Madoff: Monstrum z Wall Street

• USA Madoff: The Monster of Wall Street
USA, 2023, 4 h 9 min (Minutáž: 54–77 min)

Dokumentární seriál o vzestupu a pádu finančníka Bernieho Madoffa, který stál za jedním z největších pyramidových podvodů v historii Wall Streetu. (Netflix)

Marze

Madoff od zacatku 90. let do zadrzeni v roce 2008 do niceho neinvestoval. Ale vytvoril dnesni trh s akciemi mensich firen NASDAQ, radil americke vlade apod. To zpusobilo ztratu duvery ve financni system USA. Matematik Harry Markopolos na podvod marne upozornoval. Zamestnanci Madoffa proste zakaznikum rekli, jake akci se ziskem koupili a prodali. Nikdo se do minulosti nepodival, aby zkontroloval, jestli obchody skutecne probehly.Madoff mel dve kontroly z dohledu nad kapitalovym trhem. Dalsi, vyssi kontrolu, pravdepodobne zakryl uplatkem. Svym investorum vyhrozoval, ze budou-li ho kontrolovat a tim zdrzovat vydelavat jim penize, vse jim vrati a ukonci spolupraci. Investori dali Madoffovi celkem 19 miliard dolaru, coz zas tak moc neni. Nikde neinzeroval. Vratilo se 14 miliard a vracet zisky museli i ti, kteri vydelali, penize zdanili a vcas odesli. Spatne dopadla Madoffova rodina. I on sam zemrel loni ve vezeni. ()

leon_id

V prepalene stopazi se bohuzel do hloubky nerozebira jak SEC naprosto selhala ve svem dozoru a proc JPM a dalsim banksterum opakovane prochazi zapojeni do kriminalni cinnosti. Obavam se, ze ani po zhlednuti miniserie neprevazi racionalni uvazovani investoru nad prirozenou chamtivosti a nedostatecne informovani jedinci radeji nechaji sve tezce vydelane penize ve slamniku, kde je ceka znehodnoceni pod mandatem CNB. ()

zavackyo

Na Netflix mám již poměrně slušnou alergii, nicméně tato minisérie se jim, až na pár detailů, povedla. Poměrně dobře zachycuje a popisuje jeden z největších podvodů v historii Wall Street. Madoff byl zatčen koncem roku 2008, tedy v době, kdy byla v plném proudu finanční krize (pro představu-krach Lehman Brothers na podzim 2008). I zde nese velkou část viny regulátor (konkrétně SEC), který nechal celou situaci zajít tak daleko. Pobavila mě část, kde vyšetřovatel na začátku popisoval Bernieho kancelář s několika obrazy býků na zdi: "To me, the bull did not stand for bull market, it actually ment bullshit". Stopáž byla moc dlouhá a šla by s přehledem zkrátit na polovinu. ()

Standaa

Co nejdřív začalo jako "Proč to musej natahovat na 4 hodiny?" skončilo jako "Proč to nemohlo trvat 8 hodin?" ... neuvěřitelný, kolik věcí se muselo sejít, aby tenhle zdánlivě primitivní podvod trval tak dlouho a vyrostl do takovejch rozměrů...  To bylo všem v JP Morgan jedno, že u nich na jeden random běžnej účet chodí dlouhá léta miliardy USD, že nikdy nijak neprověřili původ těch peněz? Namočenejch bylo pravděpodobně víc lidí... ()