Muž do nepohody

(TV film)
  • USA A Man for All Seasons

Historické drama o názorovém střetu Sira Thomase Morea s králem Jindřichem VIII, ve kterém přišel o to nejdražší - vlastní hlavu.
Příběh, ve kterém se Jindřich VIII. obrátil proti papeži a náboženským pravidlům Vatikánu, o vzniku anglikánské církve, ale hlavně rozepři dvou nejvýznamnějších mužů Anglie své doby. (HBO Europe)

honajz

Na to, že jde o televizní věc, daleko, předaleko lepší než Zinnemannova jak psí čumák studená verze. Už jen postava průvodce (v podobě sluhy, člunaře, přísedícího u soudu...) s trefnými hláškami, která těžké téma odlehčuje, je skvělý počin. Navíc se mi víc líbily i lokace, které mi daleko více připomínaly středověkou Británii, než ty u Zinnemannova filmu. Navíc postavy zde nejsou přepjatě až hystericky podané (viz král u Zinnemanna), ale jsou uvěřitelné s uvěřitelnými charaktery. Problém je, že když už člověk hru zná, jen si vlastně odškrtává jednotlivé položky dramatu, které už zná nazpaměť, takže vlastně kouká už jen na ta ozvláštnění. A ta se zde výjimečně povedla. Včetně samotného Hestona, který působí neuvěřitelně přirozeně, jako by sám Thomasem Moreem byl. ()

dwarf

Nechci srovnávat s filmem od F. Zinnemanna s Paulem Scofieldem (který je skvělý!!!!!!!!!!!!), ale tato verze mě mimořádně oslovila. Heston se tu více odkazuje k divadelní atmosféře. Jde tedy o příběh vyjímečného člověka a politika sira Thomase Moora, který se stává bojovníkem za právo na své svědomí ve známé aféře kolem rozvodu krále Jindřicha XIII. Je to nádherná hra a nádherný příběh. Zajímavé shlédnout zvláště ve vztahu k naší politické scéně. ()

Hedka

Som ešte plná dojmov z filmu a žasnem s akým citom a zmyslom pre pravdivé historické fakty bol tento príbeh natočený. Všetka česť, vážený pán Heston! Vynikajúca práca, vrátane scenára a hereckých výkonov. Som nesmierne rada, že sa točia aj takéto filmy. Je to pravdivý príbeh vzácneho muža - Thomasa Moora. Žiadna fantázia, nikto si to nevymyslel. Thomas to žil! A keď som pred časom napísala, že film Gándi by mal byť povinným videním pre každého budúceho politika, tak tento film by mal byť povinným videním pre všetkých politikov - a nielen pre nich. Každý z nás by si mal aspoň občas pripomenúť, aké dôležité je svedomie, zásady a rešpektovanie Zákona, ktorý je nad všetky zákony. ()

majo25

Ďalšia skvelá adaptácia o zásadovom a svedomitom človeku menom Thomas Moore. Videl som už tretie spracovanie tejto témy a stále ma neomrzí. Už z povahy témy ani celkom nemože - tá to jednoznačne ťahá. Pritom ani tejto televíznej verzii nie je čo uprieť jak po stránke hereckej, tak po stránke dialógovej. Heston nesklame ani na jednom z frontov, aj keď ten režisérsky je pochopiteľne limitovaný televíznym spracovaním. Škoda, že mu herecky sekunduje iba Vanessa Redgraveová, a nie je tých hercov oveľa viac. Vzhľadom na námet, ktorý vychádza z divadelnej hry, sa divák musí nutne pripraviť na to, že film bude poriadne ukecaný. Ale slovné prekáračky a rôzne filozofické experimenty sú úžasné a keď si človek k tomu pridá, že takýto človek v tej dobe aj naozaj žil, musí sňať klobúk. ()

flanker.27

S hanbou přiznávám, že až do zhlénutí Zinnemannovy verze jsem vlastně nevěděl, že tyto filmy jsou dva. Opatrně se pokusím tento film vyzdvihnout o dost více, navzdory takřka posvátnému statusu Zinnemannova díla. Styl vyprávění a dialogy mi zde seděly více, nepůsobí to tak černobíle, je přítomen i humor (byť někdy dost cynický) a hlavně je tu ta úžasná postava vypravěče - sluhy, žalářníka a kata. Charleton Heston se dle mého vytáhl. ()