Salón Eliott

• Veľká Británia The House of Eliott
Veľká Británia, (1991–1994), 29 h 24 min (Minutáž: 50–54 min)

Hudba:

Jim Parker

Stella Gonet, Louise Lombard, Aden Gillett, Barbara Jefford, Phyllida Law, Jamie Foreman, Simon Day, Judy Campbell, Minnie Driver, David Burke (viac)

Seriál největší britské televizní společnosti BBC nás zavede o mnoho desetiletí zpátky – do počátku dvacátých let. Byla to doba, která má z dnešního pohledu své nesporné kouzlo a půvab. Doba, v níž se lidé zhluboka nadechovali po nedávno skončené válce a začali zase plnými doušky užívat života. V té době začíná příběh dvou sester, jimž ovšem osud nebyl po smrti otce zcela nakloněn byly nuceny se postavit na vlastní nohy… (Česká televize)

Recenzie používateľa NinadeL k tomuto seriálu (21)

Salón Eliott (1991)

34/34 Poslední klasika vyrobená pro BBC Television Centre ještě postaru několika kamerami na jednou a na filmový materiál... První reprízy jsme se dočkaly až v roce 2021. Bylo to předlouhé čekání a hlavně dabing mezitím zestárl. Ale jinak je to dokonalost sama, výtečný obraz 20. let, emancipace, vzestup módního salonu sester Eliottových a jejich cesta moderní londýnskou společností. Navrhují šaty pro vyšší společnost, baletní soubory i filmové produkce. Milují, jsou milovány a vždy mají po ruce inspiraci pro novou kolekci. Ostatní komentáře zmiňují, že se prý jedná o chudý příbuzný takových seriálů jako Downton Abbey, ale je to jen názor jednotlivců. Já naopak považuju i dnes The House of Eliott za lepší, než cokoli, co BBC od té doby nabídlo. Včetně hereckých výkonů, výpravy, kostýmů, kvalitní dobové rešerše a samozřejmě zápletek. Azurka navíc přepsala do svého komentáře jen anotace knižních zpracování. Ale realita je taková, že první kniha Salon Eliott (autorky Jean Marsh) popisuje úvod seriálu, se kterým je totožná, ale druhá kniha Salon Eliott 2 (autorky Elisabeth O'Leary) vypráví osudy sester po letech, tedy to, co v seriálu zachyceno nebylo, protože seriál svou třetí sérií skutečně končí ve 20. letech. #bbc ()

Série 1 (1991) (S01)

Začátkem 90. let i u nás velmi oblíbená série Jean Marsh a Eileen Atkins. Bohužel tehdy jsme tady neznali Upstairs, Downstairs (generační ságu z let 1903-1930), kterou autorky dělaly v 70. letech - svým způsobem totiž na ni příběh o dvou sestrách Eliottových navazuje. Evangeline (Louise Lombard) a Beatrice (Stella Gonet) sledujeme ve třech etapách (v letech 1920, 1924 a 1927) jako nepříliš šťastné dcery svého otce, který je držel neustále doma, dále jako moderní ženy, které se probouzejí k samostatnému životu (po té, co jejich otec zemře) a nakonec jako velmi úspěšné podnikatelky s vlastním oděvním salónem. Jejich životem prochází přirozeně také několik mužů, potencionálních partnerů a žen, někdy přítelkyň, jindy sokyň... ()

Epizoda 1 (1991) (S01E01)

To jako vážně Beatrice Eliott dabuje Růžena Merunková (ročník 1940), ačkoli Stella Gonet je o tolik mladší (1960)? To se fakt nepovedlo. A to je jen jeden z mnoha problémů toho starého českého dabingu. Naštěstí Evangeline Eliott dopadla lépe, přeci jenom Sabina Laurinová (ročník 1972) je skoro vrstevnice Louise Lombard (1970). ()

Epizoda 2 (1991) (S01E02)

