Dům snů

• Česko Náš vlastní dům (viac)

Svobodná matka odjíždí se svými šesti dětmi z Los Angeles do Idaha, kde si kupuje zchátralý dům bez střechy, dveří a oken. Rodina je vydána napospas přírodním živlům i osobním konfliktům, avšak kromě domu se jim daří "rekonstruovat“ především svůj život. V tomto dramatu o odvážné a odhodlané vdově ztvárnila hlavní roli držitelka Oscara Kathy Bates. Po smrti manžela zůstává Frances Lacey (Kathy Bates) sama a musí se postarat o svých šest dětí. V naději, že se jí podaří dostat děti z nebezpečných losangeleských ulic, rozhodne se vše naložit do rodinného auta a vydat se hledat nový domov. Když si všimne kostry domu patřící osamělému Japonci (Soon Tek-Oh), uzavírá s ním dohodu, že dům dostanou za svou práci. Navzdory finanční nouzi a dalším obtížím, kterým musí rodina čelit, odmítá Frances dovolit, aby se ona či kdokoli jiný z její rodiny utápěl v sebelítosti, a snaží se svým dětem předat kus životní moudrosti. (oficiálny text distribútora)

kaylin

Nemůžu si pomoct, ale i když je tohle takové hodně přímočaré a je jasné, že se to z vás bude snažit vyždímat emoce, tak mě to prostě bavilo. Částečně proto, že Kathy Bates je prostě skvělá a neskutečně uvěřitelná, částečně i proto, že jsou skvělí dětští herci. Ten konec už nedávám, to je na mě moc happyendové, ale jinak mě film prostě dostal. ()

HonzaSim

Zajímavý snímek se silným příběhem. Naložit svojí velkou rodinu do auta a bez finančních prostředků jet hledat štěstí jinam, to potřebuje tuny odvahy. Film o chudé rodině, která neměla nic a od píky budovala svůj nový domov, to navíc bez otce. Mnoho scén a situací bylo opravdu k zamyšlení. I bez hereckých es působí Dům snů jako kvalitní drama. Tohle bych zařadil na seznam filmů, které by měl vidět každý. Možná bychom si více začali vážit toho co máme. SPOILER: Jedna z největších obav, které člověk může mít je, že jeho dům zachvátí plameny a příjde o všechno, co má. Ale ode dna se dá jen odrazit nahoru a nakonec díky tomu zlému můžeme později získat mnohem víc. Závěr mě celkem odboural a proto hodnocení přidám i poslední hvězdičku. 80% ()

Phobia

Příjemné rodinné drama, které sice nenabízí nijak zvlášť originální příběh, ale z hlediska vyvolání emocí dokonale funguje. Kathy Bates je v roli osamocené, sedřené, avšak velmi hrdé až tvrdohlavé matky šesti dětí naprosto fenomenální. Nejde jen o to, že to není žádná sexbomba a působí tedy naprosto přirozeně, dokázala své postavě vdechnout patřičnou dávku citlivosti i tvrdosti, lásky i krutosti. Většinou ji litujeme, obdivujeme, občas bychom ji seřvali do bezvědomí:-). Přesvědčivý, perfektní výkon této herečky doplňuje v roli dospívajícího syna Edward Furlong, jehož hrdina v sobě má dostatek vzpurnosti, spratkovitosti i citlivosti a odpovědnosti, aby vzbuzoval jak pochopení a soucit, tak touhu dát mu chvílemi pár facek. Naopak trošku zamrzí patetický závěr filmu, ovšem snad ani největší cynik by těžce zkoušené rodině Laceyových nepřál konec, co by se o něco víc blížil realitě:-). Několik silných momentů z tohoto nadprůměrného dramatu zůstane zaručeně v paměti každému. 78% ()

dANo

Filmová dráma početnej rodiny, ktorá sa "vďaka" smrti otca ocitne na okraji spoločnosti, ale svojou nezlomnosťou a pozitívnym prístupom k životu a tvrdej práci si dokáže nájsť svoje miesto a hlavne svoj dom. Doslova by som mal napísať, že neublíži, ale ani nepoteší... Dobrý pocit som mal hlavne z hereckých výkonov Kathy Bates a Edwarda Furlonga, okrem nich už nikto nemal v scenári dostatočne veľa priestoru. Milý záver filmu sa do príbehu celkom hodil, takže som nakoniec zvážil nadpriemerné hodnotenie (75%). ()

dobytek

Možná, že před 60 lety některý rodiny v USA takovym způsobem opravdu žily, ale z dnešního pohledu by to byl asi jasnej případ pro sociálku a ta matka by si zasloužila zavřít do vězení za týrání dětí a domácí násilí. Celkově ta postava tý matky byla úplně hrozná a já bych se s takovou osobou v životě rozhodně potkat nechtěl. Když jí někdo chce něco dát nebo aspoň nabídnout pomoc, tak ho okamžitě pošle do hajzlu, protože ona je přece natolik silná osobnost, že od nikoho nic nepotřebuje a nechce. Navíc je ošklivá jak noc a totálně nesympatická, ale z nějakýho důvodu se s ní chce každej chlap vyspat nebo jí aspoň sáhnout na zadek. A na to ona opět reaguje naprosto neadekvátně. Prostě ta postava je divná a obsazení Kathy Bates do tý role je ještě divnější. Kdyby ta postava byla trochu normálnější a hrála v tom nějaká sympatičtější herečka, asi by celej film byl o něčem jinym. Takhle vám tak může bejt líto akorát všech těch lidí okolo, kterejm se tahle nesnesitelná kráva připletla do života. Vypadalo to, že třeba film bude mít aspoň zajímavej tragickej konec, ale celý se to nakonec vyřešilo velmi sluníčkově. ()