Televizní film natočil režisér Pavel Blumenfeld v roce 1968 podle scénáře Rudolfa Žáka. Ten si k dramatizaci vybral stejnojmenný román Eduarda Valenty, román, který v roce 1956 kdy vyšel, vzbudil nejednoznačné přijetí a rozruch. Hrdinou prózy, která se vymykala tehdejším ideologicko-uměleckým normám, je intelektuál Šimon s úzkostlivým smyslem pro čest. Děj se odehrává za okupace. Prostřednictvím sebereflexe Šimona se do popředí dostává otázka svědomí, jak řešit základní životní otázky v nesvobodě. (oficiálny text distribútora)

Volodimir2

Film je natočený podľa rovnomenného románu a je autobiografickým dielom Edvarda Valenta. Odohráva sa v dobe od roku 1943 (v rozhlase odznie výmena NGŠ v Taliansku, vo februári 1943 sa ním stal Vittorio Ambrosio) až do oslobodenia protektorátu. Keďže je to psychologická dráma je nám všetkým jasné, že nie každý dejovú líniu filmu pochopí. A dnes som to pre zmenu ja, ktorý nevie prečo tak zložitým spôsobom musela byť vyslovovaná hlavná myšlienka, že v takej dobe, ako vojna, môže byť aj zbabelec. Zbabelec, ktorý ani nechce a stane sa hrdinom. Aj napriek kladnej kritike filmu, mne to až také terno nepripadlo. Hodnotím ho ako slabučký film, ktorý nám chcel veľa povedať, ale nepovedal takmer nič. ()

Historik

Vynikající látka v naprosto umrtvujícím televizním zpracování. Extrémně pomalá a statická inscenace, kde hrdinové polovinu času mlčí nebo se jen nějak výmluvně tváří. Autoři filmu se v titulcích zaštítili tím, že film je natočen "na motivy" stejnojmenného románu, což jim uvolnilo ruce a mně, který tento román pokládá za možná nejlepší literární dílo, které u nás bylo v 50. letech napsáno, sebrali trochu vítr z plachet. Obsahově mi tedy nezbývá než tuto zestručněnou verzi přijmout, ale s formální stránkou už musím vyjádřit nesouhlas. Přesto je mé hodnocení docela vysoké - 70%. Nicméně těm, kdo se odhodlali tento kus sledovat a v některé z nesčetných pauz buď program vypnuli, nebo usnuli, doporučuji to nevzdávat a knihu si přečíst. ()