Léta jsem neslyšela ten starý český dabing a je to fakt otřes. V hlavních rolích Růžena Merunková a Sabina Laurinová. A obsah je také na hraně přijatelnosti. Tady se například sestry chystají na první pořádný večírek a služebná hodnotí jejich protějšky: "Vypadá jako Douglas Fairbanks!" A Bea kontruje: "A ten druhý? Rudolph Valentino?" - "Ne, spíš jako Fatty Arbuckle." A co vymyslel Zdeněk Hron v roce 1993? Fattyho Arbuckla škrtnul a vymyslel "překlad" jako někdo z komparzu. To je samozřejmě na facku, protože Arbuckle byl hvězda první velikosti. A přitom stačilo vymyslet něco ve smyslu, že je zavalitý, když už. A odkdy se Pretty Peggy překládá jako Peggy mého srdce? Každopádně to byla A musical play (a sporting revue) in 11 scenes (later thirteen) z roku 1919. No, mám sice radost, že se seriál vrátil do éteru, ale v tomhle bídném českém provedení je to fakt jenom pro muflony. Já si ponechám svoje zážitky utužené v originále. Vivat DVD. ()

Epizoda 3 (1991) (S01E03)

Další perličky z dabingu, v dialozích se mluví o hudební komedii The Shop Girl, která se původně hrála v Gaiety Theatre od roku 1894 a v roce 1920 měla úspěšný návrat. Což by odpovídalo situování děje tohoto dílu na podzim 1920. Ale v dabingu nám z toho vylezl muzikál o švadlence, čím je škrtnutý konkrétní název a vymyšlen hudební žánr, který v té době ještě neexistoval. To je skoro geniální, jak je to hloupé. ()

Epizoda 5 (1991) (S01E05)

V téhle epizodě je hodně roztomilá scéna, ve které Evie žadoní o to, aby zůstala a kamarádkou na ještě jednu projekci filmu The Eyes of Youth (1919) s Valentinem. Diskutovat by se taky dalo o volbě kostýmů na silvestrovský večírek, tam sedí snad jen ta poslední oběť Jacka Rozparovače. Výraznější obliba postav jako Robin Hood nebo Dracula přišla taky o fous později. ()

Epizoda 6 (1991) (S01E06)

Hezké, tady se nám z fotografa Jacka Maddoxe stal filmař. A dokonce jsme viděli i ukázky z toho jeho fiktivního filmu. ()

Epizoda 7 (1991) (S01E07)

Krása, už je jaro 1923. Do Maddoxova ateliéru i do Salónu Eliott přichází skvělá zákaznice, filmová herečka, hrdinka fiktivního filmu Stranger Leaves Town (zde přeložený jako Cizincův návrat) mířící do Hollywoodu, Francine Baily. První zásadní zakázka pro všechny, napínavé, skvělé. Zákulisní perlička je, že Baily hrála Sara Stewart, tehdejší manželka Adena Gilletta (Jacka Maddoxe). ()

Série 2 (1992) (S02)

V současné době je možné celý seriál (34 epizod) sledovat na DVD v originále, číst knihy apod., ale nejlepší na tom celém vždycky byly cenami ověnčené kostýmy a dokonalá výprava a skvostná hudba. Protože taková 20. léta, jaká dokázali vytvořit v BBC, to je něco dokonalého. Nechybí vůbec nic. Zábava, večírky, ale také krize, středostavovská čest a třídní střety. Nadto je tu moderní umění, letectví a němý film. Londýn i Paříž... Co víc si přát? Snad jen toho Jacka Maddoxe (Aden Gillett), aby byl opravdový :) 2. série je prostě báječná. Začíná v Londýně, končí na cestě do Ameriky. Bea podléhá Jackovi a Evie prožívá zakázaný románek. Módní kolekci se daří a i přes nepříznivou finanční situaci vznikají stále nové a nové návrhy, tu pro divadlo, jindy pro film. ()

Epizoda 1 (1992) (S02E01)

