s Lassiterem, který pátrá, jak se pomstít své bývalé lásce. " Akej byvalej laske? Bola to predsa jeho sestra, ktoru uniesli! A nechce sa jej pomstit, on ju chce pomstit. To tak na okraj :) ()

Finskej

Těžko říct. Hlavní linie předlohy zůstala zachována, ale je to takové nijaké: neurazí a nevadí, ale ani nijak vlášť nezaujme. Skončí a člověk zapomene, že film viděl. Snad jedinou zajímavostí je mladičká agentka Lisbonová v jedné z vedlejších rolí. Méně zajímavé už je, že hlavní hrdinka Amy Madiganové, dle předlohy celkem krasavice, je taková mamina, a Ed Harris rovněž nemusel být tak plešatý. Ale jelikož se manželský pár Madiganová + Harris podílel na produkci, asi nebylo vyhnutí. ()

haWranka

Líbil se mi hudební motiv, ale to bylo asi tak všechno. Neskutečná nuda a absence sympatií byť k jediný postavě mi dost znepříjemnily zážitek. ()

Historik

Tento přepis ve své době údajně nejpopulárnější greyovky by si zasloužil lepší zpracování. Je to celé odbyté, místy zbytečně naivní a zasazené do špatného prostředí. Nevím, proč si někteří myslí, že se western musí odehrávat v Monument Valey. Bylo by dobré, kdyby se k této látce někdo vrátil a natočil to pořádně. ()

Wiluna

Realizácia tohto filmového projektu, bol nadostač chabý pokus, ktorý z núdze nevyslobodila ani najslávnejšia westernová predloha Zane Greya a ani charizmatický Ed Harris. Povestný, neslávne slávny pištoľník Lassiter v čiernom, ktorého stvárnil práve Ed (tu bez štipky charizmy), vo vás zanechal len jednu jedinú emóciu. Bol to údiv nad jeho veľmi zlou a komickou frizúrou, čo vás rozrušovala po celú dobu trvania filmu vždy, keď dal dole svoj "stetson" a nedalo sa brať nič vážne. (niekedy je menej skutočne viac – stačí si spomenúť na Yula Brynnera v 7 Statočných). Detto skvelá herečka Amy Madigan, ktorá do tejto role tiež nezapadla. Aj napriek tomu, že pár tvorí mimo filmové plátno manželskú dvojicu, čo mi je veľmi sympatické, tu mi jednoducho prekážali.  Dej sa našťastie v značnej miere stotožňoval s knihou, avšak chýbalo tomu jedným slovom VŠETKO. A to, že úplne z príbehu odstránili dosť kľúčovú postavu – malú Fay, ma sklamalo tiež. Aj keby ste knihu nečítali a nemali s čím porovnať, nezostane vo vás absolútne žiadny (poviem to expresívne) „afterglow”,  ktorý zažijeme po príjemných „filmových“ 😁🙈 zážitkoch. Súce vážne len pre vyplnenie popolnočného programu v komerčnej televízii. Takto si filmovú adaptáciu slávnych diel nepredstavujem. Knižná predloha u nás známa ako Jazdec v Maske z edície Stopy (Mladé letá) je fantastická. Je jedno či máte 14 alebo trpíte krízou stredného veku, stanete sa súčasťou divokého západu - kaňonu v južnom Utahu. Spoznávame širokú prériu husto zarastenú šalviou, pôsobiacou ako fialové more. Nádherná vôňa, je opísaná tak, že ju takmer dokážete cítiť. Cennosť a krása tohto príbehu sa ukrýva v štýle, akým je napísaný.  Ponúka nám síce drsnú dobu pištoľníkov a banditov, ale bez zbytočného a prehnaného násilia, s jemným nádychom lásky a vodopádom naivity (Jane v spojitosti s jej vierou) a čarovným opisom prírodných krás. A prežívate hnev, odpor, napätie, lásku.....jedným slovom v 303 stranách VŠETKO. ()