Príbeh muža, ktorého po 19 rokoch prepustili z väzenia za neúmyselnú vraždu teenagera pri pokuse o lúpež. Takmer dve desaťročia sa pozeral na tvár svojej obete, ktorá bola na výstrižku z novín v jeho cele. Teraz sa pokúša vrátiť späť do života. Je opäť slobodný, zmenený na nepoznanie a niečo ho stále priťahuje do mesta, kde spáchal zločin. Čo hľadá? Odpustenie? Vykúpenie? (oficiálny text distribútora)

castor

Manuel je obyčejný chlapík, smolař - nabízí se - který jednou zachyboval, respektive pořádně šlápnul vedle a po 23 letech, na které mu byl z doživotního trestu zkrácen pobyt ve vězení se vrací do normálního života. No, normálního.. Zarputile se snaží nalézt mír v duši, která mu neustále a nemilosrdně předkládá okamžiky v onen osudný okamžik, kdy zmáčknul spoušť. Na téma vykoupení pohlíží režisér a scénárista Ed Solomon po svém a místy s ušlechtilým kalkulem se potácí řídkým dějem od ničeho k ničemu, zatímco divák tápe se sympatiemi k jednotlivým postavám. Depresivní atmosféru navíc podtrhuje i kamera zkušeného Rogera Deakinse. Solomon tak poskládal plejádu hereckých es do značně nevyrovnané skládačky, ve které „dospělé“ role očekávaně potěší (zejména Morgan Freeman), zatímco ta poslední mě překvapivě zahřála nejvíce, přestože rozmazlená rebelka Kirsten Dunst, co poztrácela takřka všechny iluze, dostává viditelně nejméně prostoru. ()

POMO

Tieto duchaplné americké drámy ma už začínajú nudiť. Pokiaľ nie sú sentimentálne (Moonlight Mile), sú nudné (tento prípad), a i keď vás sprvu niečím zaujmú, po pár hodinách z vás dobrý dojem vyšumí. Základná premisa zvládnutá, no zmysel postavy Morgana Freemana mi načisto uniká. A už zajtra mi pravdepodobne bude unikať aj zmysel celého filmu. ()

Anderton

Mám slabosť pre nie úplne ortodoxnú krásu Kirsten Dunst a tým to so sympatiami k tomuto filmu začína aj končí. Videné už dávnejšie a neskoro v noci na komerčnej televízii. Na druhý deň som sa zobudil už iba s mlhavou spomienkou nato, že čo som to pred pár hodinami videl. To je dosť plytvanie takýmto hereckým ansámblom, no nie? ()

Morholt

Téma mě moc nelákalo, ale obsazení způsobilo, že jsem tomu šanci dal a byla to chyba. Celý film je postavený na Thorntonovi, který střídá bolestné pohledy se zadumanými a snaží se diváka donutit, aby mu věřil výčitky svědomí. Jenže mu to moc nejde a mě celkem záhy bylo jedno jak a jestli dosáhne jeho hrdina odpuštění, po kterém tak moc touží. Trojice Freeman-Hubter- Dunst tady bohužel spíš jen příštipkařila, takže z této strany se záchrana nekonala. Nuda na entou. 15% ()

Terva

CITÁT - Většina vzpomínek jsou lidské hlasy.......... Příběh ja natočen na bázi několika náhod jako je třeba černoch z vězení potkaný na ulici nebo zvonění telefonní budky. Film obsahuje nemalé množství náboženského podtextu. Takže ty náhody jsou asi osud. DIALOG - MILES EVANS (Morgan Freeman) : Pomáhá mi to zapomenout. MANUEL JORDAN (Billy Bob Thornton) : A na co ? MILES EVANS : Nevím, už jsem zapomněl.......... Svět muže, jenž je za vraždu odsouzen na doživotí a jenž je po dvaceti letech propuštěn na svobodu. Vrací se namísto činu a pravděpodobně chce od těch, kterým ublížil, odpuštění. Nebo jen chce pomoci. Možná je to dobrý příběh, ale zanechává v mozku několik podivností. Naznačím jednu a dle mého tu nejdůležitější - co je to za ženu, která má ve svém bytě jednu fotku a to fotku svého bratra, který byl zabit před dvaceti jedna lety a ona stále truchlí ? Podle mě je ta žena nemocná a potřebuje lékařskou pomoc. Ne, tak to prostě nefunguje, jsem zklamán. Billy Bob Thornton to zahrál sice parádně, ale scénář je trochu uhozený. CITÁT - To je moje město, ty máš zbytek světa......... ()

• Ed Solomon psal scénář 20 let. (mi-ib)