V dramatu Dítě snů hovoří zneuznaný britský spisovatel Dennis Potter nahlas o tom, co se mnoho literárních historiků odvážilo pouze říci šeptem. Film se odehrává v roce 1932, při stém výročí narození tvůrce Alenky v říši divů Lewise Carrolla. Čestným hostem na oslavě v New Yorku je též osmdesátiletá Alice Liddell (Coral Browne), která jako dítě inspirovala Carrollovy fantazijní romány. Uprostřed dotírání neodbytných fanoušků i literárních obchodníků se Alice snaží zůstat klidná a vyrovnaná. Nikdo z přítomných však netuší, že Alice v sobě skrývá dlouho potlačované tajemství týkající se jejího "nevšedního" vztahu s Carrollem – tajemství, které je odhaleno neobyčejně elegantním způsobem v retrospektivní sekvenci. V roli mladé Alice se objevuje Amelia Shankley a Charlese Dodgsona, panice a kněze fascinovaného dětmi, jehož svět poznal pod jménem Lewis Carroll, ztělesnil Ian Holm. Pochmurnost Potterovy vize je odlehčena animovanými postavami z románů o Alence z dílny tvůrce Muppets Jima Hensona. (oficiálny text distribútora)

fragre

Ten příběh je prostě nafouklý jako ty oslavy oslavy stoletého narození Lewise Carrolla zde popisované. Z všeobecně přijatého tvrzení, že tento byl pedofil, konstruuje se příběh s "temným tajemstvím". Toto konstruování počíná se již výběrem představitele Carrollova, který opravdu vypadá podivně a zlověstně, zvláště srovnáme-li jeho vizáž s vizáží skutečného L. Carrolla (ale herecký výkon je to jistě velmi dobrý). Kdysi jsem kdesi četl článek o freudiánském rozboru Alenky (tuším, že autorka byla Američanka) a byl jsem překvapen, co sexu tam autorka našla. Snad to vypovídalo více o autorce než o Carrolllovi. Ten film v tomto punktu vykazuje jistou podobnost s takovými rozbory, byť ta "temná tajemství" mají spíše podpořit komerční potenciál filmu. Nicméně, jsem rád, že jsem Alenku četl již v dětství, kdy jsem byl podobných "interpretací" ušetřen a byl jsem prostě okouzlen příběhem samotným. ()

Djkoma

Tak po dlouhé době zase první komentář u filmu (to co opsal T2 neberu jako komentář:)). Snímek Dítě snů vypráví o skutečné Alence, podle které slavný Lewis Carroll napsal svou nejslavnější knihu. Její příběh a vzpomínky na dětství, které strávila vedle možná trochu podivínského a "úchylného" Carrolla působí zajímavě především z přihlédnutím ke znalostem knihy. Jinak podává pouze průměrný pohled na jeden příběh velikána a drobné mladičké dívky, jejichž vztah pravděpodobně nebyl z obou stran stejně intenzivní a hluboký. Avšak která žena se může pochlubit svým pomníkem v podobě takto slavné knihy? Přestože film zůstává daleko za například podobným Hledáním země Nezemě, má své kouzlo a především Iam Holm ukazuje své vysoké herecké kvality jako koktavý Carroll. Avšak celý příběh o podivné lásce mezi slavným autorem a objektem jeho zájmu je nepotvrzená ani nevyvrácená teorie, která slouží pouze pro účely samotného filmu. ()

rivah

Ilustrace vztahu Lewise Carrolla a dívenky, do níž byl zamilován - tehdy a ve shormáždění ke stému výročí jeho narození, kde má někdejší dívenka děkovnou řeč... Ian Holm jako trochu koktavý Carroll oslavný film nezachránil. ()