Stopy Járy Cimrmana

Cimrmanovo Pojizeří (E01)

(epizóda)
Dokumentárny / Mysteriózny / Komédia
Česko, 2023, 26 min

Liptákov, Tanvald, Příchovice u Tanvaldu nebo Kokořínsko. Tady všude lze objevit pozoruhodné odkazy legendárního Čecha. Je možné se třeba rozhlédnout z majáku, od něhož je to k moři stovky kilometrů, navštívit Kino Jas Járy Cimrmana se sochou samotného génia v mlze nebo se slavnému titánovi poklonit v místech, kde explodoval. Za cimrmanovskými příběhy a dobrodružstvími se Miroslav Táborský vydává se Zdeňkem SvěrákemRobertem Bártou. (Česká televize)

topi80

Od toho cestopisu jsem nečekal víc než jen poslední zoufalé podojení Cimrmana, aby ani nejposlednější kapka nepřišla nazmar. Mýlil jsem se? Zřejmě ne, ale faktem je, že cesta po Pojizeří pro mě byla jako pro diváka velmi příjemná. A to píšu jako někdo, kdo poslední dobou nemůže přijít Zdeňkovi Svěrákovi na jméno a kdo rozhodně není nekritický k některým z cimrmanovských her. Kamera zachytila krásné scenérie (ale dost mi vadil ten rozostřený obraz, který se vždy zaostřil až po sekundě), trochu se zavzpomínalo a došlo i na nějaké vynálezy a monology, které by v případě, že by žil Ladislav Smoljak, zřejmě našly uplatnění v nejnovějším cimrmanovském semináři, na který už nedojde. ()

Benigni

Úžasné! Vůbec bych neřekla, že v žánru cestopisném, na pomezí dokumentu, se dá nadělat tolik legrace. Těší mě, že se to vymyká klasickým publicistickým cestopisům ČT a má to už i nějakou filmovou řeč, dialogy a situace. Jen mi přijde zbytečné mluvit o dalších místech, které jsou okolo, protože to dost ruší cimrmanovské vyprávění. Ale jinak pecka! Těším se na všechny díly. ()

jungewolf

Cimrmanovská mystifikace pokračuje : 5 * a 80 % . V tomto 1.dílu (ČT 2, středa 3.5.2023,21 h) mj. účinkují 4 husy domácí z Úštěku. Natáčelo se mj. v kině Jas v Tanvaldu, v městě Sobotka a ve Vesnické památkové zóně Vesec(obec Libošovice). Taky v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj. Ukázky z filmů : Stopa vede do Liptákova(1969), Jára Cimrman,ležící,spící(1983) a Jak básníci přicházejí o iluze(1983,režie: Dušan Klein). ()

5tipes

Jsem potěšen, že se našli mladí tvůrci, kteří dokázali bez poškození uchopit Cimrmana a po letech ho zase dostat na obrazovky ČT s úplně novým tématem a neprobádaným žánrem, jako je cestopis. Paradoxní je, že takový světoběžník, jako je JC má cestopis až teď. Je to vlastně k němu nejpříhodnější žánr. A navíc je to velice vtipné a dobře napsané, tak aby se to neslo v duchu seminářů, přičemž slyšíte často i nové souvislosti, informace a pointy. Např. husy, jogurt, expediční lyže apod. Nevím, jaké budou další díly, a o čem, ale už teď je mi líto, že ji je jenom šest. ()

LachtanShows

Jakmile mě rodiče na střední přivedli k Cimrmanovi, všem jeho hrám a vůbec celé naprosto geniální mytologii, kterou kolem něho Svěrák se Smoljakem vybudovali, zamiloval jsem si každý aspekt tohoto fenoménu a tenhle pořad je proto absolutním balzámem na duši. Do toho ty reálie naší krásné přírody, co víc si přát. ()