iMucha Show

(divadelný záznam)
Hudobný / Tanečný
Česko, 2022, 78 min

Multimediální hudební show na pozadí života a díla Alfonse Muchy, jehož obrazy ožívají díky propracovaným animacím... Mladý kreslíř komiksů z New Yorku prožívá neobyčejný příběh. Zamiluje se do francouzské dívky, která jako by vypadla z Muchova plakátu. Zároveň získává superschopnost vstupovat do obrazů a pohybovat se v jejich světě. Začíná jeho tajemná a trochu děsivá cesta za onou krásnou dívkou a za mužem z minulosti, který hledá pomocníka v boji proti černému mraku marnosti. Tím mužem je Alfons Mucha. Velkolepá a jedinečná mezinárodní multimediální show, odehrávající se na pozadí života a díla tohoto světoznámého secesního malíře, grafika, designéra a vizionáře, vypráví příběh souboje kreativity a destrukce. Projekt iMucha disponuje celosvětově nejrozsáhlejší sbírkou plakátů, digitalizovanou podobou velké části Muchova díla, včetně obrazů, knih, velkých pláten, šperků či užitných předmětů, a tak nejen krásky z jeho plakátů či impozantní obří plátna Slovanské epopeje poprvé ožívají v propracovaných animacích a společně s komiksy, originální hudbou, tancem, akrobacií a dechberoucí scénografií člověka vtáhnou do pradávné bitvy o silách stvoření a zkázy. Příběhem diváka provede podmanivý hlas vypravěče Jiřího Dvořáka, o dokonalou hudební interpretaci se postará mimo jiné koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička a další špičkoví muzikanti. Fascinující taneční a akrobatická čísla ztvární umělci, kteří vystupují po celém světě. (Česká televize)

TroiMae

Možná, kdybych neznal Muchovy obrazy, tak by mě to bavilo. Přitom výstava EMOTION na Pražském hradě byla překvapivě působivá. Ale to bylo zřejmě tím, že nerušil vklíněný klišé příběh boy meets girl… Nebo kýčové prvky děje jako vydat se pomáhat v hořící katedrále Notre-Dame... ()

marhoul

Moc pěkný projekt. Spojení komiksu, nádherné hudby, scénického tance a plakátů a pláten Alfonse Muchy mi vyhovuje. Nejsem jeho tvorbou nijak zvlášť posedlá, ale letošní výstava iMucha na Pražském hradě, plus výstava ve Valdštejnské jizdárně, jejíž kurátorkou byla paní Eva Jiřičná, mě oslovily, rozumím, že nechat Muchu ležet ladem, bylo by naší ostudou, takže z mé strany souhlas. Dvořákovo pojetí je vhodné napříč věkem i žánry, má potenciál oslovit i pole Muchou neorané, hlas druhého Dvořáka a Jitušky- topka bez debaty, pro mě sympatický kulturní zážitek na adventní večer, který jsme se rozhodli trávit u bedny. Kreativita, nápaditost, inovace, technologie, fantazie. Jo a co se týče Slovanské epopeje... Mně osobně více vyhovuje, když je dynamicky rozpohybovaná. Fakt pecka. ()

Taffey

Projekt je kýčovitý, jako samotná Muchova tvorba. I s přihlédnutím k době, kdy tyhle přeplácané věci vznikaly. Je to kolovrátkově se opakující schéma.  Je to podobné, jako skulptury Olbrama Zoubka nebo fotky Saudkovy. Jednou si vymyslí šablonu, a podle té jede donekonečna. Jsem milovníkem výtvarného umění, ale Muchu jsem nikdy nemusel. iMucha Show je daleko za mými estetickými mantinely. Nacpat tam toho co nejvíc, vesmírnou loď, superhrdinu, to vyžadovalo fakt silný žaludek. Nelíbí se mi to, dvě hvězdy tomu dost fandí. ()

SeanLSD

Nie že by to Mucha a jeho dielo potrebovali... - a nie že by sa z puristického hľadiska nedalo čosi namietať proti, ehm, nazvime to napríklad: všeobecnému vkusu poplatnej bulvarizácií - ale ako sami tvorcovia naznačujú - nie je to umenie, je to show! A to show vskutku megalomanská, okatá, epická, vypiplaná a emocionálne aj dramaturgicky funkčná - napriek tomu, čo všetko splácala dohromady. Ako neskutočná multižánrová zábava a súčasne multimediálna reklama na interaktívnu výstavu je iMUCHA SHOW takým parádnym amalgámom všetkého starého i nového z posledného poldruha storočia populárnych umení, že v kombinácií s Muchovou nadčasovou genialitou som jej ani neskúsil odolávať. Hudba, tanec, spev, rap, divadlo, kino, maľba, fotografia, cirkus, komiks, laterna magika... snáď všetky umenia okrem sochy, je to jedna veľká audiovizuálna smršť a perfektná symbióza najmodernejšej digitálnej technológie, javiskovej techniky a tradičných umení, kde skoro až zamrzí, že sa v tej záplave nedá skutočne vychutnať ktorákoľvek, precízne vytvorená zložka... P.S. Naživo by mi asi uletel dekel. ()