Tvoje, nebo moje Vánoce?

• Veľká Británia Your Christmas or Mine?

Je před Štědrým dnem, když si Hayley a James na nádraží Marlyebone zamávají na rozloučenou, uvědomí si, že se na Vánoce od sebe nemohou odloučit. A tak se stejně impulzivně rozhodnou, že se navzájem překvapí a na nádraží oba nastoupí do opačného vlaku. Na celé Vánoce tak budou uvězněni v rodině toho druhého. Přežije jejich láska, když se začnou odhalovat jejich největší tajemství? (Prime Video)

AndrewNewman

Najskôr som videl druhý diel a potom ten prvý a musím povedať, že sa tvorcovia pri tom druhom pohoršili. Stále to bolo fajn a chémia medzi ústrednou dvojicou fungovala, ale toto má bavilo viac. Hlavné zápletka filmu je nápaditá, takisto jej dejisko a hlavne to bolo miestami tradične anglicky dojímavé. Dojímavé ale bez amerického patosu, čo britskí tvorcovia vždy zvládli na výbornú. Po pravde je škoda, že sa film opiera o Vianoce, pretože ak by zmizol ten vianočný gýč a viac by sa hovorilo o vzťahu šľachtickej rodiny na čele s veľmi dobrým Butterfieldom, bolo by to aj za štyri. Prekvapilo ma to. ()

Heywood

Ty úmrtí na Vánoce jsou už doslova klišé. Tady také. U hlavní herečky mi unikalo, proč nedodržování jakýchkoliv pravidel je tou "báječnou spontánností".  Vynechám tu politickou korektnost (tady to nebylo tak násilné) a vrátím se ke komediální stránce, která rozhodně neoplývala duchovní výší a blížila se těm filmů á la Slunce seno či Maléry pana účetního  ap. Na vánoční téma si umím představit poněkud intelektuálnější nabídku, ale budiž. Vánoční filmy jsou v podstatě pohádkou v hezkém světě v tomto času. Tohle bylo sociálně kritické drama jen do Vánoc vsazené. Hlášku o vyžírkové obludě Meghan Markle oceňuji hvězdičkou. Za mě 40% ()

Arsenal83

Novinka z roku 2023 je "dvojkou" a tak trebalo siahnuť najprv po jednotke. A po dvojke už nesiahnem. Celkom milé, nikoho neurážajúce, pár sa miluje, ale zistia, že sa vlastne nepoznajú, noví Briti vs starí Briti, ale celé to nedáva pocit, že musíš pozerať opakovane alebo pokračovanie. Má to svoje vtipné momenty, no aj tak som si odniesol z filmu hlavne myšlienku, že ak chcete prekvapiť ženu, nesnažte sa, ona prekvapí vás. A ak nasadnete za ňou do vlaku, ktorým mala odísť, nečudujte sa, že ona tam nebude. Nevadí, aj tak ten pár nemal chémiu, ale za to bol správne a korektne zmiešaný. Inak je film aj malá lekcia manchesterského prízvuku. ()

Aljak

Vianočných filmov je ako maku, takže pri takej konkurencií len ťažko niečo vynikne. Tento britský kúsok bol z tých lepších, hoci so sebou priniesol všetky typické klišé a vianočná klasika z toho zrejme nebude. Napriek tomu, ústredná dvojica bola vcelku sympatická, a tie situácie, do ktorých sa dostali pôsobili príjemným dôvtipom. Áno, bolo to aj zbytočné tlačenie na pílu, ale ako celok to bola fajn oddychovka. Aj keď mi zostáva záhadou to, ako mohli mať títo dvaja pred sebou toľko tajností. 3* ()

M.i.k.e

pohodová (před)vánoční komedie, která slušně pobaví i lehce dojme navzdory tuně klišé a očekávanému průběhu. Ústřední dvojice, která si na svátky vymění rodiny je slušně sympatická a to samé se dá říct i o jejich příbuzenstvu. Žádná klasika z toho nebude a příští rok (a možná ještě letos) vznikne pět podobných, ale na jedno podívání je úplně ok...60% ()

• Asa Butterfield ocenil Parryho scenár, ktorý opísal, že „vystihoval podstatu bláznivých rodinných Vianoc“ a že vďaka tomu sa pri natáčaní „veľa hralo ako keby to bolo divadlo. Najmä, keď sme točili tie scény, kde všetci pobehujú a kričia. Všetky tie vianočné vtipy a tradície, ktoré poznáme všetci, ale je zriedkavé vidieť ich tak organicky zachytené.“ (Arsenal83)
  • Film sa natáčal v Iver Heath a Londýne (Anglicko, Veľká Británia). (Arsenal83)