Ztracena v bílém šumu

• Španielsko La chica de nieve (viac)

Během slavnostního průvodu ve španělské Malaze se ztratí malá Amaya. Mladá novinářka se proto rozhodne za každou cenu pomoct jejím rodičům v pátrání. (Netflix)

Daiker

Celkem povedená krimi série ze Španělska. Novinářka byla dost nesympatická, vypadala jak mrtvá žába..... A hlavně mi tam neseděla jedna věc..... Policisté a novinářka jsou idioti..... Nechtěl bych ztratit dítě v Málage. Taková chyba jasně bijící do očí od prvního dílu. Nicméně je to dobře natočené a je to krátké.... ()

Warhorr

Pro knižního nadšence je vždy těžké vžít se následně do role diváka a stát se nestranným a objektivním posuzovatelem. Kniha byla velkým megahitem, přeložena do několika jazyků a zaznamenala hlavně ve Španělsku během lockdownu značný úspěch. Já, jakožto fanoušek tohoto díla, se pokusím zachovat si i tvář televizního pozorovatele a zkusím to porovnat, i když teda sám nemám v lásce, když mi někdo začne srovnávat knihu vs film. Nejvíce oceňuji, že časové skoky jsou tu dobře dodrženy a hlavně jsou přehledné. Divák se tak nemusí bát, že by se časem začal ztrácet a měl v tom chaos. Režisér si sice jejich chronologii upravil po svém, stejně tak jako jména, časy, místa a město ( autor je ze Španělska, a tak tu máme místo New Yorku, Malagu - možná jako pocta autorovi, kdo ví ). Žádná z těchto věcí však není ničím závažným, co by ubíralo na kvalitě a dá se to přehlédnout. To už by museli netolerovat snad jen striktní šílenci předlohy. Za mě to problém určitě není. Pak už tu máme ale několik skutečností, které jsou nesmyslně pozměněny či přidány. Zbytečná postava stěhováka Lucy. Zachován měl být pouze James Foster. I u něj je však skutečnost hodně odlišná a škodí to. Podobně je to i s hlavní hrdinkou Mirren. Je jí věnováno až příliš mnoho prostoru. Zní to divně že ? Hlavní postava a nemělo by se jí věnovat ? Vskutku, ne. Zažívá sice osobní trauma, jenž má pravdivý základ, ale je tady toho až příliš. Seriál má šest dílů a troufnu si říct, že půlka z toho se věnuje její postavě. Čas se mohl vyplnit jinak a měl být v rovnováze se všemi představiteli a to bych napsal, i kdybych knihu nečetl. Chybí mi tu zoufalost, strádání a rozpad osobností rodičů. Stejně tak jako strádání policie, jejich kriminalistická práce, vyšetřovací postupy, výslechy svědků a vše okolo toho. Jasně, ty věci tu najdeme, ale je to všechno takový hrr, hrr. Ty klasický věci u mystery kriminálek a dramat jak jsme zvyknuti, tu jsou prostě někdy až moc rychlospádový a je to obrovská škoda. Minisérie má chvilkama svou temnější stránku, ale i přesto jsem to chtěl ještě více ponurejší a depresivnější. Herci jsou sympatičtí a rolí se chopili dobře. Jen bych vyměnil Smitovou za Mauleon. Na tu byl mnohem lepší a taky hezčí pohled a rád bych ji viděl více. Tohle se moc nepovedlo. Také jsem chtěl lepší rozhled do světa žurnalistiky. Doufal jsem, že celkově dostanu mix filmu Spotlight a Gone,baby, gone. To se však také nestalo. Předposlední díl je asi nejlepší, protože se věnuje pouze Amaye a rodičům a takhle nějak jsem si to představoval. Jasně, měl bych výtky, ale nebudu total hater a takhle mi to přišlo v rámci možností snesitelně a v pořádku. Avšak ke zjištění ''jak a proč'', plus finále, je oproti knize hodně odfláklý a tady přišlo asi to největší zklamání. Jak to uzavřít ? Ztracena v bílém šumu byl hit. Pokud se rozhodnete podle takového díla natočit film či seriál, tak by se to mělo co nejvíce předloze přiblížit, protože fanoušci to budou vždy extrémně porovnávat. Tady je to cca 70% vymyšlený a zbytek podle knihy. Tato minisérie úspěch určitě nezažije. Ostudu sice nedělá, ale není to žádný boom. Chvilkama jsem byl na rozhraní mezi dvěma a třemi *. Pokud se na to však podívám očima obyčejného diváka, tak jako celek se na to dá kouknout a žádný utrpení to rozhodně není. Je i fajn, že díly trvají nějakých 40 minut a za den se to dá v pohodě zvládnout. Vím ale, že v budoucnu už si to nepustím. Je to škoda. Kaštánek, který vyšel dva roky zpátky, měl úplně jiný grády a Netflix ukázal, že tam se umí předlohy držet naprosto výborně a seriál dle toho i vypadal. Otázkou zůstává, proč se to nestalo i tu ? () (menej) (viac)

