Příběhy starých hospod

všetky plagáty
TV spot
Česko, (2023–2024), 7 h 3 min (Minutáž: 24–30 min)

V osmidílném seriálu poodkryje herec Josef Polášek minulost a jedinečnou atmosféru starých hospod napříč Českem, ať už na vesnicích, horských hřebenech, či ve městech. Bude naslouchat povídáním pamětníků, štamgastů, místních usedlíků a historiků. S nadšením si vychutná vše, co k danému místu náleží v gastronomickém i kulturně-historickém kontextu. (Česká televize)

Recenzie používateľa honajz k tomuto seriálu (6)

Příběhy starých hospod (2023)

Druhá série je ještě odbytější, než ta první. U té první jsem se ošíval, že mi kouzlo a atmosféra těch hospod zůstávají spolehlivě utajeny, bo pan autor jede mustr hodně faktů a dat z historie, až to divák přestává vnímat - něco málo současnost - případně ke konci zábavná historka, proložíme to záběry z dronu a honem dál. Jestli se nepletu, tak na jednu hospodu je pět minut. Za tu dobu místo planého tlachání lze natočit okolí, jak se lidé scházejí, bez komentáře vidět, co v té hospodě dělají, historii bych naopak vzal jen letmo, fakt stěžejní body (jak je stará, proč je oblíbená, za 45 sekund není o čem povídat), přidal bych víc na historkách štamgastů. A také mi vadilo, že v první sérii jdou jen po těch plzničkovských hospodách, ale ty skutečně historické a zajímavé v oblasti vynechají, neb se tam čepuje třeba Pegas nebo Schrott. Druhá série se snaží navštívit ještě víc hospod, ale často se o hospodě nedozvíme nic. Třeba v prvním díle jsme seděli po většinu času u plovárny a dozvěděli jsme se, které slavné osobnosti sem jezdily a jaké měly číslo kabinky. Popravdě, u tohoto pořadu je mi to šumák, to si nechejte na Regiony. Souhlasím s komentářem topi80. ()

Vysočina (2023) (S01E01)

Jako nápad není špatný, ale pár výhrad k tomu mám. Za prvé mi vadí ta hudba vykradená z Adély, potom ten v podstatě zběsilý střih, který v podstatě spolehlivě zabíjí to, co by u vyprávění o starých hospodách mělo být nejdůležitější - možnost nasát tu atmosféru, cítit se chvíli jako štamgast. S tím souvisejí i témata - neustálá otázka "Jak je starý tento dům / hospoda / chalupa?" už mi časem lezla na nervy tady i ve druhém dílu. Navíc si nemůžu pomoct, ale Polášek mi nepřijde jako zrovna vhodný průvodce svými pokusy o žoviálnost a trapné vtípky, to už to ten Rosák v podobně koncipovaném dokumentárním seriálu o pivovarech zvládal daleko přirozeněji. Prostě mě to nedokázalo vtáhnout. Informace takové nijaké, očekávané, nic skutečně, co by zaujalo. Vlastně jedinou skutečnou zajímavostí byl recept na Haškovo oblíbené jídlo kočičí tanec. ()

Plzeňsko, Chodsko a Domažlicko (2023) (S01E02)

Opět neduhy jako u prvního dílu, jen je střihů víc, ten dron mi tam už taky přestává sedět, a je tam moc historie, jako v dějepise. Vlastně ani v pivovarech jsem se o tom pivu nic moc nedozvěděl. Marlene je sice zajímavost, která zaujala, ale jinak mi to přišlo jako aby se štáb dobře najedl a napil a v jednu chvíli to je jak z Pohlreicha, když porovnávají maso z běžných a přeštických vepřů. A ta atmosféra hospod v tom pořád chybí. Možná se vykašlat na pět hospod s tím, že na každou jsou tak 4 - 5 minut, a projit nějakou odshora dolů déle a pak i déle u stolu posedět a klábosit se štamgasty... ()

Jižní Čechy (2023) (S01E05)

Hvězdu přihodím za šváru, který jediný tam snad mluví srozumitelně a profesionálně, ale jinak je to pořád nuda. "Kdo nebyl v Masných krámech, nebyl v Budějicích". Takže třeba Solnice se nepočítá, jo? Nebo Družstevní dům za tratí? Nebo U černého koníčka? Stejně tak v Písku bych spíš zašel do Středověké nebo Platana. No nic. Opět je to nuda. Trochu dějepisného učiva, naprosto nezajímavý a nevtipný Polášek,, atmosféru těch hospod to nepřeneslo, a jakou měl Werich milenku jsme se taky nedozvěděli. ()

Brno (2023) (S01E07) odpad!

Až zas ČT dostane nápad točit o starých hospodách v Brně, možná by si měli autoři uvědomit, že v Brně se primárně plznička na každém rohu nepije, spíš narazíte na Poutníka, Poličku, Holbu, Litovel, Hauskrechta, Dalešice, samozřejmě i to Starobrno, a mnohé malé a menší pivovary včetně pražských a českých. Třeba pražskou Mouchu seženu na čepu spíše v Brně, než v Praze. Proč nebyli třeba v Šalině, Zastávce, Pegasu, Na hradbách, Zlaté lodi, Poupěti, U dvou přátel, U svatých, v Poutníkovi, U tří čertů, v Dohodě, v Eirins Flag, v Air Cafe, U žíznivýho pupku, v Mosilaně, v Chicagu, U zvonu, U žáby, ve Stregoboru, U Tesaře, v Papáje, U nás, Grilbaru Pálenice, ve Čtyřlístku... Proboha, tohle jsou brněnské hospody! ()

Střední Čechy (2024) (S02E01)

Kurnik, tak je to o hospodách, nebo o plovárnách? Nebo o slavných osobnostech? Kde jsou kurňa ty příběhy starých hospod, kde je ta atmosféra starých hospod? A proč tak zvláštní výběr? Třeba Kersko je už jen rezervace pro bohaté turisty a bohaté bydlící v nově postavených vilách, a celá ta hospoda tam jede už jen na reklamu, prostě taky jako skanzen. Nemá už ducha a Postřižiny také nečepují. Proč nejeli do té Sadské? Nebo rovnou do Nymburka? ()