Automat na lásku

I studené Finsko může být plné vřelých lidí, hořících láskou.
Mladý muž jménem Ari musí opustit zaběhlý styl života, aby zastavil komplikace, které přicházejí jako následky jedné jediné noci. Setkání s Tiinou mění vše. Tento romantický film ukazuje Finsko v jiném světle, než jak jej vidí cizinci. I studené Finsko může být plné vřelých lidí, vyzařujících lásku. (oficiálny text distribútora)

Radko

Severský vzťahový štýl ako vyšitý. Plus trocha otrávenej neschopnosti zaľúbiť sa. Skutočnosť, že nordické národy všeobecne vyznávajú uvoľnený prístup k milovaniu, je dostatočne známa. Film teda neponúka nič neobvyklé, ani výnimočné. Cez sexuálnu stránku, sa tu rieši všetko, ostatné je potlačené. Pozadie správania sa hrdinov sa nijako nevysvetľuje Ak predsa, tak len ako následok telesnej príťažlivosti. Do tohto rámca je zasadená aj svadobná scéna. No tá pobavila komplet, vrátane jej úvodu, kedy si v priebehu obradu hlavná postava - Ari pripomína v mysli posteľové dobrodružstvá s prítomnými mladými dámami. Trochu nasilu bol na ňu prilepený happy end. No užívateľka rockwoman aj takýto záver zasadila do správneho kontextu, v tunajšom, zďaleka najvýstižnejšom, komentári. ()

tom88

Divné charaktery postáv, divný ľudia, divné pomery. Obyčajný dej, priemerná réžia aj keď na fínsky film možno nadpriemer, ale v tomto prípade neodpúšťam. Veľmi poburujúci film, ktorý som pretrpel až do konca. Rozhodne si netreba brať poučenie a nesprávať sa ako hlvné postavy. Škandalózne, divné a nudné. Herci trocha nadpriemerní, ale to nezachraňuje. Druhý krát si to asi ťažko pozriem, pretože film vo mne zanechal nepríjemné pocity a hlavná postava ešte horšie. Jeden človek divnejší ako druhý. 47% ()

farmnf

Čumím, čumím! Pod inzerací erotický film jsem si představoval klišé ala Holywood kde nadržená hrdinka přijímá do betle jednoho blazeovaného idiota za druhým. Nic takového. Jeto dost neobyčejné psychologické drama se skvělou kamerou a skvělými herci ze skvělého prostředí - Finska. Parta mladých krásných lidí, 3 kluci a 3 holky si naivně myslí, že jsou rodina (ještě aby toho nebylo málo jsou všichni intelektuálové). To nikdy nemůže fungovat, zažil jsem to na vlastní kůži. Stačí, že si tak nějak zasouloží křížem a je tu katastrofa plná napadání, tragédie a nenávisti. Že je tu pár otevřených erotických scén ani nepostřehnete, jde o víc. "Nikdy jsem nemiloval", "Nikdy jsem neměla orgasmus"..Nevím, necítím nic... zazní v tomto filmu. "Jsi otcem, jak se cítíš?"..."Divně". No za 49 korun a neusnul jsem při tom, opravdu dobré! ()

castor

Levottomat nabízí desítky souloží v netriviálním severském příběhu. Ale nejen to.. Atraktivně podaná story o charismatickém, pro okolí v mnohém uzavřeném doktorovi Arim, který se nikdy nezamiloval, ale budí kolem sebe neuvěřitelné emoce. Rozseká prakticky všechny vztahy ve svém okolí, protože ani kamarádky jeho nové vyvolené Tiiny nejsou tak počestné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Sledovat, jak se k nějakému kroku odhodlají, je poměrně zajímavé. Snímek zdaleka není jen o sexu (pár scén si nicméně tvůrci mohli odpustit), ale o nevypočitatelnosti a křehkosti mezilidských vztahů. Uznávám, že druhá, depresivně laděná polovina snímku nemusí sednout každému, zvlášť, když je Ariho chování hodně na hraně (tvůrci mohli s některými charaktery a motivacemi víc pracovat a divákovi tím pádem tak trochu pomoci).. Film si nicméně klade zajímavé otázky, hůř už hledá odpovědi, i když leccos nechává právě na divákovi, ať si sám srovná jednotlivé scény v sobě. Já si je srovnal.. ()

petrsv

Ari si užívá svobodného stylu života, vždycky se s nějakou ženou vyspí, a tím to končí. Až potká Tiinu, která se do něho zamiluje. I přes varování, že jí ublíží, se o něho pořád snaží. Ariho touhy se však potlačit nedají. Ač to na první pohled může vypadat, že Ari je prostě chlívák, je potřeba si uvědomit, že na sex jsou obvykle potřeba dva. A taky, že mu ty ženský lezou do postele dobrovolně. Celý film je naturalisticky přirozený a zobrazuje život možná drsně, ale přímo, bez vytáček. ()

• Film byl školním projektem režiséra Aku Louhimiese, scenáristy Aleksi Bardy a střihače Samu Heikkilä. Všichni tři promovali na Helsinki University of Art and Design v prosinci 2000. (Cheeker)