Mimo život

(festivalový názov)
  • Belgicko Hors la vie (viac)
Belgicko / Francúzsko / Taliansko, 1991, 97 min

Ve svém nejznámějším filmu Bagdadi zpracoval skutečné prožitky francouzského novináře Rogera Auquea, uneseného Hizballáhem a drženého coby rukojmí rok v zajetí. Hrdinou napínavého dramatu je muž, který byl náhle připraven o osobní svobodu v Bejrútu, převráceném naruby občanskou válkou. Popisuje jeho každodenní boj o život a urputnou snahu nepřijít o rozum. (MFF Karlovy Vary)

CiTrus007

Očekával jsem psychologické drama studující vztah mezi únoscem a uneseným. Bagdadi však ve svém snímku nabídl o trochu více. Kromě napínavého příběhu a dokumentace postupného bláznění hlavní postavy nám poskytl jedinečný vhled do izraelsko-palestinské války. Na jeho adaptaci mě zaujalo, že naraci konfliktu provádějí sami únosci, se kterými fotograf nedobrovolně tráví svůj čas. A právě díky jejich komentáři nezavládne při válečných pasážích úplný chaos, ba právě naopak - zobrazované hrůzy začnou nabývat děsivě racionální podoby. Naštěstí jsou tyto oblasti dávkovány velice pečlivě a často zahuštěnou atmosféru provzdušní tragikomická konfrontace hektické válečné cvokárny s prostotou lidskosti civilistů, kteří se uprostřed zabíjení snaží vést obyčejný život. 8/10 [KVIFF 2015] ()