Mariupol: Očima obyvatel

• Veľká Británia Mariupol: The People’s Story
Veľká Británia, 2022, 90 min

Réžia:

Robin Barnwell

Zkáza ukrajinského města Mariupol očima lidí, kteří v něm žili. Mariupol je symbolem tragédie, která se odehrává na Ukrajině - moderní čtyřistatisícové město bylo během dvou měsíců téměř srovnáno se zemí. Ukrajinské úřady odhadují, že zahynulo více než dvacet tisíc obyvatel. Film vypráví příběh tohoto města od prvních střel a bomb až po poslední dny obléhaného metalurgického komplexu Azovstal. Je to příběh o válečných zločinech a utrpení, ale také o lidech, kteří prokázali neskutečnou odvahu, pozoruhodnou vytrvalost a nezlomného ducha. (HBO Max)

JohnCZ

Rusko je teroristický stát a za děsivé utrpení a destrukci nejen v Mariupolu, ale i na mnoha místech po celé Ukrajině, je zodpovědný více či méně, přímo či nepřímo a vědomě či nevědomě i každý jeho občan. Stejně tak je vinen každý, kdo tenhle zvrácený fašistický režim jakkoli podporuje. Ať už za prachy, z jakési pomatené osobní ideologie nebo jen z nevědomosti a vlastní blbosti. Filmařsky sice obyčejný dokument, ale s vysokou výpovědní hodnotou - od lidí, kteří si tím vším byli bohužel nuceni projít. ()

2000_2009

Je za potreby viacej takýchto filmov dokonca by bodol aj seriál. Mnohý ludia na Slovensku nemajú predstavu aký šok zkaza a des hrôza a trauma vznikne luďom keď sa zrazu ích mesto " v mihu oka" premení v prach popol a trosky, keď celý doterajsí život skončí a z vás sú zrazu "vysídlenci", nikto si nevie predstaviť aké je to prísť nie len o domov ale aj o celé svoje mesto či celu svoju obec, na Slovensku ľudia nemajú skusenost s konvenčnov vojnou a už vôbec nemajú skúsenosti s vojnou ktorá by sa odohrávala v duchu že vaša krajina bojuje a nepriatel je barbar ktorý koná tie najodpornejšie zverstvá. Som tiež len obačan Slovenskej Republiky a som rád že žijem v krajine ktorá je v bezpečí za bránami NATO a EU, Ukrajincom nič nezávidím nemám čo a aj keby som mal nezávidel by som, ja nie som závistlivý, dúfam že  sa Ukrajincom podarí vyhrať obrannú vojnu a vytlačiť ruské zvery späť tam kam patria. ()

Wyrdas odpad!

Následky tu jsou... ale příčiny ne... Jakože je to smutné, co se tam stalo. :( Velmi emotivní a tragické. Ale tohle je postavený jen na emocemi vytvořenou propagandu. Plné dost zcestných a zavádějících příměrů. Následky tu jsou - a to by bylo pro dokument života v Mauriupolu za dob války dobré, ba pětihvězdičkové. Ale když už to zabrouzdá k politickým odpovědnostem, měly by se uvést i příčiny. Byl jsem v Doněcku na podzim 2018 a z osobní zkušenosti jednoduše nemůžu vidět tento konflikt černobíle. Ukrajinci se chovali stejně - ne-li hůř. Ale oni cílili na civilisty. Rusové - jak bylo i podotknuto v tomto dokumentu - útočili na "pevnost", kde civilní ztráty hrály tragickou, ale nicméně roli. Každopádně odsuzuji tuto invazi. Stejně jako ty desítky Amerických. Rozdíl je jen v tom, že zde obráncům přišel někdo na pomoc a zvrtlo se to v zástupnou světovou válku. Ruku na srdce, Thajwan je v absolutně stejné situaci, jako Doněcká a Luhanská republika. Otázka tedy zní... kdyby Thajwanci začali páchat genocidu na Čínské populaci a Čína se rozhodla Thajwan obsadit - také bychom pomohli Číně? Protože Thajwan nemá právo na svobodnou samostantnost (Jako Doněcká a Luhanská republika)? Nebo bychom pokrytecky najednou začali onen ostrov bránit, protože tento druhý metr měří jinak... ? Proto hodnotím odpadem. Dokument sice popisuje život ve válečné zóně, ale podsouvá závěry, které jednoduše po třech měsících cestováním Doněckou republikou nemůžu akceptovat jako pravdivé. Čímž se z dokumentu stává propagandistický film... a propagandy mám dost z domácí scény. ()

M.i.k.e

tahle tragédie/zvěrstvo se extrémně špatně hodnotí. Formálně nejde na poli dokumentu o žádný zázrak a kdo ty události trochu sledoval tak se nedozví nic co by už nevěděl, ale poslechnout si to (a vidět to) od těch co si tím prošli by měl každý kdo toho zmrda Putina z nějakého pomateného důvodu podporuje. Navíc to hezky ukazuje, že i když se nás Putinova honba za obnovením SSSR také dotkla, tak se i přesto stále máme víc než dobře... ()

Arsenal83

Čakal som trochu silnejšie zábery. Je to o výpovediach nešťastných ľudí, ktorí sú právom naštvaní a zúfalí. Ale chýbala odvaha ukázať viac. Každopádne treba situáciu odsúdiť a hoci ide o britskú produkciu, dokument nie je príliš tendenčný a dokonca neopomína, že bola nejaká situácia aj pred februárom 2022, aj keď sa v tom veľmi nepitve. Dobrý komentár dal k tomu Wyrdas, ktorý správne poukazuje na geopolitickú situáciu. Avšak civili, ženy, deti, ale ani chudáci muži, ktorí zbytočne padajú ako muchy v nezmyselnej vojne za to nemôžu, že je nejaká geopolitika. Hlavnou geopolitikou by totiž malo byť "ruky preč od zbraní". Každopádne škoda, že Briti sa nechytali takýchto dokumentov aj keď humanitárne pomáhali kamošom z júesej kobercovo nalietavať na Baghdad a tak no. Asi vtedy došiel film alebo čo. ()