Kin no Kuni Mizu no Kuni

• Japonsko 金の国水の国 (viac)

Byla nebyla kdysi dávno dvě velká království, která spolu sousedila. Tato dvě království, Alhamit a Balkari, se postupně začala velmi silně nenávidět. Den za dnem se obyvatelé těchto dvou království přeli o nejrůznější drobnosti a vzájemná nevraživost narůstala. Když se jednoho dne na hranicích objevil zatoulaný pes a vykálel se zde, pak se obě strany začaly hádat, čí pes to byl, kdo za to může a z téhle na první pohled prkotiny se nakonec rozhořela válka, která se táhla dlouhá léta. Časem se obě království vyčerpala, a tak začala jednání o míru. Když už se zdálo, že by mohl mír nastolen, tak se na hranicích objevila toulavá kočka, vykálela se zde a stejně jako před lety pes i ona se stala záminkou pro to, aby boje mohly pokračovat. Válka se pak táhla po celé věky, nakonec však obě strany došly k vzájemné dohodě. Její součástí však byly dvě zásadní podmínky, a to že Alhamit musí poslat do Balkari jako nevěstu svou nejkrásnější dívku a Balkari zase pošle do Alhamitu svého nejchytřejšího muže. (Jeoffrey)

Jeoffrey

Krásná a chytře napsaná pohádka se sympatickými postavami a několika zajímavými nápady. Je to na jednu stranu docela epické, na druhou však poměrně přímočaré, hlavní zápletka je vlastně velmi jednoduchá, ale je tu pár zajímavých odboček. Přestože má film skoro dvě hodiny, tempo je příjemně svižné, takže vše hezky utíká a já jsem si i říkal, že některé drobné linky by snesly i trošku větší prokreslení, zkrátka by to klidně mohlo být ještě i o trošku delší. Líbilo se mi i to, co mi film chce říct, jak pracuje s tématy jako „Kde se ukrývá pravá krása?“, nebo „Co to znamená být chytrý?“, zkrátka to, jak pozornému divákovi ukazuje dle mého hodně a zároveň ta témata netlačí vysloveně na sílu. Obě hlavní postavy jsem si dokázal poměrně rychle oblíbit, přál jsem jim a ani mi nevadilo, jak okatě jim scénář v některých okamžicích nahrává, jak jsou vždy tam, kde je jich třeba, přeci jen je to prostě pohádka. Animace je krásná, barvená, detailní. Hudba je dobře zvolená, podtrhuje atmosféru, je jí slyšet. Pro mě byla zkrátka tahle pohádka krásným a velmi příjemným zážitkem, skvělým nastartováním příjemného slunného dne a zajímavým příběhem, který si rád a s chutí někdy znovu pustím. 8,8/10 ()