Naprosto vynikající začátek série se odehrává v Paříži. Produkce se praštila přes kapsu, takže máme i nějaké ty exteriéry. Fascinující linka, která směřovala do francouzského módní průmyslu, pomohla oběma sestrám dospět. Bea se vdala a Evie našla sama sebe. ()

Epizoda 4 (1992) (S02E04)

Jarní kolekce sester Eliottových roku 1925 je na světě. Tentokrát se inspirovaly londýnským baletem a tanečnicím přenechaly role modelek. Vyslouveně kouzelný zážitek. ()

Epizoda 5 (1992) (S02E05)

Sestry Eliottovy se stávají londýnskými Chanelkami, navrhují kostýmy pro nový moderní balet. Samozřejmě inspirované všudypřítomným Ballets Russes. Tentokrát se Jim Parker obzvlášť vyznamenal. Jeho skvělá hudba pro tento díl je k nalezení i samostatném seriálovém soundtracku. ()

Epizoda 8 (1992) (S02E08)

Výborný díl s koncertní vložkou z Donizettiho. A doba pokročila a naše švadlenky odkazují na další film s Valentinem A Sainted Devil (1924). ()

Epizoda 9 (1992) (S02E09)

Jackova filmová kariéra se posunula, podařilo se mu do natáčení zakomponovat hornickou stávku z května 1926. Což samozřejmě nebyla náhoda, protože stejné stávce se věnovala i pátá série Upstairs, Downstairs v 70. letech. ()

Epizoda 12 (1992) (S02E12)

Vysloveně vzrušující finále. Velkou lásku s ženatým lordem Evie prožila na maximum a před Salonem se objevila příležitost navštívit pracovně Ameriku. Zatímco Jack se zklamal ve svém příteli z mládí a opouští příležitost mít vlastní ateliér v Londýně. Nezaujala ho ani nabídka z Hollywoodu. Láká ho sociální film a zázemí německých ateliérů v Berlíně. Pomůže odloučení manželství Jacka a Beatrice? Samé otázky. Vzhůru do třetí série :) ()

Série 3 (1994) (S03)

3. série Salónu Eliott šla na ČT 30. 3. – 25. 5. 1997 ()

Epizoda 1 (1994) (S03E01)

Strhující začátek nové série začíná v bouřlivé Americe, v New Yorku v lednu 1927. Linie účesů i vlasů se ještě o kousek zkracují a vše je plné lesku. O to chmurnější je návrat do Londýna plného zapšklé morálky. Trpí nejen sestry Eliottovy, ale i Madge, která má šílenou tchýni a manžela. Nové postavy střídají pokryteckou Alice, která odešla do Maison Gille. Na řadě je mladá a dravá návrhářka Grace Keeble, která sestrám připraví hodně horkých chvilek... Z filmů je citována Žena upír (The Temptress, 1926) s Gretou Garbo a Šejk (The Sheik, 1921) s Rudolphem Valentinem. ()

Epizoda 2 (1994) (S03E02)

Velkolepý návrat Jacka stojí za to. Pořád je pohlcený ve své zkušenosti z filmařského prostředí v Berlíně. Eliottky přemýšlí, zda se vydají směrem haute couture nebo konfekce nebo zvládnou obojí... Švadlenky z dílny randí v kině na Chaplinovi :) A Beatrice nosí překrásný vyplétaný svetřík z dílny Elsy Schiaparelli. ()

Epizoda 3 (1994) (S03E03)

Krásně to graduje, švadlenky řeší Šejkova syna (The Son of the Sheik, 1926) s Valentinem, Madge dokonce studuje stejnojmenný román. Evie má spoustu nových známých ve svém věku, včetně sexy Daniela. A Bea? Nemůže si vybrat mezi americkým nápadníkem a současným vztahem s Jackem... ()

Epizoda 4 (1994) (S03E04)

Je to dobrá show po všech stránkách, komplikace kolem konfekce, emigrační problémy uprchlíků ze Sovětského svazu, výstava v galerii (zápletka jak z Manželství na úvěr), politika, drama s dítětem Tilly... ()