Špeciálne komando „Z“

• Česko Útočná síla "Z" (viac)

Cesta do pekla a zpět. Výbušná akce uprostřed běsnící války. Letadlo s význačným diplomatem bylo během 2. světové války sestřeleno nad územím ovládaném Japonci. Na místo je vyslán australský výsadek, aby muže zachránil. Nebezpečná mise s sebou přináší spoustu krutosti a válečného běsnění, které bude stát život nejednoho z vojáků... (oficiálny text distribútora)

majo25

Vojnový film o jednej záchrannej misii na Japoncami okupovanom území. Až na vtedy mladé herecké duo Neill-Gibson (aj keď len vo vedlajších roliach) ničím extra nezaujme, aj keď vojnové scény boli celkom solídne. Film vôbec nepôsobí, ako by sa odohrával počas 2. svetovej vojny, ale o 30 rokov neskôr, atmosféra vojny tak nie je citeľná. ()

Han22

Mel Gibson býval jedním z mých nejoblíbenějších herců a tak jsem kdysi sháněl i jeho starší filmy kde se dalo. Dvojici jeho válečných filmů z roku 1981 Útočná síla Z a Gallipoli jsem nesehnal, takže jsem se na to moc těšil. A na začátku jsem byl v šoku jak lacině a béčkově to vypadá. Parta noname žoldáků uprostřed ničeho zachraňuje někoho z havarovaného letadla a vraždí japončíky. Ale nakonec se z toho vyklubal malý ale solidní válečný film. Jsou tu čínští osadníci a morální dilema co s nimi bude když hrdinům pomůžou, troška romantiky, spousta mrtvých a akční nářez ve finále SPOILER! A taky pořádně hořký, až cynický (leč realistický) konec... tady Hollywoodský happyend fakt nečekejte. Naštvalo mě to, ale 3* si to zaslouží. PS: A Gibson? On i Sam Neill tu hrají druhé housle a nemají tu moc co hrát. ()

Kozlowski8

Mel Gibson jako velitel australského výsadku, který má zachránit důležitého diplomata z letadla, sestřeleného nad územím, ovládaném Japonci v lednu 1945. Film, který mi po všech stránkách nesedl. Měl jsem z něj pocit, jako bych sledoval snímek z 50. či 60. let. Naivní dílo, které chce ukázat drsnou tvář války a drsné hochy. Já jsem ale cítil příchuť westernů 50. let, (na čemž měla velký podíl i "stylová" hudba) a viděl mimo jiné i slaďoučkou naivní romantiku, která si trochu hraje na Angeliku. Prostě hrozně staromódně pojaté dílo, které je na začátku pomalé a utahané a uprostřed nudné. Také herecky je to nemasné-neslané. Věci úplně nepomohlo ani sdělení již v samotném úvodu, jak celá akce dopadla. Nemohu jít výš než na 2*. 45%. ()

Gilmour93

Připomínalo mi to onlajnovku Commando 2, včetně kdákání slepic a anti-Jap nálady, jenže u ní se člověk alespoň chvíli zabaví. Režisérské duo provádí rituální sebevraždu a hudbou, trapným milostným vzplanutím a koneckonců i závěrečnou přestřelkou nechává vzpomenout na staré americké westerny s bukanýrem Waynem. Než jinoch Mel s rádiovkou Bohuše Stejskala naloží ztuhlý MacGuffin s miniaturou Hitlerova knírku, budete litovat.. ()

Big Bear

Australáky mám rád, ale 4 * tomuhle filmu dát nemůžu... Členové speciální jednotky - Z - (skutečná australská obdoba britských Commandos, která za války Japíkům zle zatápěla) má zachránit či zlikvidovat diplomata který zmizel při sestřelení letadla jímž byl převážen americkou tajnou službou. Pro vládu USA má příliš mnoho cenných informací. Skupina neví zda zřícení letounu vůbec přežil a kde se vrak stroje v džungli nachází. Již od prvopočátku sledování filmu po vylodění z ponorky jsem si liboval v drsné australské škole. Na rok 1982 je film slušně drsný a krvavý, tak jak to mám u australskejch filmů rád. Jednotka se sice snaží být v maximálním utajení, ale vzhledem k častým střetům s Japončíky i po náhodném kontaktu s čínským odbojem svému prozrazení nezabrání... Dál nebudu( jako vždy )spoilerovat. Mrzí mne, že film v půlce začal po skvělém začátku ztrácet dech, který získal opět až ke konci. Hodně uživatelů zmiňuje přítomnost mlaďounkého Mela Gibsona, který hrál velitele jednotky. Já přidávám, že ve filmu hraje další v té době mladý (a můj oblíbenec) Sam Neil.... Škoda, že to kormidlo letadla nebylo z letadla z druhý světový a že Japíci používali americkou padesátku těžkej kulomet... (no třeba ho vyrvali z nějakýho sundanýho fortressu). To by mi až tak nevadilo, ale ta prodleva v půlce a nezbytná láska... Tři bajonety. * * * ()

• Snímek měl původně režírovat Phillip Noyce. Na jeho postu ho ale vystřídal Tim Burstall, a to už v roce 1979. (oje)
  • Za šestitýdenní natáčení inkasoval John Phillip Law (poručík J.A. (Jan) Veitch) 50 000 dolarů a Mel Gibson (Captain P.G. (Paul) Kelly) 6 000 dolarů. (Zdroj kniha Mel - The Inside) (Locksley)
  • Útočná síla "Z" je jediný válečný film režiséra Tim Burstalla. (ČSFD)