Příběh Rogera Sharpa (Mike Faist), mladého muže ze Středozápadu, který v New Yorku zrušil 35 let starý zákaz používání hracích automatů. (FunDinDung)

borec999

Tento rok sa s filmami podľa skutočnej udalosti z 80.-90 rokov mapujúcich vznik alebo rapídny nárast popularity o rôznych fenoménoch akoby roztrhlo vrece. Najprv tu bol vydarený Tetris, nedávno v kinách Affleckov Air o teniskách Nike a teraz Pinball. Podobne ako v prípade Tetrisu, aj film o Pinballe znel na prvé počutie ako pekelná nuda. No znova to nuda nebola, film som si užil a ešte som sa aj dozvedel pár naozaj zaujímavých info o hre, jej vzniku, podstate a zákulisí jej regulácie v USA. Je to veľmi zručne a pekne natočené (režiséri evidentne nemali veľký budget ale vidno na prevedení že si s tým poradil a mali dosť kreatívnych nápadov), prelamovanie štvrtej steny výnimočne funguje a neserie, príbeh je dostatočne zaujímavý a má aj nejaké tie vedľajšie odbočky a línie, a navyše ho rozpráva priamo hlavný reálny aktér, ktorý ho prežil. Potešia aj viaceré narážky na typické klišé týchto filmov, či sympatickí herci (ústredný Mike Faist s jeho nezabudnuteľným metrovým fúzom, roztomilá Crystal Reed, i detská postava, ktorá výnimočne neserie). Skrátka spokojnosť a ja sa v kategórii týchto filmov už teším na pripravované na Blackberry. 75% ()

Tranda

Fajnový feel-good film, který se na nic nehraje, a chce být přesně tím co chce být, bez vážnějšího či přetaženého zdramatizování. Jediná výtka filmu je to, že jede až moc na jistotu, myslím, že by i filmu slušelo kreativnější a propracovanější scénář, ale na debut to nejspíš stačí a já se docela bavil. I když se zdá, že se film věnuje o pinballu, a taky by mělo, tak je to podle mě v zárodku výborný rom-com o dvou sympatických lidech. 7/10 ()

AnanAss

Jakožto hrdý majitel stylového německého retro pornokníru, musím předně pochválit vizáž hlavního představitele. A teď k snímku samotnému, jenž je zábavnou lekcí z historie pinballu (aneb vše co jste kdy o této hře chtěli vědět, ale nikdo vám to neřekl) o neúspěšném spisovateli, který se nejlépe odreaguje při pinkání a odrážení ocelových kuliček v hracích automatech. Má to však menší háček, protože pinballový hazard je tou dobou v NY ilegální. Strašně příjemně natočený životopis s pohodovým fílingem, retro vizuálem a dobře zvoleným hudebním doprovodem… i když už v úvodu jsme obeznámeni, že na větší hitovky peníze nebudou. Na rozdíl od nedávného Tetrisu, který byl spíše politickým thrillerem, se zde dost sází i na romantickou linku. Ale pozor, ta je nenucená a hodně baví, společně s komediálním tajmingem, který je vždy na správném místě (startování auta, hledání telefonního čísla). Hrozně mi to připomnělo až takový nádech pohodovek z britských ostrovů. „Máma mi toho o tobě spoustu říkala.“ „Co třeba.“ „No, že ti je jedenáct.“ ()

Blackhand47

Film o Tetrisu byl přepálenou podívanou, kde nakonec i reální aktéři potvrdili, že takhle se to stát nemohlo. Pinball na to jde trochu jinak a volí pseudo-dokumentární formu, kdy je starší Roger zpovídán a vypráví svůj příběh (byť je to taktéž jenom herec). Co bylo Tetrisu vyčítáno na nerealističnosti Pinball sám zesměšňuje, kdy se starší Roger ozve a řekne, že v reálu se to stalo daleko prostší cestou a scénu tak uvedou v "nudnější" podobě. Ve výsledku je to takový milý snímek o člověku, který Pinball sice nestvořil, ale napsal o něm jednu menší knížku, hru zachránil a stal se konzultantem při výrobě nových modelů. Hodnocení: 80 % ()

Fr

„KULIČKA JE NEVYZPYTATELNÁ…“  Vyprávění o tom, kterak pan Sharp… je vlastně dost obšírný. Vypráví tam o svým životě, lásce… a jelikož jsou ty postavy celkem fajn, nenudí to. No a sem tam něco z historie pinballu. Asi z toho tvůrci vymáčkli maximum. Ovšem Tetris… to je jiná liga.  ///   -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Ve 40 letech minulýho století, postavil hru mimo zákon newyorský starosta Fiorell La Guardia. Tvrdil, že hra je o náhodě a ne dovednosti, a tedy hazardní hrou. Hru následně zakázala většina velkých měst. Díky aktivitě novináře a pinballovýho mága Rogera Sharpeho, byl v New Yorku zákaz zrušen v roce 1976. 2.) Sharp v roce 1977 napsal knihu Pinbal!. 4.) Thx za titule „num71“. ///                         PŘÍBĚH  ****  HUMOR  **  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()