Andílek aneb Panna z Bambergu

• Západné Nemecko Engelchen - oder die Jungfrau von Bamberg (viac)

Režisér Marran Gosov je počítán mezi „novou vlnu“ západoněmeckého filmu. Stejně jako mnoho jeho kolegů se pokouší ve svém filmu zachytit kus života současné německé mládeže ve velkém městě. Vybral si k tomu lehký, veseloherní, či spíše anekdotický námět o venkovské dívce, která přijíždí do velkého města, protože ji v devatenácti letech tíží „tajemství“ a její venkovský přítel je příliš slušný a nemá dost odvahy. (Filmový přehled)

Fabienne

Samotný námět o dívce snažící se co nejrychleji zbavit svého panenství zní dost jednoduše a prvoplánově a v podstatě tomu tak je i v tomto snímku. Mladá Kaťa přijede do Mnichova, zažije několik eskapád a poté odjíždí zpět domů za svým přítelem do Bamberku (proč si nemohla své "poprvé" užít s ním jsem nepochopila...). Jelikož se ale jedná o sexuálně laděnou komedii, divák neočekává nic jiného než lechtivý humor a sem tam letmý pohled na nějakou tu bradavku nebo zadeček hlavní hrdinky. Sex je samozřejmě jedním z hlavních zdrojů komických situací. Po téměř čtyřiceti letech se ale divákovy zkušenosti (a tedy i nároky) s tímto žánrem značně posunuly. To by ale rozhodně nebyl žádný problém, pokud by i humor stačil současným (nebo spíše mým?) požadavkům. Vytušila jsem, že nevtipnějším momentem celého snímku měla být nejspíš rvačka dvou hlavních hrdinů a následná demolice celého bytu - takové groteskní situace u publika fungují už celá desetiletí, ale mnou ani dalšími přítomnými v kinosále to příliš nepohnulo. Několik vtipných momentů (spíše konverzačního charakteru) se však jistě najde. Na roztomilou Kaťu (typ "odrůstající nymfička") je radost pohledět a nakonec jsme se dočkali i toho zadečku... Ale chlapi nic moc :( Takže jen 2* ()

Eddard

Přestože se film snažil o pravý opak, působil na mě strašně šedivě a krotce. Má jednoduchoučký příběh, velice pomalé tempo a v zásadě se celý film až do konce nic neděje. Žánr teenager comedy je mi celkově hodně vzdálený a tenhle jeho hodně starý zástupce není žádnou výjimkou. Ve srovnání třeba s Formanovými filmy té doby neskutečná nuda. Jo, málem bych zapomněl, vychutnejte si "soundtrack". 20% ()

Zazie

Tenhle film u nás kdysi běžel pod názvem "Andílek aneb Panna z Bambergu". Je to příběh dívky, která přijíždí z Bambergu do velkoměsta, aby se tady pokusila přijít o panenství. O tom, jak se jí to daří nebo nedaří, je vlastně celý film. Na svou dobu příjemná lechtivá komedie, dnes by asi vzbuzovala spíš shovívavý úsměv. ()