Vražda na úrovni

• Veľká Británia Murder by Decree (viac)

Sherlock Holmes na stopě Jacka Rozparovače. Londýn, druhá polovina 19. století. Sherlock Holmes a jeho nerozlučný přítel dr. Watson pátrají po pachateli série bestiálních vražd prostitutek v chudinské čtvrti Whitechapel, jehož šokovaná veřejnost pokřtila na Jacka Rozparovače. Ani geniální detektiv však na počátku případu netuší, do jak vysokých kruhů jej nakonec zavede... Britsko-kanadský film, natočený podle literární předlohy Johna Lloyda a Elvyna Jonese, je realizován jako stylizovaná podívaná, zdůrazňující ponurou atmosféru Londýna na konci 19. století a sázející především na plejádu známých hereckých tváří. Sherlocka Holmese ztvárnil Christopher Plummer, dr. Watsona James Mason, v úloze intrikánského detektiva Foxborougha uvidíme Davida Hemmingse a s postavou poněkud výstředního jasnovidce Leese si osobitě poradil Donald Sutherland. Režisér Bob Clark proslul jako tvůrce jednoho z prvních slasherů v dějinách kinematografie, filmu Černé Vánoce (Black Christmas, 1974). (Česká televize)

flanker.27

Kdysi v dětském věku ještě před revolucí spatřen začátek v nočních hodinách v TV. Noční neosvětlené uličky, pohled očima vraha a jeho vnitřní hlas "Teď" a první oběť padá k zemi. To je v podstatě všechno, co si pamatuju, maminka sama vyklepaná strachy mě záhy zahnala do postele. Noční můry jsem měl ještě dlouho a teď bych se s tím chtěl poprat znovu, žel nevím, že by to za posledních cca 10 let někde běželo. Kéž to vyjde na DVD. Update: 20.2.2016 nám televize přinesla tento film v příhodných nočních hodinách, mohl jsem proto porovnat záblesky z dětské paměti s viděným dílem. Nu, viděl jsem to rád, i když spíš než strach už budí film takovou nostalgii a vzdor obsahu i jistý nádech romantického dobrodružství odehrávajícího se v potemnělých křivolakých uličkách viktoriánského Londýna. Plummer a Mason jsou brilantní a Watson je tu zase jednou za víc než jen naivního přihrávače, daleko více tvoří sympatický sehraný tým. K atmosféře přidává i to, že film se vyhýbá krvavým detailům, ale chytře je divákovi naznačuje např. v podobě záběrů na tváře pachatelů skrz okno. A navíc jsem si užil krásný starý dabing, pastva pro uši. Kolegyně elizabeth_ba zmiňuje film s Michaelem Cainem, docela rád bych si ho také zase zopakoval. ()

Tosim

Matně si vybavuju, že jsem tenhle snímek kdysi dávno viděl, ale prostě jsem si musel udělat opáčko a bylo to  skutečně potřeba a nelituju. Točí se různé zmodernizované verze Holmese, také filmy, která jsou knihami pouze inspirovány, také spojit Sherlocka a Jacka Rozparovače není stoprocentně originální, ale tady se to zatím povedlo nejlíp, jak jsem viděl - atmosféra je hustá, pátrání neskutečně napínavé, klasicky staromilská forma působí také a to, co předvádí Christopher Plummer herecky, obzvlášť v posledních scénách, je nevídané. 90%. ()

J*A*S*M

Perfektně zahrané a natočené, ale mohlo by to lépe odsýpat. A jedna ryze osobní a spoilerová výtka: Nemám příliš v oblibě, když v závěru filmu o jednom psychopatickém vrahovi vyjde najevo, že vraždy byly suše rozumově naplánované nějakou mocnou organizací. Schází mi tam pak emoce. ()

Radyo

Naprosto skvělým způsobem udělaný film o legendárním Jacku Rozparovači, po jehož stopách se vydává samotný Sherlock Holmes. Lepšího Holmese, než v podání Christophera Plummera by nesehrál ani sám Sherlock. Taky Mason alias dr. Watson hraje výborně. Atmosféra je mrazivá a napínavá až do konce. A kdo myslíte, že nakonec byl tím masovým vrahem ? ()

