Pete Garvey (Bing Crosby) se živí jako zahraniční dopisovatel novin z válkou postižené Francie, kde se stará o sirotky. Jednoho dne mu jeho šéf oznámí, že o jeho články už není zájem, a Petovi nezbude nic jiného, než se se dvěma dětmi, které se na něm staly citově závislé, vrátit do USA a adoptovat je sám. Americká vláda ho varuje, že pokud se do pěti dnů neožení, budou muset děti poslat zpět, ale Pete si se svatbou nedělá starosti; když před třemi lety odjížděl, měl přítelkyni Emmadel (Jane Wyman), se kterou plánoval svatbu. To ale ještě netuší, že Emmadel v době jeho nepřítomnosti došla trpělivost a zasnoubila se s milionářem. (StarsFan)

StarsFan

Víte, co se mi líbí na starých filmech jako je tento? Že je všechno v odstínech šedi. A nemluvím jen o vizuálním zpracování, ač by to k tomu nabádalo, ale hlavně o charakterech postav. Jako hlavní postava tu je válečný zpravodaj, který adoptuje dva malé sirotky a musí donutit svou ex-přítelkyni, aby se za něj vdala dřív, než mu děti vezmou. A pak tu máme samozřejmě zádrhel, totiž milionáře, se kterým je ona ex-přítelkyně zasnoubená a kterého si chce brát. V dnešních amerických romancích by byla postava tohoto milionáře pravděpodobně napsaná jako "arogantní snob prahnoucí jen po majetku, který svou nastávající ani nemiluje". Ne však tady. Tenhle milionář je pohledný, příjemný, férový sympaťák; mít stejný prostor jako náš reportér, možná budete v příběhu fandit jemu. Jenže strany jsou už vybrány, a tak vám nezbývá nic jiného, než si vsadit na trochu drzejšího hrdinu, který si věčně prozpěvuje "In the Cool, Cool, Cool of the Evening", čistě mezi námi jednu z nejchytlavějších Oscarových písní. Chemie mezi Bingem a Jane je tak hmatatelná, že jsem si scénu, kde tuto píseň zpívají, na YouTube zamilovala už týdny před tím, než mi domů přišlo objednané DVD. Škoda, že toho spolu nenatočili víc. ♫...If the dinner is free and the dinner ain't me. Well, you can tell 'em we'll be there... ♫ (Poznámka na závěr: Gratulace tomu, kdo vymyslel, aby Bing Crosby a Louis Armstrong zpívali v letadle. Konečně nadmíru originální muzikálová scéna!) ()

Porculus

Typická Caprovka a k nej tradične prislúchajúci skvelý scenár (tentokrát je Caprov verný súpútnik Riskin len spoluautorom námetu) sú zárukou jedinečného príbehu, skvelých postáv a najdojímavejšej roztomilosti bez akéhokoľvek zbytočného pátosu. God bless Pete, God bless Mother, God bless America, God bless everybody. *9/10 ()

• Filmová verze "In the Cool, Cool, Cool of the Evening" se liší od té soundtrackové. Je to proto, že si režisér Capra prosadil, aby Bing Crosby a Jane Wyman nazpívali filmovou verzi naživo přímo před běžícími kamerami. Studiová verze byla nakonec natočena později. (StarsFan)
  • Píseň "In the Cool, Cool, Cool of the Evening", která v průběhu filmu několikrát zazní, vyhrála Oscara za Nejlepší píseň. Jedná se o jednu z celkových 14 písní, které Bing Crosby ve filmu zazpíval a které byly nominovány na Cenu Akademie, což je bilance, ve které se Crosbymu zatím žádný jiný zpěvák nemůže rovnat. (StarsFan)