Příběhy starých hospod - Série 1 (2023) (séria)

Vysočina (S01E01)

(epizóda)
Česko, 2023, 26 min

Rozjeli jsme se s Pepou Poláškem do samotného středu České republiky, nejprve do Lipnice nad Sázavou, do hospůdky, jež se stala milovaným domovem spisovatele Jaroslava Haška. Tam zůstal nadobro. A právě tam také dokončil svůj čtyřdílný román "Osudy dobrého vojáka Švejka". O nějaký kus dál, ve Veselíčku u Žďáru nad Sázavou mají hostinec s orchestrionem, to jsme si prostě nemohli nechat ujít! Stejně tak zastávku ve starém trampském hostinci v Přímělkově, nedaleko říčky Brtničky. Ponořili jsme se do příběhů pamětníků a trampů, z dávné i nedávné minulosti. V roce 2020 hostinec oslavil sto let svého trvání. Jedním z mnoha cílů na Vysočině, které se nedaly minout, byla také středověká krčma ve Starých Hamrech, o jejíž existenci máme první zmínku už z roku 1613, a která nikdy nebyla ničím jiným než krčmou. Přežila války, totality, umakart i linoleum. (Česká televize)

rakovnik

Krásné záběry, krásné hospůdky, ale i krásná krajina v okolí. Hledal jsem si ta místa v mapách a kochal se při tom pohodou od pípy. Těším se na Plzeňsko a na léto, kdy chutná nejlépe. ()

sir-dave

Hospody z Vysočiny, nejvíce zaujala středověká Krčma Jonáš ze Svobodných Hamer. Dobový interiér, kulturní památka. Tu bych klidně rád navštívil. Druhá neméně zajímavá bude U České koruny, popíjet na místech kde sedáva Hašek. Trampská hospoda v Přímělkově už je mám pocit zavřená, případně jen pro místní. ()

honajz

Jako nápad není špatný, ale pár výhrad k tomu mám. Za prvé mi vadí ta hudba vykradená z Adély, potom ten v podstatě zběsilý střih, který v podstatě spolehlivě zabíjí to, co by u vyprávění o starých hospodách mělo být nejdůležitější - možnost nasát tu atmosféru, cítit se chvíli jako štamgast. S tím souvisejí i témata - neustálá otázka "Jak je starý tento dům / hospoda / chalupa?" už mi časem lezla na nervy tady i ve druhém dílu. Navíc si nemůžu pomoct, ale Polášek mi nepřijde jako zrovna vhodný průvodce svými pokusy o žoviálnost a trapné vtípky, to už to ten Rosák v podobně koncipovaném dokumentárním seriálu o pivovarech zvládal daleko přirozeněji. Prostě mě to nedokázalo vtáhnout. Informace takové nijaké, očekávané, nic skutečně, co by zaujalo. Vlastně jedinou skutečnou zajímavostí byl recept na Haškovo oblíbené jídlo kočičí tanec. ()

Arsenal83

Je dobré vedieť, kde chlastal Hašek, kde napísal svojho skvostného Švejka a kde ho možno napadlo to s tým obrazom, na ktorý srali muchy. Ale na krčmu z roku 1613 to nemalo tam sa už oplatí nechať nejaké chechtáky. Zvnútra sálal z toho genius loci. ()