V létě 2003 se teploměry v Německu vyšplhaly na rekordní hodnoty – také v berlínské čtvrti Gropiusstadt. Tam, na okraji velkoměsta a společnosti, žijí Lukas (Levy Rico Arcos), Gino (Rafael Luis Klein-Hessling) a Julius (Vincent Wiemer). Stejně jako je to s teplotami, i oni prožívají horké chvilky. Obvykle totiž přátelé nemají na nic peníze. Tedy až na jednu výjimku – na trávu. Při nákupu trávy v parku se však trojice dostane mezi dvě fronty dealerů. Jeden z překupníků Lukase zmlátí a požaduje 500 eur na ochranu. Lukas je samozřejmě nemá. A tak společně se svým spolužákem Sanchezem (Aaron Maldonado-Morales) vymyslí plán: ukrást nové školní počítače a prodat je. V hlavách mladíků to zní jako neprůstřelný plán, pravda je však jiná. (mac000)

Detektiv-2

Gropiusstadt 2003 je drsný místo, kde pravidla nefungují. Co si neukradneš, to nemáš. Náročně a realisticky ztvárněné drama a partě kluků, kteří se protloukají životem, i když jim hází klacky pod nohy snad na každém metru. L. R. Arcos byl ve své prvotině naprosto přesný a živý. Nedokážu si představit, jak náročné to musely tyhle děcka mít. Scénář nemá hluchá místa, je vtipný a krutý zároveň. Kamera podtrhuje nezpomalující tempo filmu a hudba je našlapaná. ()

EvilPhoEniX

Málo známý, ale solidní počin od Němců, z drsného německého ghetta, kde 4 dětí zažívají krušné chvilky, jelikož se zapletou s dealery drog a začnou dlužit peníze, to však vede až k loupeži školních počítačů. Další z filmů, který ukazuje drsnou evropskou čtvrť, kde děti nemají peníze a to vede ke kriminálním zločinům. Náladou film připomíná drsnější severské filmy s podobným tématem. Za mne dobré, chytlo od začátku a nepustilo. Taková child gangsterka. 8/10 ()

Cartmof

Opět německý snímek, na který bych se nebýt své učitelky asi nikdy nepodíval. Příjemný nadprůměr o klucích z Německého ghetta, kteří chtějí splatit kamarádův dluh, a získat si tak vstupenku do lepšího života, krádeží školních počítačů. Ke konci mi přišlo, že už se to trošku táhne a některé zvraty byly naprosto zbytečné. ()

Filmové novinky na festivalu Das Filmfest

Filmové novinky na festivalu Das Filmfest

12.10.2023

Gangy na berlínském sídlišti, homosexualita v rakouské armádě, tréninková dřina lyžařů v Alpách, kontroverzní Elfriede Jelinek, emancipovaná Sisi, výstřední Oskar Kokoschka či osudová Alma Mahler. 17… (viac)