80th Golden Globe Awards

USA, 2023

Réžia:

Louis J. Horvitz

Účinkujú:

Jerrod Carmichael (moderátor), Ana de Armas, Quentin Tarantino, Natasha Lyonne, Jamie Lee Curtis, Eddie Murphy, Niecy Nash, Ana Gasteyer, Billy Porter (viac)

castor

Většinou sypu čtyři, tentokrát budu méně štědrý. Jsem nicméně rád, že jsme zpátky. Víme, že loni se vše odehrálo bez hvězdných hostů i živého televizního či online přenosu: ovšem žádná pandemie, ale mohlo za to „odhalení“, že tehdy sedmaosmdesátičlenná organizace nemá ve svých řadách nikoho černé pleti. Fííha. Nějací se našli, letošní ceremoniál tak proběhl v plném lesku a slávě, nicméně chyběla mi řada oceněných (Kevin Costner, Zendaya, Amanda Seyfried a hlavně zřejmě brzy držitelka tří hereckých Oscarů Cate Blanchett). Počátky Eddieho Murphyho mám docela dost rád, ale určitě by se našel lepší adept na ocenění celoživotní práce. Od Martina McDonagha mě mnohem víc uchvátily předchozí Tři billboardy, od Stevena Spielberga mě za srdce chytly zase jeho některé starší opomenuté projekty. Nesmírně silná herecká kategorie (minisérie nebo TV film): Egerton, Stan, Garfield, Firth a vítězný Peters. ()

Tomas_PO

Jubilejné 80te Zlaté glóby, ktoré však na tomto čísle scenár ani trochu nestavali. Po dvoch rokoch pandémie trochu slabší rozbeh oproti vysokému štandardu, na ktorý sme pri týchto cenách zvyknutí. The host - Jerrod Carmichael nijako neoslnil, predsa len Ricky Gervais, či Tina Fey a Amy Poehler nastavili latku vysoko. Nosnou témou bola opäť rasová rovnosť a Hollywoodska nevyváženosť vo vzťahu k černochom, síce so snahou o vtip, no nie veľmi úsmevná. Ostatných úsmevných momentov bolo pomenej, rovnako kontroverzií a uťahovania si z hercov. Zelenského vstup takisto príliš neoslnil. No skrátka post-pandemický rozbeh, ktorého pozretie však stratou času rozhodne nie je. ()