Anderton

Trilerová detektívna novinka zo Španielska potešila, určite nesklamala, ale na tie najlepšie kúsky z tohto regiónu nemá. Na to chýba uhrančivejšia atmosféra aj lepšie budované napätie a možno aj silnejšia previazanosť dejových línií a odbočiek. I keď je zrejmé, čo tým všetkým chceli tvorcovia povedať. Prečo sa ale dramaturg nezamyslel nad výraznými logickými kotrmelcami, respektíve nad chovaním niektorých postáv, je nepochopiteľné a seriál ako celok to zráža nižšie, než si látka zaslúži. Ku cti ale tvorcom slúži, že to nenaťahovali a klasickej seriálovej vaty je tu minimum. ()

Kozlowski8

Pátrání po holčičce, zmizelé během slavností v Malaze a potažmo po jejím únosci, je zpracováno poměrně poutavě a nenudí. Přesto mám pocit, že to mohlo být lepší, co se týče scénáře - více přímočaré, více intenzivní. Možná smrštění obsahu do tří, čtyř dílů by tomu dalo větší koule. I tak ale velice solidní seriál - na Netflixu určitě jeden z těch lepších. 65 %. ()

Vajonek

Obsahuje drobné SPOILERY. Podívám-li se na tento počin pohledem uvěřitelnosti některých dílčích aspektů, měla bych menší či větší výhrady. Např. samotné rozuzlení a odhalený motiv zmizení Amayi bych brala (zoufalí lidé dělají zoufalé věci, některé touhy jsou zřejmě opravdu mocné a převáží vše ostatní), ale vážně by ta holčička nekřičela, když s ní únosce utíkal a míjel milovaného tatínka? Tatínek by dceru nezaznamenal? Manžel, evidentně pln pochybností ohledně provedeného činu, by nepřesvědčil svou manželku hned v zárodku (a nebo klidně později), že tohle opravdu není dobrý nápad? Policie by byla skutečně až takto bezzubá, neviděla či nezjistila by si důležité věci ležící jí přímo před nosem a musela čekat dlouhé roky, než jim případ vyřeší jedna houževnatá novinářka? A nechala by policie novinářce až tolik prostoru (na kterém mohly pak více vyniknout pochybení bezpečnostního sboru)? Nevím, možná se zbytečně šťourám v detailech. Protože ve skutečnosti mám i přes tyto vytčené body ze Ztracené v bílém šumu pozitivní dojmy. Předlohu jsem nečetla, takže netuším, jak se se seriálem "potkává". Nicméně série na mě zapůsobila samotným hlavním motivem (na koho by také nezapůsobilo zmizení malého dítěte, že), ponurou a napínavou atmosférou. Myslím, že se (mimo jiné jistě díky skvělým hereckým výkonům) výborně podařilo zobrazit zoufalství rodičů, v pozdější fázi seriálu i pocity únosců, povedená byla za mě práce s různými časovými rovinami. Někteří tu kritizují, že se zbytečně řešily běsy hlavní hrdinky. Mně to naopak do příběhu sedělo, postava novinářky tím byla zajímavější, měla své kouzlo. Líbilo se mi, jak se tragédie Miren odhalovala postupně, přidávalo to celému příběhu na záhadnosti a napětí. U Miren mě bavil i její, celým příběhem se prolínající, vztah se starším kolegou a zároveň učitelem v podání Josého Coronada. Měli mezi sebou zvláštní chemii, spousta toho zůstala nevyřčeného, takže mohl divák uvažovat a trochu tápat, jak to spolu mají. A třeba si přát, aby se to rozvinulo více a pak si zase říkat, že je nakonec naprosto v pořádku, že to zůstalo jen u té jedné možná ne tak úplně přátelské pusy někde uprostřed děje. Možná i díky tady těm postranním linkám, občasnému odvedení pozornosti k jinému motivu, nepůsobilo celé mnohaleté (a dlouho marné) pátrání policie a novinářky tak úmorně a táhle. Takže i když jsem si v průběhu říkala, že zhuštění třeba do čtyř, pěti dílů by prospělo, neměla jsem zároveň problém sledovat Miren a spol. v dílech šesti a nenudit se u toho. Ztracena v bílém šumu je pro mě potvrzením toho, že na španělskou tvorbu se určitě vyplatí zaměřit, zvláště asi, pokud jde o napínavé, atmosférické, emotivní záležitosti, kterým Španělé dokážou dodat zase trochu jiný rozměr, jinak je prodat - naposledy jsem takto byla velmi nadšena ze španělské Vlasti, Ztracena v bílém šumu mě sice nedostala tolik, ale určitě stojí za zhlédnutí. 75 %. ()

• Natáčení seriálu probíhalo ve Španělsku, a to v lokalitách Madrid a Málaga. (GASTON73)