Saikjó onmjódži no isekai tenseiki

• Japonsko 最強陰陽師の異世界転生記 (viac)
Japonsko, 2023, 5 h 12 min (Minutáž: 24 min)

Harujoši Kuga byl nejmocnějším exorcistou, který ale příliš prahl po moci, a tak byl zrazen svými nejbližšími. Když umíral, tak provedl mocný rituál, díky kterému byl znovuzrozen v cizím a magickém světě jako Seika Lamprogue. V tomto světě jsou uznáváni ti, kdo ovládají magii, ovšem Seika nemá žádnou manu, a tak magii používat nemůže. Naštěstí si však mladík pamatuje vše z předchozího života, takže vše, co zde dokáže magie, zvládne i on díky svým vymítačským schopnostem a znalostem mnoha rituálů a zaříkávání… (Jeoffrey)

Jeoffrey

Reinkarnovaný Exorcistazajímavý začátek a konec, ale naprosto tuctový a nudný prostředek. Zkrátka je to takový průměrný isekai, který má hned několik povedených nápadů, díky kterým mě v určitých částech vlastně docela zaujal a najednou už tak průměrný nebyl. Jako první solidní téma mi připadá konfrontace klasické fantasy magie s východní mystikou. Zkrátka obojí jsou kouzla, ale pokaždé tak trochu jiná a postavit je proti sobě mi přijde originální. Seika má ze začátku i povedenou a logickou motivaci, proč nechce ukazovat svoje schopnosti, a to, jak obratně vše maskoval, mě docela bavilo. Pak ale přišla nudnější pasáž, klasická magická akademie, kterých už jsem viděl nespočítaně a k tomu jisté scénáristické přešlapování ve snaze vybudovat nějaké hlubší vazby mezi postavami, což u mě třeba v lince s Yifou a otřesným CG drakem, vůbec nefungovalo. Právě v téhle části mi seriál začal zapadat, pletl se mi s jinými průměrnými fantasy sériemi s magickou akademií, zkrátka jsem začínal Exorcistu tak nějak podvědomě odepisovat. Nepomáhal tomu ani fakt, že Seika začínal úplně zapomínat na svou snahu nevyčnívat z řady, už v části s turnajem mi přišlo, že byl scénáristy skoro až na sílu nacpán do popředí, aniž by mi to v rámci toho, co jsem viděl, dávalo nějak extra smysl. Výsledný dojem tak zachraňovaly v podstatě až poslední dva díly, kdy se autoři vytasili s dalším zajímavým nápadem, i když vlastně jen odkryli skutečný význam našeho hrdiny pro zdejší svět a vazbu na jednu z postav. Najednou mě seriál začal zase zajímat, říkám si, že bych chtěl vědět, co bude dál, kam se to bude nyní ubírat. Také mě docela zaujalo chování Seiky během těch dvou posledních dílů, které působilo velmi dospěle a chladně, což krásně sedělo s celým tím zvratem a také s tím, že v těle Seiky je reinkarnovaný dospělý chlap, který už si něco zažil. V poslední chvíli tak dokázal Exorcista probudit můj umírající zájem, dokázal jsem na chvíli zapomenout na všechnu tu šeď co tomu předcházela, a i když i zde bylo vidět, že po stránce animace není tento seriál žádná hitparáda, stejně finále dokázalo můj dojem aspoň trochu vytáhnout z bahna průměru. 5,5/10 ()

Elerrina

Na první pohled další z řady zaměnitelných isekai o reinkarnovaném hrdinovi, u kterého si zpravidla jen odškrtáváte zabité nebo jinak poražené nepřátele a holčiny přidávané do harému (i když zrovna v případě tohoto chladného jedince je ten harém jen teoretický). Při pozornějším sledování ovšem zaujme Seikův nejednoznačný a trochu zneklidňující charakter, pěkně ztvárněná magie, která je přehledná a zároveň originálně pojatá, a pomalu se rýsující politicko-mocenské pozadí. Zase jsme totiž ve světě, ve kterém má v budoucnu bojovat předurčený hrdina na straně lidí proti králi démonů. Jenže démoni se rozhodli budoucí hrdinku a Seikovu spolužačku raději včas zabít, což se Seikovi, který by chtěl být v tomhle životě opatrnější, aby neskončil tak jako minule, vůbec nehodí. Závěrečný twist je pak hodně fajn, dává celému ději zpětně trochu jiný smysl a ukazuje, že tenhle kousek je přece jen o něco promyšlenější než většina ostatních spotřebních fantasy na jedno zkouknutí. 75% ()

DaweForeman

Duchařina se spojí s reinkarnací a fantasy. Tak by se to dalo shrnout v kostce. Hlavní hrdina jako exorcista je po své smrti reinkarnován do fantasy světa s tím, že má své předchozí schopnosti, ale zároveň má v tomto novém světě určitý význam, o kterým ani on sám neví, stejně jako osoba, které se snaží "pomoct". Navíc po špatných zkušenostech ze svého předchozího života, se pokusí tentokrát nevyčnívat a žít skrytějším způsobem života. Příběh jako takový je, že je to většinou dobrodružné s nějakou tou OP akcí a pak nějaké ty machinace různých skupin. Začátek vypadá velice slibně, ale postupně to začíná být trochu nezáživné až v přemrštěný konec. Znám původně od tohohle mangu a proto vím, že si autoři anime trochu poupravili sem tam nějaké ty scény, které by byly pak o něco zajímavější, ale vzhledem k tomu, že se jako obvykle zaměřují na všeobecné publikum, tak je z toho tohle zjemněné cosi. Upřímně příběh jako takový není úplně vyprávěn poutavým ani dramatickým způsobem a proto si člověk z tohohle sledování neodnese mnoho, než jen povědomí o tom, že i něco takového existuje. Navíc postavy jsou každá trochu výstřední - každá z jiného hlediska - a tak se člověk nemůže pořádně se žádnou sžít nebo z ní nebýt trochu vyriitován. Jedinou snad zajímavější postavou byla princezna, která měla alespoň trochu mysteriózní prvek, ale moc prostoru ani vysvětlení ji nebylo dáno. Po animační stránce je to průměrné a po hudební nic moc. ()

Updated_Cake

Tady je tolik ztraceného potenciálu až to je člověku líto. Typické isekai anime v prostředí "v minulém životě byl X, teď je Y" na kterém se veze celý děj. Na rozdíl od podobných generických anime má toto ale docela dobré nápady a přístupy k postavám. Děj nebyl utahaný ani moc rychlý. Postavy měly svůj character development a ten svět dával smysl. To ovšem dokud nepřišla poslední cca 1/3 anime. Začaly se přeskakovat roky tím stylem, že divák by si ani nevšiml, že se něco takového stalo, protože vše bylo naprosto identické, pokud by mu to hlavní postavy neřekly. Děj začal být chaotický až trochu nesmyslný k tomu zbytku celku před tím a moc to do sebe navzájem nepasovalo. Celý konec se zdá být vlastně strašně uspěchaný. Ani souboje v tomto anime moc nepřekročily určité hranice a neměly nějaké wow momenty. Ve výsledku je toto lehký nadprůměr a je otázka, jestli by třeba další série tomu trochu nepomohla nebo je takhle ten příběh špatně vystavěný i v předloze. Rozhodně ale anime s velkým potenciálem, který jednoduše a bez problémů zahazuje téměř v každém díle. ()