Sugar Apple Fairy Tale

• Japonsko シュガーアップル・フェアリーテイル
Japonsko, 2023, 9 h 36 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Miri Mikawa (kniha)

Kamera:

Hidenori Manaka

Juka Nukui, Masaaki Mizunaka, Takuma Terašima, Tomoaki Maeno, Reidži Kawašima, Júto Uemura, Rie Takahaši, Kazujuki Okicu, Ajumi Mano, Aja Jamane (viac)

Sugar Apple Fairy Tale je příběhem z kouzelného světa, kterému od počátků vládly víly, ovšem před pěti sty lety odhalili lidé jejich největší tajemství, vzbouřili se a víly porazili. Nyní světu vládnou lidé a z víl si udělali své otroky, jejichž poslušnost si zajišťují tím, že u sebe vždy mají jedno z vílích křídel, protož právě v něm je ukrytá jejich životní síla.
V tomto světě žije i patnáctiletá dívenka Ann Halford, která se po smrti své matky rozhodla, že bude pokračovat v rodinné tradici a stane se výrobkyní sladkostí ze stříbrného cukru, zvláštní substance, která je velice ceněná, protože dokáže vílám prodlužovat život a lidem dávat štěstí. Aby svého cíle Ann dosáhla, tak se musí vydat do města Lewiston, kde se koná královská soutěž ve výrobě cukrovinkových soch, jejíž vítěz získá v království prestižní titul a postavení. Cesta do tohoto města je však pro mladou dívku velice nebezpečná, a proto se rozhodne, že si jako ochránce koupí vílího otroka... (Jeoffrey)

Jeoffrey

Sugar Apple Fairy Tail je, jak už název napovídá, taková docela milá pohádka. Sice se tu občas řeší hlubší témata, jako třeba předsudky a otroctví, občas umí být seriál i docela brutální, nebo spíš nebojí se nějaké té krve, ale jinak je to pořád prostě taková fajn pohádka o dívčině, která se protlouká skrze problémy a příkoří s krásným cool elfím princem po boku. Cílovka je jasná a prošedivělý skoro čtyřicátník Jeoffrey v ní nebude. Přesto jsem neměl problém si seriál docela užít, dokázal jsem hlavní hrdince přát úspěch jak v práci, tak v té lásce, oblíbil jsem si jí pro její píli a dobré srdce. Také mě docela zaujal celý koncept víl, jak přicházejí na svět, jaká je jejich historie a proč se dostaly do situace v jaké jsou. Co mě až tak nebavilo bylo všechno to vytváření cukroví, seriál se mi ho sice snažil prodat tím, že mi ukazoval různé nádherné tvary a také mě zkoušel naočkovat myšlenkou, že vlídné slovo a trocha sladkostí dokáže zázraky, ale se mnou to ani nehnulo. A problém je, že ono o těch sladkostech je to většinu času a ty pro mě zajímavější aspekty, jako bylo třeba vílí povstání, tu dostávají prostoru podstatně méně, ale tak je to pohádka, mají to už v názvu spolu se sladkými jablky, co řeším… Animace byla hezká, hudebně to také bylo docela fajn. První polovina seriálu pro mě byla o něco slabší a víc předvídatelná než ta druhá. Zkrátka ani teď při psaní komentáře jsem se nemohl rozhodnout, jestli dát slabé 4* nebo silné 3*, což jsem nakonec musel vyřešit tím, že jsem prošel posledních cca deset stránek svých recenzí a porovnával co se dalo… A nakonec se dostal k tomu, že Sugar Apple Fairy Tail dám 6,4/10. ()

Elerrina

Každý, kdo ujíždí na vrcholných cukrářských soutěžích, bude nepochybně nadšen, ostatní by k této feministické pohádce měli přistupovat s určitou obezřetností. Nejen proto, že romantika je značně upozaděna na úkor budování kariéry hlavní hrdinky, ale hlavně všechny dramatické zápletky i celé lore tohoto světa jsou kompletně podřízeny ději, který je bohužel sledem tupých, značně prvoplánových a neustále se opakujících klišé. Takže hlavní hrdince pořád někdo ubližuje, pak jí někdo přátelsky pomáhá, pak jí zase někdo ubližuje a tak pořád dokola, přičemž ona svým cílevědomým optimismem, talentem a fanatickou houževnatostí nakonec jakékoliv překážky překoná, a ještě všechny kolem sebe motivuje, aby byli lepšími lidmi (a vílami) a tak pořád dokola … Její ochránce má za úkol především vypadat krásně, tajemně a nebezpečně, což se mu vážně daří na jedničku, a samozřejmě ji pak také ve správný čas obejmout. No a všichni ostatní jsou buď bezmocnou závistí ovládaní nepřátelé, nebo její obdivovatelé a podporovatelé. Dost jsem váhala mezi třemi a čtyřmi hvězdami, protože ten svět má své určité kouzlo a občas fungují i emoce, ale za ten neuvěřitelně odfláknutý závěr, kterým bylo vyřešeno povstání rudé víly (jediná zápletka, která byla alespoň trochu o něčem jiném, než o důležitosti úžasných cukrových výtvorů), to musím zaokrouhlit dolů. ()