Chlapec, krtko, líška a kôň

• Česko Chlapec, krtek, liška a kůň (viac)

Knižní bestseller Charlieho Mackesyho ožívá v tomto nádherně animovaném filmu z produkce společností NoneMore a Bad Robot Productions. Poznejte nezvyklé pouto mezi čtyřmi přáteli a zkoumejte spolu s nimi význam pojmů vlídnost, odvaha a naděje. (Apple TV+)

Malarkey

Trošku mě otravovalo to nekonečné mudrování nad nesmrtelností chrousta. Malý chlapec, krtek, liška a kůň neřeknou nic vysloveně normálního. Jako kdyby z nich mluvila poučka za poučkou, což ze začátku může působit zajímavě filozoficky, ale postupem času ta vychytralost všech spíš otravuje. Má to takový nádech Malého prince, kterému chybí víc emocí. Animace je nicméně krásná. ()

DaViD´82

Přenádherně (roz)animovaná zasněženě melancholická povídka, která by tuze moc chtěla být novodobým Malým princem. Ovšem otravně přemoudřelá takovým tím "Paulo Coelho způsobem" plným floskulí a mramor seroucích velkých životních jakože pravd deklamovaných namísto dialogů. ()

Jeoffrey

Příběh o tom, jak ztracený chlapec v zimě potká krtka, lišku a koně a společně se profilozofují až k domovu a pokud tam neumrzli, tak tam filozofují dodnes… Přijde mi, že autoři dostali za úkol nacpat do třiceti minut co nejvíc životních mouder a hlubokých myšlenek, a proto se zase až tak moc nezabývali tím, že k tomu, aby měla myšlenka nějakou sílu, je potřeba jí dát nějaký ten kontext, vybudovat k ní nějaké pozadí. A tak polovina mouder, co tu zazní, působí jen tak nějak nahodile a bez jakéhokoli efektu na mě jakožto na diváka. Zkrátka tu máme krátký film, který se strašně snaží mi toho co nejvíc prodat na ne moc velkém prostoru, ale celkově se mu to příliš nedaří, i když témata, která chce rozebírat jsou určitě velice zajímavá a silná, ale tady je po mě autoři jen tak střílí a většina bohužel nezasáhne. Navíc díky všemu tomu filozofování není ani příliš času na budování samotného příběhu a ten tak působí velmi mělce, stejně jako všechny ty rádoby silné vztahy mezi postavami, kterým máme věřit a které na nás mají následně emocionálně promlouvat, což se ale bohužel také moc neděje. Mezi výrazná pozitiva patří rozhodně nádherná animace a povedená hudební stránka, ale ty z toho pro mě stejně, v součtu s výše uvedeným, víc jak průměrný zážitek neudělají. 5/10 ()

ScarPoul

Nádherná animácia a hudba. Ale príbeh je skrátka o tom, že postavy niekde idú a rozprávajú si životné múdrosti. Tie ale nie sú podmienené nejakou scénou alebo dobrodružstvom. Sú súčasťou normálnej konverzácie, ktorá viac než čokoľvek pôsobí násilne. Poďme hovoriť o láske ale jej skutočné pochopenie ( inak než cez slová) tu nenájdeme. A preto aj napriek krásnemu vizuálu a podmanivej atmosfére sa jedná o príbeh, ktorý sa kĺže po povrchu. Nejde do hĺbky, nevyužíva svoj potenciál a neustále obmieľa vety typu si dôležitý, lebo si ľúbený. Čo je na jednu stranu super, ale je to málo. Jeden musí byť veľmi, veľmi, veľmi smutný, aby ho toto chytilo za srdce. Malý princ ( ktorého sa to snaží očividne napodobniť) sa nekoná. ()

JohnCZ

- "What do you want to be when you grow up?" - "Kind." Oh lord, pokud bych měl tenhle animovaný kraťas popsat dvěma slovy, byla by to: krása a laskavost. Jednoduchý, ale úžasně rozanimovaný, dojímavý příběh o síle lásky, přátelství a obyčejné dobrosrdečnosti. Mnozí tu zmiňují Malého prince a s tím rozhodně nelze nesouhlasit, ale zároveň se nedá přehlédnout to, že Malý princ je svou filozofií a předkládanými metaforami o poznání dál. Tady ty dialogy, i když se strašně hezky poslouchají, i díky skvěle zvoleným hlasům a příjemně britsky elegantnímu přednesu, jsou co do mouder velmi doslovné a kvůli tomu působí samoúčelně a tudíž i nuceně. ()

