Loft: Nové sémě násilí

(festivalový názov)
  • Západné Nemecko Loft
všetky plagáty

Delirický návod, jak utužit partnerský vztah. Nespoutaná a přehlíživá sexualita páru z lepší společnosti se dostane do (doslova) ostrého kontrastu s umělecky založenými věrozvěsty apokalypsy. Kdo se z loftu na samém okraji společnosti dostane živý? (Letní filmová škola)

ad-k

Ústřední dvojice Raoul a Raphaela přichází na jakousi obskurní vernisáž obrazů v prostorách bytového domu, kde se seznamují s několika dalšími jedinci (či chovanci). Přítomna je na místě především mlha, barevné filtry v osvětlení, neúnavný syntetický hudební podklad a zástupy postávajících, snad bavících se lidí. Ve vzduchu však visí nejen umělecké obrazy, nýbrž i zvláštní neklid. Chování některých jedinců nabírá poněkud pokřivených směrů a hodnot, apokalypsa zdá se býti na dosah... Německý režisér (a zároveň scénárista) Eckhart Schmidt posadil svůj film do jakéhosi abstraktního období, kde je normálnost pomalu vytlačována čímsi neuspořádaným, animálním a chaos, tak dobře známý z lesních pohádek Larse von Lišky začíná vládnout. Je to ovšem poněkud bizarní podívaná, osmdesátkově papundeklový experiment, u kterého přestáváte pomalu tušit, kde vládne chaos zcela záměrný a kde dochází k apokalypse režijní či scenáristické. A i když ten šílený balanc ztrácí tu a tam na své poutavosti, nelze se ubránit při sledování zvrácenému pocitu uspokojení. Schmidt zdá se býti méně schopným a talentovaným Zulawskim a podpořen neznámou drogou, kterou požili patrně i všichni herci pro své pološílené expresivní herectví, rozehrává věru zajímavou svéráznou hru. Hru nízkého i vyššího, tanec mezi uměním a pokleslou zábavou (což lze vztáhnout i na příběh samotný). Laciné kulisy (něco tu stále smrdí plastem), přístupná erotika, mrtví-nemtrví, krev, snůška banalit... a to v kontrastu vznešené Beethovenovy Elišky, opakovaných pokusů o poezii, abstraktního umění a snad i nějaké (cílené) myšlenky. Circulus vitiosus... │60% ()

Metalicum

jeste ted je mi z filmu spatne. Nevim, co tim tvurce myslel, ale ten film funguje velmi dobre jako horor. opravdovy, drsny horor (ja osobne nedavam tematiku znasilneni, ktera zde je pointa celeho filmu). ne az tak dobre jako soucast jinak velmi lehke, uvolnene, az komicke sekce na festivalu LFS. ()

Yuri69

Námět je jednoznačně neokoukaný a zapadá do konceptu alternativního pohledu na realitu, který podporuje výrazný (dobový) vizuál. Repetetivní hudební smyčka spolu se sexuálním násilím úspěšně vybudují solidně hutnou atmosféru. Slibný rozjezd ale rychle vezme za své díky neuvěřitelně stupidnímu chování všech postav a neúměrnému protahování již tak nudných akčních/soubojových sekvencí. Levné gore efekty celkový obraz, bohužel, nezvrátí. Sestříhat na 15 min a rázem by šlo o úderný počin. [LFŠ 2022] ()

bittersweet

Z tohoto filmového zážitku mě nejvíce pobavil dramaturg sekce "Jíra Fostrá" u východu potměšile pozorující výrazy diváků opouštějící sál po skončení projekce.  Sestříhat tak na třetinu, mohl by to být zajímavý kraťas, možná by se i za tu dobu ten repetitivní loop soundtracku nestihl oposlouchat a zmučit divákovo uši.  LFŠ 48 (2022) ()