Prodej už několik měsíců klesá. Pokud nebude mít Ricky (Jeff Goldblum) co nejrychleji hromadu nových nápadů, nový majitel TVshoppingové stanice ho bez milosti vyhodí. A navíc si s sebou přivedl tu malou nafoukanou kočičku Kate (Kelly Preston), která do všeho strká nos a myslí si, že na univerzitě sežrala všechnu moudrost světa. Při společné cestě na obchodní schůzku se Ricky a Kate náhodně seznámí s podivínem, který si říká G (Eddie Murphy) a oděn pouze v lehký úbor, putuje krajinou, veden svým duchovním posláním. Ricky poutníka nechtěně málem srazí a poté, co za něj zaplatí lékařské ošetření si ho dokonce nastěhuje do svého luxusního domu. Ne že by měl Ricky tak dobré srdce, prostě se snažil udělat dojem na krásnou šéfovu oblíbenkyni Kate. G je od rána do večera v pohodě. Je jakýmsi duchovním guru, vyznávajícím filozofii pozitivní energie a nekonečné dobroty. Umí hypnotizovat, umí poutavě vyprávět, umí lidem vrátit radost ze života, umí... v Rickyho hlavě se zrodí ďábelský plán. Protože nemá co ztratit, udělá z G prodavače ve "svém" skomírajícím teleshoppingu. I když to nejprve vypadá na dokonalou katastrofu a destrukci studia, diváci nakonec šílí nadšením a prodej poprvé po mnoha měsících prudce vzroste. Z G se stane televizní hvězda, která může Rickymu zajistit bohatství a úspěšnou kariéru. Jak dlouho ovšem dokáže duchovní guru prodávat televizní cetky? Tak dlouho, dokud se sobecký Ricky nezmění a nenajde sám sebe. A pochopitelně také lásku krásné Kate. (oficiálny text distribútora)

Fiftis

Námet je celkom zaujímavý ale naozaj netuším prečo je to komédia keď to nie je vôbec trochu vtipné. Ja sa nezasmial ani raz. Murphy podáva ako skoro v každom filme jeden z jeho najhorších výkonov .. je neuveriteľná škoda, že aj pod tak slabým scenárom. Nehádžem to na úplné dno aspoň vďaka Jeffovi Goldblumovi, pár pekným prostrediam, kde sa dej odohráva a o kus nadpriemernej hudbe. ()

Paldiny

Pravdepodobne najvydarenejší Eddieho príspevok oného desaťročia. Film si plynie svojim tempom a nenásilne vystihuje rozdiely vnútorne vyrovnaného a typicky uponáhľaného sveta. Murphy sa po rokoch opäť našiel v roli aká mu dokonale zapasovala, kladie otázky na zamyslenie a prirodzeným prejavom pôsobí sympaticky. Výborne mu pri tom sekunduje Goldblum v roli teleshopingovej krysy a usmievavá kvetinka Kelly. Treba dodať, že Guru nie je bránicu trhajúcou komédiou, skôr takým reštartom po pracovnom dni s úsmevnými, miestami vážnejšími scénkami a aktuálnym odkazom. ()

Vante

Eddie Murphy se nechal slyšet že dostal na výběr a to točit ,,Svatého muže,, na slunné Floridě nebo točit zběsilou honičku plnou akcí ,,Křižovatku smrti,, s Jackiem Chanem v ulicích New Yorku. No zvolil pochopitelně pohodlnou a nenáročnou cestu k natáčení které později hořce litoval.Já bych si ho samozřejmě přál vidět v Křižovatce ale co už ...na ,,Svatého muže,, se dá koukat ale je bohužel pruměrný a vzhledem k jeho ambicím dost slabý....i když neurazí je tam pár vtipných momentu ()

Colonist

Zas tak zlé to nebylo. Jeffa Goldbluma mám rád, Murphyho sice moc ne, ale v tomto filmu se mi Murphy docela líbil a rozhodně je tento film lepší než ty filmy, které Murphy točí dnes (Norbit,...). Možná to nebyla zrovna záplava humoru, ale některé vtipy byly opravdu povedené a pobavily. Škoda jen trochu nedotaženého scénáře a typicky romantického konce, za který by se nemusel stydět ten největší slaďák. ()

Ravi

Po shlédnutí tohoto filmu se musíte zlobit na scénáristy, kteří pohřbili originální nápad z prostředí teleshopingu v podání Murphyho a Goldbluma (originální a povedená dvojka) hluboko pod jeho ambice. Komedií bych to nenazval, spíše nepovedené drama. Stačil tragický závěr a méně vtípků. Škoda, velký potenciál jsem v tom viděl. 60% = 3/5 ()

• Prípravy na natáčanie začali už v roku 1993, kedy sa do hlavnej úlohy počítalo s Johnom Candym, no po jeho smrti v roku 1994 bol projekt zastavený. (m.a.t.o.)