Manifest

(festivalový názov)
  • Česko Manifesto (festivalový názov) (viac)

Film je poskladaný z videí, ktoré zverejňujú ruskí tínedžeri v sociálnych médiách. Nevinné ranné rituály z TikToku sa striedajú so zábermi na ľudí utekajúcich pred streľbou v škole. Učitelia nadávajú študentom do idiotov a bijú ich. Jednej žiačke sa zasa vyhrážajú pre politické názory. Mobilný telefón predstavuje akýsi štít, ktorý umožňuje mladým ľuďom svet nielen pozorovať, ale aj ho obviňovať. Manifest je pochmúrna mozaika, ktorá ukazuje, ako sa agresivita a útlak mimovoľne prenášajú na ďalšiu generáciu. (MFFK Febiofest)

Hamaradža

Ťažko hodnotiť (kolísam niekde medzi 3* a 4*) filmárske kvality, keďže sa jedná "iba" o kompiláciu desiatok videí voľne dostupných na internete a žiaden materiál tu nie je "pôvodný". Film mohol byť (a zrejme aj bol) prakticky celý vyrobený doma za počítačom, iba pomocou sociálnych sietí a jednoduchého strihacieho programu (a ťažko povedať kým, keďže autor s pseudonymom ostáva v anonymite). Zároveň ho tým môžeme prirovnávať k hnutiam typu Cinema direct, keďže do žitej reality tu nie je nijak zasahované. Forma je navyše taktiež generačne výpovedná - bude časom podobných filmov viac? Na druhú stranu, dramaturgicky je veľmi funkčný a hrôza tu dômyselne graduje každou ďalšou minútou. Z počiatočných "nevinných" náhľadov do života Ruskej mládeže prechádzame psychickým a fyzickým násiliím na pôde školy až k ukrivdeným násťročným útočníkom, school shooterom a v závere i absolútne deziluzívnemu samovražednému páru Denisa a Katye. Pri ich posledných minútach života som nedýchal, triasol sa a tiekli mi slzy. Film sa dá považovať za tendenčný (je to z výber toho najhoršieho z najhoršieho), no výpoveď je tu jednoznačná. Russian kids aren't alright. Režimy potláčajúce slobodu slova prinášajú väčší úpadok duše, psychiky a morálky, ako akákoľvek "liberálna propaganda" ktorou sa radi oháňajú. Pri záverečných záberoch na oblohu - a nie len pri tých - som si spomenul na Slona. Pri strielaní do televízie zasa iný autorský americký film o spoločenskom úpadku - Trash Humpers (snáď mi to odpustíte). Posledné (najnovšie) zábery z filmu sú datované do roku 2021. Aký by bol tento film, keby vyšiel dnes, po začiatku invázie na Ukrajinu? Bol by ešte radikálnejší, alebo naopak kvôli represívnemu režimu umiernenejší? ()