Zástupce šéfa britské tajné služby MI6 má před sebou slibnou kariéru. Když se ale znovu setká s ruskou špiónkou, bude možná muset přehodnotit celý svůj život. (Netflix)

MickeyStuma

Špionážní thriller v minisérii, která má po dějové stránce slibný scénář, ale potenciál sráží na kolena časté nelogičnosti v chování a rozhodnutích hlavní postavy a na seriálovou stopáž opět viditelně natahováný vývoj děje. Nebyl scénář spíše určen pro celovečerní film? Každopádně něco ve stylu Jamese Bonda nebo Jacka Ryana nelze očekávat. V podstatě věci není kladen důraz na to, jak hlavní postava bude vyšetřovat a hrdinsky vstupovat do konfliktů, ale spíše jak ovlivnit vzniklé i dosavadní hodnoty, aby pracovaly v jeho prospěch. Minisérie v jádru zábavná je, ale spíše jen pro diváky preferující používání psychologie v rámci ovlivňování druhých v kombinaci s politickou agendou a následném využití vzniklých reakcí. Nekonečný boj s Ruskem, ale tentokrát přece jen překvapivě kapánek jinak. Na Rusko se dá v zájmu své osobní věci na politické scéně svést cokoliv, a jak známo, hladová média po něčem takovém plánům dané věci jen vypomohou. K tomu konspirace a politické útoky na politického rivala a k realitě jsme blíž, než by si, kdo myslel. Ale jde samozřejmě o fikci. Nějaké akční scény použity jsou, ale jsou dost krátké na to, aby fanoušky akce uchvátily. Zkrátka se to především veze na diplomacii, ale bohužel tomu chybí ta správná atmosféra a výrazné napětí. Minisérie očekávaně klišoidní, ale za shlédnutí stojí. Jen od toho, pro jistotu, moc výjimečného neočekávat. ()

Lenka.Vilka

Adam Lawrence, zástupce šéfa MI6, si vede poměrně poklidný život a na své pozici je spokojený. Dokud nedojde k pokusu o vraždu právě jeho šéfa a Adam se dostává nejvyšší možnou pozici. A zároveň zjišťuje, že jeho dosavadní život byl jedna velká lež. A teď je čas, aby mu to všechno bouchlo do ksychtu. Ale kdo v téhle hře nelže, ten jí nehraje správně ***** Chtěla bych hodně vyzdvihnout dobře vystavěný vztah třech hlavních postav. Na jedné straně máme Adama (Charlie Cox), který nechce nic jiného, než aby jeho rodina byla v pořádku. Na druhé máme Karu (Olga Kurylenko), která se konečně Adamovi svěří s tím, jak to bylo s jeho hvězdnou kariérou doopravdy, a proč se tomu tak stalo. A někde uprostřed je Adamova manželka Maddy (Oona Chaplin), která je v nepříjemné pozici toho, kdo se musí rozhodnou, na čí straně stát. Je skutečně její manžel kompromitovaný, a konečně se dostal na pozici, kde ho potřebují? Nebo bude stát při něm, ať se děje, co se děje? Protože jsou lidé, kteří si Adamova rychlého vzestupu všimli... ***** Přestože je základní linka Vlastizrady poměrně triviální, tady pro mě bylo nejdůležitější, abych se neztratila v tom, kdo komu lže a z jakého důvodu a co z toho chce mít. Dost často se řeší situace "Udělej to pro mě a pomůžu ti.", ale i tak zůstává děj přehledný. Přesto zde přichází největší slabina seriálu. Právě z toho důvodu věčných jsem si nevytvořila vztah ani s jednou postavou. Neměla jsem k tomu prostor ani čas. Vlastně až v posledních dvou dílech. Co se dělo do té doby nemám tušení. A je to velká škoda. *****Vlastizrada je jeden z těch kousků, který má teoreticky všechno potřebné k tomu, aby byl úspěšný. Obsazení je povedené, lokace příjemné, děj dává smysl. Ale působí to strašně sterilně a uměle. Jako kdyby se něco cestou ztratilo. Protože jediná živá postava je Maddy, jenž je ze začátku poháněná žárlivostí, a až mnohem později přejde do módu milující manželka. Adam Charlieho Coxe zde ve spoustě scénách působí, jako kdyby se zapomněl na jiném natáčení, protože ty jeho prázdné pohledy slepce začaly být po chvíli strašně otravné. A jako kdyby se první tři díly rozehříval. Až potom se na to dalo dívat. A Olga Kurylenko? Ta zde předvádí úplně to stejné. Vážně jsem si připadala, jako kdyby až do poloviny děje nikdo z herců nevěděl, proč tam vůbec jsou a co mají dělat. Protože jim to nikdo správně neukázal. ***** Na Vlastizradu jsem se hodně těšila. Moje očekávaní ale nebyla naplněna a já odešla lehce zklamaná. Bohužel se jedná o sterilní tuctovou podívanou, která ve mě nevyvolala žádné emoce. A to mám cokoliv o špionech hodně ráda. Z děje jsem navíc necítila ani naléhavost a vůbec jsem se nebála o postavy. Vtipné na tom je asi nejvíc to, že po shlédnutí Vlastizrady si myslím, že i nedávno vypuštěný Rekrut se všemi svými chybami byl o kousíček lepší. ()

bearmeedek

V podstatě jsem dostal to, co jsem očekával. Něco tomu sice chybělo, hlavně v první půlce, ale to bych pak hodnotil výše. Hlavní postava v podání Charlieho Coxe byla vzhledem k jeho funkci dost jeliman. A to ubíralo na prožitku. Zato Olga Kurylenko nezklamala a dost příběh drží. V dané škatulce to není žádná pecka, ale splňuje to daná kritéria a mě to dost bavilo. Vzhledem k menší stopáži se to dalo na jeden zátah. A poslední dvě epizody jsou docela pěkná jízda s nějakým opravdovým překvapením. ()

Axident

(Netflix) Pětidílná série o staré, dobré politické špionáži a korupci s Ruskem na straně jedné a Británií/USA na druhé (třetí), jako za časů železné opony. Bohužel, celý scénář je tak zoufalý, že ani snaha Chaplin a Kurylenko nezmění nic na jeho až tragikomické nesmyslnosti. Snaží se být našlapaným thrillerem a - pozor - tempo má a pozornost udrží, dost slušně. Musíte ovšem absolutně vypnout mozek a nepřemýšlet nad absurditami, které především Charlie Cox v roli čerstvého šéfa MI6 provádí, navíc co funguje v DareDevilovi, vůbec typově nefunguje zde (Cox hraje úplně totéž) a nevyvolává ani sympatie, ani uznání. Jako seriálová, napínavá jednohubka na svátky ano, hlavně poslední dva díly mají velký švih, ale úroveň scénáře jak z éry Van Dammových béček, céček. Škoda. Bavila mě Kurylenko i když její projev je podivně prkenný, ale sympatickým způsobem, a děsně mě štval Cox. Někde napůl byla Chaplin. ()

RakeW

Má to spád a správně nepříjemnou Olgu. Ale je to strašně pitomé. Navíc to tlačí emoce nejlacinější možnou cestou skrz děti v nebezpečí. Uvěřitelnost fungování tajných služeb, vysoké politiky i běžných lidských vztahů je někde hluboko pod úrovní i libovolného moderní Bonda, jinak krále over-the-tops. Pokud nemáte 3,5 hodiny opravdu na zabití, vynechte. ()