Úpadek amerického impéria

• Kanada Le Déclin de l'empire américain (viac)

Historička Dominique napsala knihu o tom, že stojíme před úpadkem amerického impéria. Muži nevěří ve smysl intelektuální činnosti, která je živí, a vyžívají se v krátkodobých vztazích, ženy se rozvádějí, trpně snášejí nevěry manželů či zůstávají svobodné a chovají se stejně promiskuitně jako muži. (Letní filmová škola)

Rozjimatel

2,5 "Mamma mia!" Téma je síce zaujímavá, ale to podanie je tak vtieravé, skoro všetky postavy (údajne intelektuálne) tak odpudivé, slizké, že som to sledoval len s veľkým sebazaprením. Viem, že tie postavy nemali vzbudzovať veľké sympatie, ale malo byť vraj fascinujúce ich sledovať, čo teda potvrdiť nemôžem. Na tomto dekadentnom, skoro až perverznom diele (celé to je len o sexe na všetky možné spôsoby) nemám príliš čo chváliť, určite nie hudbu, ktorá je dosť od veci, snáď len psychologickú zápletku, ktorá sa ku koncu začne celkom zaujímavo rozpletať. A malý, bezvýznamný bodík pridávam za tú masáž. ()

radektejkal

Občas si přečtu dopředu pár recenzí, ne proto, že bych nevěděl kudy kam, spíš hledám hlas, kterému mohu přizvukovat. Zde je to Anderton, který považuje svět dostatečně propojený, globalizovaný, a proto nezáleží na místu děje. Zároveň považuje film za synekdochu, to bych také bral (metaforu ovšem ne). Co se tu vlastně děje? V posilovně diskutují čtyři ženy a v kuchyni při vaření čtyři muži (nejedná se o záměnu místa, ale o jeho postupné přesunování). Muži i ženy si sdělují svůj "sexuální balast". Mluví jasně a srozumitelně, nepřekřikují se, čekají až na ně přijde řada. - Často jsem se přitom ušklíbl, ale nevím kolikrát, neměl jsem s sebou svůj šklibometr. V druhé polovině filmu se scházejí dohromady, situace se přiostřuje, ale jen mírně. Společnost se považuje za osvícené intelektuály, o jednotlivcích nevíme vůbec nic. Činnost zaměřená na plavbu na erotické vlně je zřejmě úplně neuspokojuje, ale kromě zaměstnání nemají nic jiného; něco za čím by šli, něco tomu obětovali a měli radost, že toho dosáhli. - Tím jsme vyřešili "americké imperium", ale v čem spočívá "úpadek"? Nejspíš v oné lhostejnosti, nesoudnosti či nestoudnosti, připravující degradaci sebe sama. ()

Anderton

Premýšľam, prečo Arcand nazval svoj film Úpadok amerického impéria a nie svetového. Dobre, je Kanaďan, ale cesta do Éurópy, Ázie, Austrálie a Afriky by jeho teórie iba potvrdila. Blížim sa vekom hrdinom tejto snímky a som rád, že sa takto spoločne s priateľmi často nestretávame, pretože napríklad bývame ďaleko od seba a ani niet času, ale pochybujem, že by sme si začali pokukovať po ženách a priateľkách. Preto beriem tento film skôr ako synekdochu či metaforu celej spoločnosti, ktorým reprezentantom Arcand vkladá do úst svoje myšlienky a úvahy o tom, kam sme sa to dopracovali. Z jeho filmu mi tak nakoniec vyplynulo, že žijeme jednoducho v chaose, kde všetko prestalo dávať zmysel. A to sem ešte poriadne nezapracoval kapitalizmus, ten však v podhubí dialógov a vyobrazených vzťahov rozhodne cítiť. ()

kaylin

Rozhodně zajímavý film, který ukazuje, že konverzační drama může fungovat, může být zábavné, ale také může trochu nudit a možná nic neříct. Jenže to téma je přece jen natolik zajímavé, a když o něm trochu začnete přemýšlet, uvědomíte si, kde je vlastně místo pro sex ve vašem životě. Neovládá vás také? ()

nzTomParys

Počátek jedné velmi zajímavé trilogie. Nahlédnete na krátký okamžik na život několika intelektuálních lidí, a jejich pohled na svět. Západní civilizace se v jejich očích rozpadá. Muži podvádějí, ženy se rozvádějí, osobní štěstí žene všechny k sobeckosti. Vše co zbývá je sex. Velice zvláštní film, který se mi dostal pod kůži a ještě dlouho tam zůstal. Pokud jste ten typ člověka, co se občas na chvíli zasní nad podstatou bytí, vřele doporučuji. ()