Adaptace slavné románové dystopie Aldouse Huxleyho Konec civilizace. Ve městě budoucnosti, kde jsou lidé geneticky upravováni, monogamie je společensky nepřípustná a všichni užívají drogu Soma, která zbavuje stresu potlačením emocí, se k nelibosti okolí vysoce postavený manažer Bernard a učitelka Lenina scházejí mnohem déle než je slušné. Když jejich vrtulník havaruje v odlehlé rezervaci, pomůže jim místní „divoch“ John a Bernard, fascinovaný jeho způsobem života, ho pozve do města, kde se sice „divoch“ stane mediální hvězdou, ale otráven povrchním životem společnosti, chce se vrátit zpět do divočiny. Změny, které svým příchodem vyvolal, se však pro některé stanou osudnými. (oficiálny text distribútora)

Una111

Je neuvěřitelné, že A. Huxley napsal svůj román, v němž tak výstižně a do detailů předjímá náš současný svět, už v r. 1932, zatímco filmové zpracování z konce 20. století, jehož tvůrci už mohli pozorovat zblízka, jak se tyto Huxleyho vize naplňují, se dopustili trestuhodných zásahů do Huxleyho literární předlohy a celkový účinek neuvěřitelně oslabili. Ve světě, který autor vylíčil ve svém románu, neexistuje žádné násilí, všichni jsou na sebe sladce milí, všichni patří všem, každý je pro každého a všichni žijí jen pro rozkoš, případné problémy se řeší drogou somou, není třeba vraždit, ani používat represivní opatření. Ale také v knize není žádný náznak úniku jako ve filmu, to vše máme nádavkem od pilných filmových umělců.- - - Škoda, mohlo to být lepší! ()

nzTomParys

Brave New World je má oblíbená kniha, protože nabízí pohled do budoucnosti, který není definitivně špatný jak nám jej předkládá Orwell, ani žádný idilický. Je to velmi zajímavý svět, ve kterém je místo pro všechny. Svět který není krutý, spíš trpí přílišnou nenáročností. __ Toto filmové zpracování mě dostalo faktem, že si nehraje na budoucnost. Vynechává všechny ty blikavé a svítící věcičky, kterým se musíme usmát při sledování původního Star Treku. Děj je zasazen do moderní doby, s dnešními vymoženostmi a stavem technologie, ale předkládá alternativu k společenskému uspořádání. Zpracování je poměrně věrné a vystihuje důležité momenty, až na konec, kterým jsem byl mírně zklamán. Kniha končí jinak, a dle mého názoru lépe. ()

DarkMatter

Patřím mezi obdivovatele původní knihy, takže jsem si film nemohl nechat ujít. Jeho hodnocení je proto pro mě o něco složitější. Můžu srovnávat s knihou, která by dostala 5 hvězdiček s přehledem (nejvíce mě na ní zaujalo na kolik tato "utopie" budoucnosti odráží dnešní svět a přitom je knize už přez 70 let). Myšlenky a příběh knihy samozřejmě nemůže film obsáhnout. Možná bych až zas tak nesouhlasil s tím, že je zpracování věrohodné. Nejen závěr filmu byl pozměněn... Jinak bych filmu neměl moc co vytknou - možná ještě ty kostýmy, ale to je otázka osobního vkusu... Když bych se pokusil uvažovat jako někdo kdo knihu nečetl, možná by se mi film líbil víc, protože je prostě dějově bohatý, ztvárnění "našeptávání" a predestinace je zajímavé a navíc bych si snad i odnesl nějaké ty zajímavé myšlenky a poznatky jako v případě knihy. Za odchylky od původní knihy, ztvárnění divochů - kostýmy, proto strhávám 1 hvězdu... ()

Bragi66

Oproti té kultovní předloze je to nudné. Jo, je to těžké nacpat tolik skvělých myšlenek a odkazů do jednoho filmu a spojit to dějem. Jenom ty hesla - co kus to perla. Bohužel jako film je to vyvářka horší než Minority report (2002). Oni tam nahoře dobře vědi, že potřebují rozvrátit tradiční hodnoty, aby získali ohýbatelnou lidskou pracovní sílu. Naděje je ale v tom, že přes všechnu robotizaci a automatizaci je lidí pořád zapotřebí a je potřeba jejich souhlasu. Pořád potřebují zmanipulované voliče a zotročené pracovníky. Akorát že dnes už se to nedá dělat totalitně přímo, ale je potřeba zapojit sofistikovanější politické manipulace, lízingy, coronaviry, hypotéky, kryptoměny a tomu podobně. Vřele doporučuji knihu Huxley Aldous: Raněný slepotou (1970), to je absolutní jednička. ()

Fanucci

Nebylo to úplně špatné...lacinější tv podoba a telenovelovské herecké obsazení taky nebyl hl.problém. Největší probém je zvláštní konec, který se totálně odchýlí od knihy vyzní v trapný happy-endovský konec alá Hollywood. Škoda. Adaptace Ridleyho Scotta s L. DiCapriem v roce 2011 bude jistě o dost lepší! ()