Jan Spálený 80 - Pořádný blues

všetky plagáty
Hudobný
Česko, 2022, 60 min

Jan Spálený

Koncert konaný v rámci festivalu Blues Alive 2022 k poctě letošnímu jubilantovi a nestorovi českého blues, který výrazně ovlivnil generace muzikantů i posluchačů a jehož tvorba vždy přesahovala žánrové hranice... Zpěvák, skladatel, textař a multiinstrumentalista Jan Spálený je právem označován za jednoho z otců české podoby blues. Když tento letošní osmdesátník vydal v roce 1987 se svým Amatérským sdružením profesionálních muzikantů (ASPM) dnes již legendární album "Pořádný blues", bylo mu pětačtyřicet a za sebou už měl čtvrtstoletí hudební kariéry, během níž se od komponování avantgardní vážné hudby, přes hraní v dixielandu, přes bigbít, pop a jazzrock prokousal až k žánru, se kterým je jeho jméno v povědomí posluchačů spojeno nejtěsněji... Letošní ročník festivalu Blues Alive v Šumperku uspořádal k jubileu nestora českého blues speciální koncert Pocta Janu Spálenému, na kterém vedle ASPM a jubilanta samotného zazpívali jeho písně za doprovodu kapely Blue Shadows interpreti o jednu a více generací mladší. Televizní záznam nejlepších momentů koncertu doplněný archivy a rozhovory je poklonou a ohlédnutím za více než šedesát let dlouhou kariérou živoucí legendy naší bluesové scény a velké osobnosti české populární hudby vůbec. Spáleného blues je především takové, jaký je on sám. Je to blues muzikanta, který už něco přečetl, něco napsal, něco nahrál, něco viděl, něco slyšel, ale hlavně – který už taky něco prožil. Pořádný blues. (Česká televize)