DaViD´82

Snímek na úrovni, který dokonale spojuje to nejlepší z teorie Stephena Knighta o Jacku Rozparovači (té samé ze které vychází i Moorovo Z pekla) s postavami z pera Arthura Conana Doylea. Plummer sice není nejlepší Holmes, stejně jako není Mason nejlepším Watsonem, ale síla jejich dvojice je ve vzájemné chemii. Ta je totiž ukázková a plně přebíjí i fakt, že tady se na deduktivní metodu nehraje. ()

Kulmon

Londýn konce 19. století. Temné uličky, všudypřítomná mlha a tajemné vraždy mladých prostitutek, připisované ještě tajemnější postavě: Jack Rozparovač. Tomu je však na stopě Sherlock Holmes. Přiznám se, že James Mason mi jako dr. Watson přišel věrohodnější, než Holmes v podání Christophera Plummera, ale to je asi jen můj pocit. ()

Gilmour93

„Když se lidé bojí, obracejí se k Bohu. Když jim nepomůže, hledají ďábla..“ Knižní předloha Jack the Ripper: The Final Solution od novináře Stephena Knighta sice byla těžce zdiskreditována, ale ta premisa, že za slavnými vraždami prodejných děvčat z Whitechapelu, co měly víc tělesných otvorů než zubů, stojí spolčení vyšších kruhů, ta je prostě sexy. Studiové doky a všemožné poutače obchodů ve špinavých uličkách s povalující se mlhou přinášejí tu správnou atmosféru viktoriánské Anglie, duo Plummer, Mason a hudební podkres v dramatických momentech si po celou dobu udržují vysoký standard, nechybí detektivova přirozená skromnost (Watson: „Ó, vy jste úžasný!“, Holmes: „Vím..“) a talentovaný houslista z Baker Street překvapí nejen modernou odkojené diváky svým svědomím a empatií. Zkrátka krimi na úrovni s líbivým mysteriózno-mystifikačním ohonem. Slovo spiknutí bude vždycky znít líp než syfilis.. ()

Brouk

Tenhle u nás málo známý film je jeden z mých mnoha dilemat jestli 4 nebo 5*... Kruci, jen kdyby to nebyla taková doba, co jsem ho viděl... Atmosféra famózní, naprosto přesvědčivé herecké výkony... je to nad 90%. Ach jo. ()

Hellboy

Přimíchat do skutečných historických událostí postavu Sherlocka Holmese je geniální a nesmírně vděčný nápad (a v tomto filmu také není uplatněn poprvé, viz snímek Studie strachu (1965), kde se Holmes taktéž postaví Jacku Ripperovi). Kdo není obeznámen s knížkou Final Solution od Stephena Knighta nebo geniální komiksovou knihou Z pekla Alana Moorea, respektive jejím filmovým zpracováním, může být filmem a jeho závěry překvapen až ohromen. Naopak kdo už slyšel, jak to s Jackem Rozparovačem "skutečně" bylo, si bude vychutnávat pouze fakt, že to vidí skvěle zfilmované a že záhadu objasňuje právě největší světový detektiv, Sherlock Holmes. Na můj vkus byl snímek snad až příliš dlouhý, ačkoliv jsem se u něj nenudil, to zase ne. A nebylo zde tolik detailů z Ripperova řádění, kolik bych si přál. Například dopisy posílané novinám, celé to šílení okolo... PS: Filmové Z pekla jsem pořád ještě neviděl, ale snad to brzy doženu a budu moci srovnávat... Jinak nutno dodat, že Mooreův komiks na toto téma je asi stokrát obsáhlejší a vydal by na sérii filmů. ()

sud

Zajímavý příspěvek do rubrik Sherlock Holmes a Jack Rozparovač. Jen mě trochu mrzí nevyrovnanost jednotlivých scén. Atmosféra zamlženého nočního Londýna plného strachu z brutálního vraha je vskutku velmi sugestivní - jen se s ní poměrně dost šetří. Jakmile se rozední a odejde z křivolakých uliček, chybí filmu patřičný tah. V první půlce navíc působí poměrně těžkopádně. Díky nadupané závěrečné půlhodině (Sherlockův monolog před soudem je možná nejsilnější scénou), několika drsnějším scénám a skvělému tandemu Plummer / Mason se z toho nakonec vyklube nadprůměrný thriller, i když nejlepším Jackem Rozparovačem pro mě zůstane ten s Michaelem Cainem a nejlepší Holmesovkou Pes Baskervillský z třiaosmdesátého. 75%. ()

