La Bête

• Kanada La Bête (viac)

V blízké budoucnosti, kde vládne umělá inteligence, se lidské emoce stávají hrozbou. Aby se jich Gabrielle (Léa Seydoux) zbavila, musí očistit svou DNA tím, že se vrátí do svých minulých životů. Tam se znovu setkává s Louisem (George MacKay), svou velkou láskou. Přemáhá ji však strach, předtucha, že se blíží katastrofa. (mac000)

Ediebalboa

Léa a George se mají rádi, i když by podle AI neměli, a cestuje se přitom časem. Vcelku vděčná premisa přináší příběh, který by chtěl pravděpodobně působit velkolepě jako svého času například Atlas mraků. Ve výsledku však dostaneme dvě delší historické epizodky kolísavého tempa. Ústřední pár v obou dvou dějstvích v podstatě nesleze z plátna, hezky se na něj kouká, jenomže i přes nepřeberné množství duchaplných rozhovorů o strachu a blížící se katastrofě mi tu pro osudovost vztahu chybí větší chemie. Stejně tak se i celý film snaží předat napětí a naléhavost, avšak scény z budoucnosti, kde má vše kulminovat, mi navzdory svému dystopickému puncu přijdou bez jakékoliv chutě, vůně, zápachu. Nejzajímavěji v konečném součtu působí George jako na svět rozhořčený 30letý panic, ale pochybuji, že bylo přáním tvůrců, aby mi po pár dnech od projekce uvázl v hlavě pouze on. [Viennale 2023] ()