Limbo

• USA Limbo
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Austrália, 2023, 108 min

Životem unavený detektiv Travis Hurley přijíždí do malého městečka, aby zde prozkoumal dvacet let staré zmizení domorodé dívky Charlotte. Vyprahlí obyvatelé bílému muži zprvu nedůvěřují, jeho stoická povaha je ale brzy přiměje k tomu, aby odkryli stará tajemství a otevřeli svá zaprášená srdce. Pouštní noir, zasazený v bezútěšných krásách opálového údolí, pronásleduje temné stíny dávného zločinu a propůjčuje hlas segregovanému okraji australské společnosti. Atmosférický snímek vpichuje svému divákovi do žíly precizně vyměřenou dávku zoufalství a naděje. V roli nečekaného opraváře lidských osudů exceluje protřelý Mentalista Simon Baker. (MFF Karlovy Vary)

Arsenal83

Film točil aboriginec a je točený hlavne pre nich, resp. aj pre austrálsku väčšinu s poukazovaním na určitú sociálnu nespravodlivosť. Typická festivalovka s dobre voleným čiernobielym ladením, v ktorom tú páľavu aj tak cítiť. Ale inak tiché, komorné, skoro bez dialógov. Takže vizuál výrazne prevyšuje príbeh, o ktorom skoro zistíte, že jeho podstatou je, že nevedie nikam. ()

SAINTS

Herecké obsadenie je v najnovšom outback noir Ivana Sena vynikajúce. Simon Baker hrá drsného, smutného a na drogách závislého detektíva vyšetrujúceho vraždu domorodého dievčaťa pred 20 rokmi. Limbo má krásnu čiernobielu kameru, ktorá vytvára zlovestnú atmosféru, ktorá zdôrazňuje bezútešnosť a ešte viac zdôrazňuje trápenie každej postavy spojené s množstvom dlhých záberov a minimom dialogov. Je to aj príbeh o predsudkoch a rasizme, ktorému musia čeliť pôvodní obyvatelia Austrálie. Limbo je temný a ponurí film, určite, ale má tichú silu, ktorá pretrváva aj po jeho skončení. ps recenzia Trevora je úplne mimo. ()

Trevor

Ku komentáru Arsenala83 znova netreba nič pridávať...komorná nuda v ktorej sa ako inak nenápadne vykresľuje zly biely bububu ujo kresťan...to tak bežne je že postarší muži nemajú záľubu v ničom inom iba naháňať mladé tzi gánečky z Richnavy, ktoré sa umyly naposledy v potoku pred štyrmi mesiacmi keď všetok bordel čo tam nahádzali odplavil lejak do Ružína...nebyť kamery tak se mi chce zvracet. ()

dubinak

Vizuální úžas střídá ultimátní nuda a nezajímavě napsané postavy, které hlavního vyšetřovatele tahají od jednoho konce pouště k druhýmu furt dokola, řeknou mu jednu další větu ze svých vzpomínek a takhle to jde dál. Ten trailer to vystřihl celkem spolehlivě a film je pak v realitě jenom natažený na celovečerní délku. Bavilo mě to prostředí, kamera, design Simona Bakera a takový ten temný otazník ve vzduchu. Nebavilo mě, že se vyšetřování nikam nesune a příběh zdejšího vyšetřovaného případu není tak silný, abych byla pak joo zklamaná, že to ve finále vlastně jen vyšumělo. Ne že bych u toho spala, ale jít na to ve Varech v deset večer, tak se tak asi stane. Dvě a půl. KVIFF 2023 ()

prokop04

Film má specifickou atmosféru díky moc hezkému černobílému vizuálu. Pokud máte rádi pouště, budete mít opravdu dost času si je prohlédnout. Hlavní příběh je takový nedodělaný, detektiv stále někam jezdí, ale na nic pořádného nepřichází. Divák neustále čeká na nepřicházející budoucnost. Opravdu by se to dalo smrštit na 70 min. Myslím si, že Australan by z toho měl větší požitek. Jinak prostředí a mysteriózní postavy pěkný. ()

• Film je inšpirovaný niekoľkými starými filmovými príbehmi, hlavnou inšpiráciou pre film bola klasická dráma Ako zabiť vtáčika (1962). (Arsenal83)
  • Ivan Sen napísal scenár na základe svojich skúseností s mestom, jeho podzemnými obydliami a nezvyčajnou kultúrou. (Arsenal83)
  • Film mal svetovú premiéru v súťaži na 73. berlínskom medzinárodnom filmovom festivale 23. februára 2023, kde súťažil o Zlatého medveďa. (Arsenal83)