Salón Eliott

• Veľká Británia The House of Eliott
Veľká Británia, (1991–1994), 29 h 24 min (Minutáž: 50–54 min)

Hudba:

Jim Parker

Stella Gonet, Louise Lombard, Aden Gillett, Barbara Jefford, Phyllida Law, Jamie Foreman, Simon Day, Judy Campbell, Minnie Driver, David Burke (viac)

Seriál největší britské televizní společnosti BBC nás zavede o mnoho desetiletí zpátky – do počátku dvacátých let. Byla to doba, která má z dnešního pohledu své nesporné kouzlo a půvab. Doba, v níž se lidé zhluboka nadechovali po nedávno skončené válce a začali zase plnými doušky užívat života. V té době začíná příběh dvou sester, jimž ovšem osud nebyl po smrti otce zcela nakloněn byly nuceny se postavit na vlastní nohy… (Česká televize)

gouryella

Kdysi dávno dávala tento seriál o dvou sestrách , které se snazi prosadit se svym modním salonem, Ceská televize, moc uz si jej sice nepamatuji, ale jednalo se o pomerne zdarilou a prijemnou podivanou. ()

NinadeL

34/34 Poslední klasika vyrobená pro BBC Television Centre ještě postaru několika kamerami na jednou a na filmový materiál... První reprízy jsme se dočkaly až v roce 2021. Bylo to předlouhé čekání a hlavně dabing mezitím zestárl. Ale jinak je to dokonalost sama, výtečný obraz 20. let, emancipace, vzestup módního salonu sester Eliottových a jejich cesta moderní londýnskou společností. Navrhují šaty pro vyšší společnost, baletní soubory i filmové produkce. Milují, jsou milovány a vždy mají po ruce inspiraci pro novou kolekci. Ostatní komentáře zmiňují, že se prý jedná o chudý příbuzný takových seriálů jako Downton Abbey, ale je to jen názor jednotlivců. Já naopak považuju i dnes The House of Eliott za lepší, než cokoli, co BBC od té doby nabídlo. Včetně hereckých výkonů, výpravy, kostýmů, kvalitní dobové rešerše a samozřejmě zápletek. Azurka navíc přepsala do svého komentáře jen anotace knižních zpracování. Ale realita je taková, že první kniha Salon Eliott (autorky Jean Marsh) popisuje úvod seriálu, se kterým je totožná, ale druhá kniha Salon Eliott 2 (autorky Elisabeth O'Leary) vypráví osudy sester po letech, tedy to, co v seriálu zachyceno nebylo, protože seriál svou třetí sérií skutečně končí ve 20. letech. #bbc ()

Gurtha

Moje očekávání k tomuto vyhlášenému salonu byla snad až příliš vysoká, ale jako diváka z roku 2011, zvyklého na bohaté kostýmové kreace i v počinech módě na hony vzdálených, mě prostě sestry Eliottovy zklamaly. Pomalý začátek bych ještě omluvila, ale neustále se opakující dějové schéma vyhrávame-prohráváme-hádáme se-máme se rády mě vskutku nepřesvědčí. Bea a Evie jsou navzdory zajímavému prostředí, ve kterém se pohybují, značně sterilní - jako by se bály ukázat, co v nich vskutku je. Vychází tak z děje jako velice dobře oblečené téměř světice. Zbytečně mělké jsou také jinak zajímavé postavy společností odvržené tety Lady Lydie či Penelope, která "přechází" vlastní bolesti pomocí jiným. Skončila jsem na počátku druhé série, kdy jsem se již nadále nedokázala dívat na to, jak šarmantního seladona Jacka Maddoxe tento ryze ženský svět válcuje do karikatury laskavého gentlemana. ()

Jonatána

Natrefila jsem tady na seriál náhodou, přes herečku Stellu Gonet, která hraje Bea. A vzpomněla jsem si, že to byl moc pěkný, zajímavý seriál, u kterého jsem si nenechala ujít jediný díl. Jen to bylo už hodně dávno, reprízuje se kdejaká kravina, tak by některá z televizí mohla zreprízovat i Salon Eliott. ()

MirkaP

V 90. letech jsem byla nadšená. Dnes (2021) dávám 3* trochu ze sentimentu. Sice jsem to celé znovu odsledovala, ale spíš proto, abych se ujistila, že je tak. Po Panství Downton se to jeví jako opravdu chudý příbuzný, a to ve všech směrech - výprava, scénář, zápletky - nic z toho moc nepotěší, bohužel. ()

Azurka

Seriál Salon Eliott patří k tomu nejlepšímu, co televize ve svém vysílání nabídla. Děj se odehrává na počátku minulého století a popisuje životní osudy dvou sester – starší Bea a mladší Eve. Obě dívky vyrůstaly ve starém viktoriánském domě se svým despotickým otcem. Matku ztratily při porodu mladší Eve. Bea byla nucena již ve svém mladičkém věku zastávat roli matky a hospodyně, ačkoli byla velmi talentovaná a toužila po studiích. Díky intrikám svého otce dokonce propásla příležitost se vdát. Po smrti otce se obě sestry osamostatňují a po několika peripetiích se konečně našly v tom, co ovládaly nejlépe – v navrhování a šití šatů a rób. Podaří se jim vybudovat prosperující salon, Bea dokonce nalezne svou životní lásku a první řada seriálu tak končí happy endem. Na úspěch ságy navázala druhá řada, u které si ale nejsem jistá, zda byla v Česku ke shlédnutí. V druhé sérii osudy sester protne tragedie druhé světové války, Bea, v tu dobu matka již tří dětí, přijde při bombardování o syna. Eve se pokouší udělat kariéru v Hollywoodu jako návrhářka kostýmů, nicméně rozčarovaná se vrací zpět do rozbombardovaného Londýna, do salonu Elliot. Válka osudy hlavních hrdinek i jejich přátel velmi změní, konec války nepřinese úplné uvolnění, spíš naopak strach z budoucnosti. Jediným opravdu šťastným momentem na konci děje bude návrat muže ze zajateckého tábora, kterého Eve milovala a o němž se domnívala, že jej již nikdy, kvůli židovskému původu, neuvidí. Seriál byla natočen velmi autenticky, velkou úlohy v něm hrály dobové kostýmy a doplňky, které dokázaly navodit atmosféru tehdejší doby, od té lehkomyslné, kabaretní až po tu tragickou, válečnou. Hlavní představitelky byly okouzlující a tvůrcům se podařilo vytvořit zajímavou a přitažlivou ságu. V České republice na počátku 90. tých let vyšly dvě knihy popisující děj celého seriálu. ()