*CARNIFEX*

V dnešnej dobe už "len" obyčajná kriminálka bez mimoriadnych pasáži, ktoré by zasadili diváka do sedačky. Len si to tak nejak plynie a ubieha, až sa clovek nenazdá, a je koniec. ()

tahit

Nic, co bych nečekal, ale můžu s klidem říct, že jinak výborné filmové zpracování, stylová atmosféra a napětí. ()

darkrobyk

Příjemně temná variace na Jacka Rozparovače, která je však zástěrkou pro nekalé rejdy zednářů. Noční křivolaké uličky Londýna, kde není pro mlhu vidět na krok, se stávají báječnou hororovou kulisou k vyšetřování brutálních vražd (podříznutí, vyříznutí srdce, rozčtvrcení...). Byť jsou oběťmi kurvy, zájem o nalezení vraha je veliký. Jen pozvolna jsou rozmotávány nitky spletitého případu a vyšetřovatelé postupně zjišťují, že stopy vedou až ke špičkám společnosti. Plummerův Holmes je neodolatelný, i když ve střetech je neohrabaný a stále padá k zemi jako brambora. Kdo si zamiloval bojová umění Holmese v podání Roberta Downeyho Jr., bude po většinu snímku zoufale lomit rukama. Film se nevyžívá v otevřeném gore, což nakonec nevadí. Masakrování nebohé ženy, které sleduje kamera z povzdálí skrze sklo špinavého okna, je tak možná daleko mrazivější. A k podtržení scény stačí záběr na obličeje mučitelů postříkané krví... Holmes s Watsonem občas pronesou vtipnou hlášku (zábavné je zatčení Watsona, když pátrá po informacích mezi šlapkami), celkově je však ladění snímku pochmurné a vážné. Uprostřed temného Londýna číhá zlo.... ()

lamps

Vynikající thriller, ve kterém herecky exceluje Christopher Plummer coby představitel nejslavnějšího detektiva v dějinách, jenž na svou obranu žádnou střelnou zbraň nepotřebuje. I když hlavní roli si tu pro sebe zabraly špinavé a děsivé ulice nočního Londýna zahalené tak hustou mlhou, že už od úvodních záběru mě začal šimrat mráz na zádech. Tempo možná místy trochu polevovalo, ale dou Holmes-Watson bylo opravdu nesmírně sympatické, atmosféra pěkně mrazivá a Bob Clark se za svůj příspěvek do dlouhé řady filmových adaptací podle mistra Doyla nemusí vůbec stydět. ()

Aky

Trochu (na rozdíl od předlohy) příliš citově zainteresovaný Sherlock Holmes, ale celkově nádherná verze Conana Doyla. Ponurá, věrně vykreslená stará Anglie plná mlhy a tajemných zákoutí, perfektní kostýmy, bystré, chytré dialogy... Moc tomu od mne k páté * nechybělo. ()

Anderton

Pokiaľ poznáte Z pekla, táto sherlockovka vás tým pádom neprekvapí zvratmi. Musím priznať, že celkový dojem dobrého filmu som získal až v závere, kedy je jasné, že tento prípad nie je iba o dedukovaní a záverečnom posedení pri fajke s Watsonom a rozoberaní toho, ako to bolo. Sherlock je párkrát porazený a doslova leží v kúte, do života si z prípadu odnesie zopár duševných aj fyzických jaziev. Londýn dýcha papundeklom a v noci nikto okrem vraha a štetiek sa po uliciach bohvie prečo nepohybuje. Celkovo tu Holmes nie je za geniálneho dedukovača, proste iba vyšetruje prípad ako bežný, trochu viac chytrý policista. Škoda, že Sutherlandova postava tak rýchlo zmizla z deja. ()

Rocky62

V tomto případě si odpustím detailnější rozbor a jen se s dovolením podepíši pod komentář uživatele "Gilmour93", který orginálním způsobem vystihl vše podstatné. ()

dopitak

Dobří herci, skvělý dabing (Moravec, Sejk), ale příběh mě nebavil, nebylo to ani napínavé, ani hororové, a konec u soudu tak trochu mimózní. Kazí to výprava jak ze Záhady hlavolamu (studiovka s minimem pohybu). O to víc mám radši tohohle Holmese z Blat, tam je víc volnosti a taky hu hu napětí. ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Z Ameriky přichází velmi smutná zpráva. Dnes ráno ve svém domě v Connecticutu zemřel legendární kanadský herec a držitel Zlatého glóbu i Ceny akademie, Christopher Plummer. Populárnímu tvůrci známému… (viac)