J. Massenet: Werther

(TV film)
  • Československo Werther
Hudobný / Dráma
Československo / Západné Nemecko, 1985, 101 min

Koprodukčné filmové spracovanie lyrickej hudobnej drámy Werther (1892) francúzskeho skladateľa Julesa Masseneta na motívy románu Johanna Wolfganga von Goetheho. Utrpenie mladého Werthera, román o vášnivom mládencovi, ktorý sa zmieta v strastiach nešťastnej lásky, až si napokon zvolí dobrovoľnú smrť, sa v Nemecku na sklonku 18.storočia stal "kultovou" knihou mladej generácie. Werther bol stelesnením nespútanej citovosti, ktorá sa oslobodzuje z pút spoločenských konvencií. Massenet svojou hudbou ešte znásobil extázu ľúbostného opojenia, do popredia pritom stavia Charlottu, ktorá, zachovajúc vernosť svojmu manželovi, až vtedy sa odhodlá prejaviť svoje city Wertherovi, keď je už neskoro. Režisér Petr Weigl svojim pôsobivým obrazovým stvárnením a vynikajúca hudobná nahrávka povýšili túto operu na skvostnú lahôdku pre súčasného diváka. (STV)

radektejkal

Nejsem přívrženec "weiglovek", ale ani jejich odpůrce. Literární předloha, opera a film vznikaly po stu letech, posuny jsou značné. Největší mezi Goethovou novelou a  Hartmannovým libretem, v němž zamilovaný Werther padá z nebe, nevíme o něm nic a jeho agónii je věnována zhruba polovina děje, a ještě značně zkresleného. Goethova duchaplnost (o niž jsem nikdy nepochyboval) se rozplývá v absolutní niveč. Touha po super-romantickém vyznění překonává meze současného chápání podstaty věci (tedy Wertherovy sebevraždy): příkladný rozdíl mezi klasikou (východisko) a romantikou (gesto). Viděno v rámci "nepovinné hudební výuky starého bluesmena". ()