Příběhy starých hospod - Série 1 (2023) (séria)

Plzeňsko, Chodsko a Domažlicko (S01E02)

(epizóda)
Česko, 2023, 26 min

Réžia:

Jakub Wehrenberg

Kamera:

Jakub Kolář

Josef Polášek (sprievodca)

Následující druhý díl se zaobírá hospodami na Plzeňsku, Chodsku a Domažlicku. V Plzni U Salzmannů se pohostinská činnost traduje už od 17. století. A váží se na ni zajímavé historky. Také na Šumavě se příběhy staré Šumavské chalupy hezky poslouchají. Možná znáte smutnou historii zaniklé obce Pleš, na česko-německých hranicích a také skoro detektivní příběh hajného Josefa Zíky? Vydali jsme se po jeho stopách. Historik Josef Nejdl nás pak rychle rozveselil pozvánkou do jedné z nejstarších hospod v regionu, na tradiční masopust do Postřekova, ten je nejdelší a nejvyhlášenější v Plzeňském kraji. Díky němu už víme, co jsou to kolečkové tance, voračky, a taky víme, že takové několikadenní veselí dá přežít. (Česká televize)

Marze

Libilo se mi Chodsko, kde nikdy nedošlo k výměně obyvatel a kraj je velmi konzervativní , lpící na tradicích. Začít masopust ve čtvrtek a končit v sobotu po půlnosti, to chce trénink z hudebního festivalu. V Plzni znám spíš hudební kluby. Do hospod zde chodí hodně zahraničních dělníků z nových průmyslových zón v okolí. https://www.ceskatelevize.cz/porady/14292423175-pribehy-starych-hospod/221544160170005/ ()

honajz

Opět neduhy jako u prvního dílu, jen je střihů víc, ten dron mi tam už taky přestává sedět, a je tam moc historie, jako v dějepise. Vlastně ani v pivovarech jsem se o tom pivu nic moc nedozvěděl. Marlene je sice zajímavost, která zaujala, ale jinak mi to přišlo jako aby se štáb dobře najedl a napil a v jednu chvíli to je jak z Pohlreicha, když porovnávají maso z běžných a přeštických vepřů. A ta atmosféra hospod v tom pořád chybí. Možná se vykašlat na pět hospod s tím, že na každou jsou tak 4 - 5 minut, a projit nějakou odshora dolů déle a pak i déle u stolu posedět a klábosit se štamgasty... ()

topi

Poslední zastavení v hospůdce v obci Přeštice a pochoutky z přeštického prasátka mě zaútočily na slinné žlázy takovým způsobem, že jsem vyloženě vyběhl k ledničce s obrovskou chutí, až jsem hlady zeslábnul. Bohužel takové dobroty jsem tam nenašel, budu si muset do přeštického pohostinství výlet někdy udělat. ()

sir-dave

Trochu jsem se bál obcházení hospod okolo náměstí, ale Plzeňsko zaujalo. Nevím, zda by se okolo Šumavy nedaly vybrat zajímavější hospůdky. Jinak lišky ze Šumavské chalupy bych si dal taky, stejně jako chodský koláč při masopustních slavnostech nebo škopek v Přeštickém pivovaru. Jen příště méně jídla, nedá se to vydržet :)) ()

ghatos

Přívětivá a velmi chytlavá procházka Plzeňskem nebo Chodskem. Znám lidi, co totálně zbožňují tuto českou kulturu 🙂. Dá se říct, že to je takový živý Český sen 🤗...80%. ()

pavala

Josef Polášek si cestování po českých hospodách určitě pořádně vychutnával. Seriál o starých hospodách je perfektní nápad, palec nahoru. ()