faceboy

Konečně jsem viděl tohoto právoplatného vítěze Oscara a jsem po zásluze i dojat. Čekal jsem dlouho na vhodné rozpoložení, které je podle mě přímo klíčové k tomu, abyste si dokázali tento film užít. Dovolím si napovědět, že to rozpoložení by mělo být melancholičtějšího spektra či smutného, zádumčivého, hloubavého. Aspekty filmu jako ucházející hudba, nebo spíše rozanimovaná animace, nežli stylizace nejsou podle mě ani vhodné na hodnocení vzhledem k tomu, jak moc je toto dílo pocitové. Z toho jednoduše vyplývá, že většinu filmu jsem si po stránce animace užil. Díky tedy vhodné  kombinaci nálady a doby, kdy jsem to sledoval, tak to sepnulo u mě nejlépe, jak asi mohlo. Dle mě je to i dílo vhodné pro všechny věkové kategorie, protože každý z nás si občas sáhne na dno a potřebuje zrovna v tu dobu slyšet nějaké ty vlídné 🦋 slova. Na poprvé jsem to shlédl očima teenagera a těším se, jak na to budu reagovat třeba očima dospělce, protože zatím mi přijde, že tento film se nejvíce dotýká moji generace. Závěrem jsem si všiml, že tento film někteří lidé srovnává s díly od Paula C. jmenovitě třeba Alchymistu. Toho mimochodem naprosto miluju. Takže v tomto jim musím dát za pravdu, akorát s tím rozdílem, že zatímco oni ho považuji  za kýčovitého autora, tak já za proroka vlídných slov🦊, kterých není nikdy a snad ani nebude dost. ()

campix

Adaptace aktuálně velmi populární knihy, která sama o sobě obsahuje velké množství mouder a citátů. Jejich spojení příběhem, ale tak trošku ubírá na působivosti a nový Malý princ to opravdu není. Animace je sice nádherná a rozpohybovaná knížka vypadá stále kouzelně, ale něco tomu chybí. ()

Rozjimatel

"Doing nothing with friends is never doing nothing, is it?"     Poetické dielko s podmanivou melancholickou náladou, ktoré je za svoje kvality odmenené Oscarom (a mne nezostáva nič iné, len súhlasne prikyvovať). Je naplnené láskavosťou, životnými múdrami, je to niečo, čo dokáže pohladiť na duši. Musím vyzdvihnúť aj nádherné výtvarné stvárnenie, ktoré navyše pôsobí veľmi originálnym dojmom a výborná je i hudobná zložka.     "That's why we're here, isn't it?" "For cake?" "To love. And be loved." ()

inachisio

Tento film je nádhernou pastvou pro oči. Škoda je, že scénář je velmi násilný. Myšlenky jsou krásné, ale slova nepřirozená, trochu klišé. Přesto je film velmi milou podívanou a kdyby autoři trochu ubrali na kalendář s citáty koncipovaném příběhu, byl by to jistě jeden z nejlepších animovaných filmů. ()

stepankoby1

"Doing nothing with friends is never doing nothing, is it?" "No..." A proto v tom spíš než Malého prince vidím filmový Nekonečný příběh - o depresi, existenciální úzkosti a nedůvěře v sebe samého, které překonáte s přáteli. A já tuze rád filmový Nekonečný příběh. ()

Kobitch

Film, ve kterém Idris Elba namluvil lišku, nemůže být špatný. Já vím, možná to neplatí vždy, u tohoto snímku slavného ilustrátora Charlieho Mackesyho však ano. A není to jen liška, kdo v této bajce promlouvá k bezprizornímu malému chlapci, který se snaží dostat domů, ačkoliv netuší, jak takový domov vypadá nebo kde se nachází. Jak je z názvu patrné, bude mít na své cestě více zvířecích přátel. Snímek vznikl podle stejnojmenné knihy, kterou jsem nečetl, a jakkoliv jsem v úvodu avizoval, že špatný není, tak do úplného topu mu něco chybí. Respektive přebývá. Film je na mě až moc sladký a nabízí až příliš mnoho moralizujících mouder, zvířata se objevují přesně tak, aby to mělo co největší potenciál vyždímat z diváka slzu dojetí, že se to u mě vlastně trochu míjelo účinkem. Velmi bych uvítal, kdyby autoři méně tlačili na pilu a nesnažili se dojmout za každou cenu – z mého pohledu by to snímku jen pomohlo vymanit se z kategorie „krásná, ale přeslazená srajda“. Nejlepším aspektem filmu pro mě zůstává jeho vizuální opojná stránka — pracovaly na něm desítky animátorů a je to vidět. [Oscary 2022] ()

