Dezinformace

Krátkometrážny
Česko, 2022, 5 min

Réžia:

Adam Martinec

Dezinformace, hoaxy a fake news. Krátké drama o rozpadu rodiny a výzvě před kterou stojí každý z nás. (ČSFD.cz)

Fryštok odpad!

Samoúčelná snaha moralizovat o nebezpečí lidské důvěřivosti. ___ Jak jinak také upozornit na riziko víry ve vyumělkované informace než pomocí totálně vyumělkované reklamy? _______  Divák je přesvědčován, že nemá věřit všemu, co se dočte na internetu, přičemž k tomuto přesvědčování jsou místo racionálního přístupu k problematice použity naprosto stejné dezinformační taktiky, proti kterým se tato reklama snaží vymezovat. Divákovi jsou představeny určité skutečnosti, které nejsou nikterak vysvětlené, ani obhájené. Je automaticky předpokládáno, že se divák úspěšně „ohne“ a nebude používat žádné kritické myšlení, tedy, že bez rozmyslu přijme tento výtvor jako seriózní („Tak to není vůbec sranda kámo.“) výpověď o „nEjDěSiVěJŠí HrOzBě, KtErÁ kDy MoHlA vZnIkNoUt – ŽACHLAŇ ŠE, KDLO MLÚŽEŽ!! ÁÁÁÁÁÁÁÁ!!“. ______ O to zajímavější je také fakt, že tato hysterie není zprostředkována jen pomocí dokonale vypatlanecké montáže všemožných internetových chujovin, ale je zahrnuta i v samotném „příběhu“, který se nám tato reklama pokouší vyprávět.____ Hlavním hrdinou je Daniel Tůma, který se nikdy v životě nesetkal s červeným pomerančem. Tato neznalost mu postupně obrací život na ruby. S matkou se hádá a velmi efektivně argumentuje své postoje např. takto: „Ježismarja, mami! To už jsme snad řešili tisíckrát! Ty si zase naletěla nějakému šarlatánovi, nebo co?“  Jeho velmi plodná argumentace ale nikam nevede, matka není uspokojena. Daniel se tedy zachová jako správná holka a matku nechá na pospas osudu v její skromné vile. Matka následně „umírá“ sama u okna na následky jizev vytvořených po Danielově neznalosti červených pomerančů. ___ (hysterie č. 1: roztěkaný přístup reklamy k tématu; hysterie č. 2: Danielova emoční nestabilita, která mu nedovoluje vyřešit problém). ______ S robotickými hereckými projevy se totiž každý divák jednoduše ztotožní, stejně tak jako s postavou Daniela, obyčejného kluka ušatého, který řeší neskutečná životní dilemata, která (podle tohoto filmu) máme všichni znát z našeho života. Předpokládá se totiž, že i kluci ušatí našeho reálného světa jsou minimálně stejně mentálně postižení jako právě Daniel. A PROTI TOMU SE MUSÍME POSTAVIT! MY! JAKOŽTO NOVÝ DRUH ČLOVĚKA! ČLOVĚKA, KTERÝ SI JE VĚDOM HROZEB! ZLA! OPRAVDU HROZNÉHO ZLA! DÁVAT SI POZOR NA KLAMY! PEČLIVĚ SI OVĚŘOVAT INFORMACE O ČERVENÝCH POMERANČÍCH! VÉST SPOŘÁDANÝ ŽIVOT! A NECHAT ZEMŘÍT NAŠE MATKY (u okna v prvním patře jejich vil)! Dílo je dokonáno. Nový člověk teď může konečně začít žít. A poprvé… otevřít oči. ______________ Totální dno možného audiovizuálního obsahu. Z principu zvrácený film a definice odpadu. ______ (osobně ale doufám, že režisér reklamy je podobně jako její protagonista pouze kluk ušatý, který sám vlastně vůbec neví, co dělá, takže tato potenciální nevědomost tuto upachtěnou nahrávku mírně omlouvá, ale v podstatě je naprosto irelevantní – přičemž tato nevědomost, které jsou novodobí režiséři schopni je mnohem děsivější, než „hrůzy“ filmem prezentované) ()