Příběhy starých hospod - Série 1 (2023) (séria)

Ostravsko (S01E03)

(epizóda)
Česko, 2023, 27 min

Réžia:

Jakub Wehrenberg

Kamera:

Jakub Kolář

Josef Polášek (sprievodca)

Na Severní Moravě, jsme se s Pepou vydali do ostravského Dolu Michal, do hospody U Cingra, jedné z mála hornických náleven, které tady zůstaly. Nakoukneme do Dolních Vítkovic, za osobitým půvabem Starých koupelen z konce 19. století, kde se horníci převlékali a po skončení šichty ze sebe smývali špínu a prach. A potom rychle na skok do Hostince U Rady, ten svému účelu slouží více jak sto let. Na krásných beskydských Pustevnách, jejichž areál je prohlášen za Národní kulturní památku, se dalo ohřát v útulnách Maměnka a Libušín, architekta Dušana Jurkoviče. Za zmínku stojí také Frenštát pod Radhoštěm, tajemné Horečky, nebo undergroundová hospoda U Olinka. (Česká televize)

sator

V díle zazní slovo "ograbule".  Tedy ženy pracující v třídírně uhlí. Běžně se jim říkalo ohrabule (vých. ograbule), ohrabovačky a tento název ukazuje na věcnou i hláskovou souvislost se slovesem hrabati, přehrabovati. Poprvé však bylo slovo použito u žen které paběrkovali uhlí na hořících haldách, jednalo se o sociální třídu těch nejchudších z nejchudších. ()

rakovnik

Dnešní díl neměl takovou šťávu jako ty předchozí. Nevím čím to bylo, ale představené hostince mě příliš nelákaly. To už mě více potěšily Beskydy, ale také hornické památky v Ostravě. ()

• V epizodě zazní slovo „ograbule“, tedy ženy pracující v třídírně uhlí. Běžně se jim říkalo ohrabule (vých. ograbule), ohrabovačky a tento název ukazuje na věcnou i hláskovou souvislost se slovesem hrabati, přehrabovati. Poprvé však bylo slovo použito u žen, které paběrkovali uhlí na hořících haldách. Jednalo se o sociální třídu těch nejchudších z nejchudších. (sator)
  • Píseň, kterou lze v díle zaslechnout, je „Hajcman Blues“ od písničkáře Pepy Streichla. (sator)