humblebumble

Tohle je ideální film pro lidi, kteří mají doma nápisy "Live, laugh, love". ______ Výtvarně moc krásné (i když postavy s černými konturami mírně trčí z jemného měkkého pozadí), prostředí má atmošku. Co se však týče příběhu, tak ten to vlastně moc nemá - film byl natočen podle knihy citátů s ilustracemi, a bohužel je to na tom zatraceně poznat. Když se to udělá dobře, tak může být určité filozofování ve filmech super, ale tady to byly jen poslepované citáty, které v první polovině ještě byly docela vpleteny do přirozeného dialogu, ale v druhé polovině už jen postavy odříkávaly moudra jak čínské sušenky štěstí. Potenciál pro opravdové hluboké lyrično to určitě mělo, jen kdyby se tam do toho furt tolik nekecalo. ()

Fanda.Boukal

No tak ja vám nevím. Krásná animace, skvělá hudba podtrhující pohádkově melancholickou atmosféru ale něco mi tam nesedí. Od začátku sem měl problém s konverzací postav. Jejích myšlenky jsou sice moc hezké ale jednak nepřirozeně se rodící, kdy jejich podnětem není situace ve které se postavy nachází a ani nepřechází v přirozené konverzaci. Jsou jakoby ma sílu tlačené. Působí to prostě jako pojďme mluvit o tomhle protože musíme. A to není dobře. A druhak jsou všechny myšlenky bohužel jen povrchové. U žádného z temat se nejde do hloubky, neproběhne žádná reálná konverzace ani nic co by vás do finální odpovědi na otázku vtáhlo. Spíš jen otázkaa? Odpověď. A tim to končí. Což je ale obrovská škoda protože ta témata jsou důležitá a krásná ale nestačí se o ně jen otřít. Vysledek je takový že to na mě působí jako 30 minutový teaser pro sponzory od někoho kdo se snaží sehnat peníze na to aby z toho mohl vypracovat plnohodnotný film ve stylu Malý princ. Nepopírám ale že to ve mě vyvolalo touhu přečíst si předlohu. Pořád se jedná o příjemnou podívanou co dokáže dohnat k slzám i přes extrémně krátkou stopáž. ()

kockodan

Otřesný kýč, a příběhově strašná patronizing sračka, ale naprosto vyjímečné a dokonalé po výtvarné stránce! Krajina, stromy, sňýh, a hlavně venkovní přirozené světlo tohoto zimního období zachycené v různých denních časech a povětrnostních podmínkách bylo nádherně zpracované! Pouze a jen za výtvarno a naprosto bezchybnou, precizní a nadprůměrnou animaci dvě zvjózdy! ()

swenyx

Každý má v životě nějaký problémy, ať už je to klučina, krtek, liška, nebo kůň a film se nám snaží vysvětlit, že je to v pořádku, že se tak někdy cítíme všichni a že se nemáme bát říct si o pomoc.  Podobných životních mouder je tu plno, bylo to ale úderný, milý a já si to užil. ()

Seffi

Děj se odehrává ve světě, který představuje samotný život a ve kterém žijí různé bytosti. Zde jsou vyobrazeny jako chlapec, krtek, lišák a kůň. Všichni jsou rozdílní, každý něco zažil, každý má své slabiny. Chlapec je osamělý, hledá domov. Krtek je malý, nevidí, ale pro život je důležitý. Lišák je plachý a morous, protože mu život ublížil. Kůň se stydí za to, že je jiný než ostatní koně. Mezi sebou si povídají o životě. Není to filozofování, ale spíš takové rady do života. Například kůň řekne, že se nebál požádat o pomoc. Z toho je jasné, že je tato hláška namířená na lidi, kteří se bojí o něco požádat. Když dostanete od života facku, oklepejte se a jděte dál a nezůstávejte uzavření jako lišák chycený do pytláckého oka. I když se vám ostatní smějí, roztáhněte křídla a leťte za svými sny. Chlapec hledá domov, ale neví, kde je. Domov je všude tam, kde se máme dobře. A tak dále. Na každého tenhle příběh bude působit jinak, a každý si ho vyloží podle sebe,  podle toho jací jste, jak přistupujete k lidem a oni k vám a co všechno jste v životě zažili. Někdo se v tom třeba vůbec nepozná a nic mu ten příběh nedá, a někdo se zase uvidí ve všech zvířatech. Takový je prostě život. Jak praví kůň: "Pravdou je, že všichni tak trochu improvizujeme." 85% ()