Přežila nejmladší dcera ruského cara Mikuláše brutální vyvraždění vlastní rodiny? Příběh skutečně žijící Anny Andersonové, která bojovala o uznání nároku na jméno Anastázie. Poslední ruský car Mikuláš II. byl zastřelen z nařízení sovětské vlády spolu s manželkou a pěti dětmi v noci z 16. na 17. července 1918 v Jekaterinburgu na Urale. V roce 1923 se po pokusu o sebevraždu v jedné z berlínských psychiatrických klinik objevuje mladá žena. Má pět starých jizev po střelných ranách na hrudi a na zádech, navíc jednu velkou v týle, a tvrdí, že je nejmladší Mikulášova dcera Anastázie. Není první ani poslední, kdo to prohlašuje. Chová se ale tak věrohodně, že se příbuzní Romanovových i veřejnost rozdělí na dvě skupiny. Část jí věří, část ji považuje za rafinovanou podvodnici. Jediný, kdo může vynést ve věci konečné rozhodnutí, je carevna Marie, Anastáziina babička. Ta se ale s údajnou vnučkou odmítá setkat... (oficiálny text distribútora)

tahit

Možná by se dalo říci, opět jedna zrozená pohádka. Ostatně je třeba rozlišit fakta a filmové vyprávění. Pokud je někdo přesvědčen o tom, že to je pohádka, v takovém případě není co řešit. Přesto podívejme se blíže na filmovou verzi, která může vyvolat určité otazníky. Proto není zcela bez zajímavosti si připomenout fakta. Autentický obraz historické skutečnosti života a smrti Anastázie se jasně opírá o nezvratné poslední výsledky vědeckých poznatků, že nemohla přežít. Není pochyb o tom, že lidé mají rádi záhady. Zkusme se na to podívat z pohledu druhé strany, která věří, že Anastázie přežila. Dost možná je to naivní, ale i oni mají pár argumentů o své pravdě. Leč ve vztahu k testům DNA je logické, že poněkud ztrácejí na lesku. Co napsat závěrem. Že z tohoto hlediska, buď jak buď, záhada to tak trochu je. Film je poněkud zdlouhavější. Přimhouřím-li oči nad některými nelogičnostmi příběhu, tak jde o velmi dobré filmové dílo, které určitě zaujme, ale nepřekvapí. ()

Gary

Ach ty staré Hallmarkovky.Nic moc.Jedinou zajímavou věcí na tomhle tříhodinovém filmu je mladičký Christian BAle,kterého si moc dlouho neužijete. ()

NinadeL

2/2 Příběh Anny Anderson patří mezi nejoblíbenější mýty 20. století. Už od konce 20. let byla nejmladší z dcer posledního ruského cara interpretována jako filmová postava. Tato verze přispěchala krátce po smrti Anny a zrekapitulovala tak vyvraždění Romanovců a první léta Annina vztahu s Erichem von Hohenstauffen (Glebem Botkinem) a její první pokusy o kontakty s "příbuznými". Překvapivě velice dobře vypravené drama, zvlášť oslnivé ve své americké kapitole. Nejsem zastáncem ani jedné z teorií, přijímám legendu o Anastázii jen jako přirozený jev, který nutně vyvolaly hrůzy první světové války a následná poválečná krize. Vynikající herecké výkony podali Amy Irving a Jan Niklas, staři jako Olivia de Havilland, Claire Bloom, Rex Harrison nebo Omar Sharif zde byli jen na ozdobu. ()

Orlau32

Nechci se opakovat, protože plně souhlasím s komentářem kolegy "TAHIT". Nevím, co bych připsala, snad jen tolik, že jsem celou dobu u filmu přemýšlela o tom, i kdyby to pravda byla, z čeho tato dáma žila ? Kdo ji podporoval nebo kde vzala prostředky na to, aby se někde v USA usadila ? A tak dále, a tak dále... Také ta její neochota říci aspoň jednu větu v ruštině se mi zdála "za vlasy přitažené." Ale navzdory všemu "proti" se mi to líbilo. ()

Honzeek95

Obrovské překvapení. 59 %? Další výsměch csfd. Film, který rozhodně stojí za zhlédnutí a který mě bavil nonstop celé tři hodiny. A to musím přiznat, že už se mi velice dlouho nestalo. Pro všechny fanoušky Christiana Balea musím varovat, že malý Christian zde hraje podřadnou roli a objeví se zde jen na pár minut, takže kdo to chce sledovat kvůli němu (jako jsem chtěl já), bude zřejmě zklamán. Já jsem ale nakonec zklamán nebyl, protože se mi dostalo vynikajícího zážitku a hlavně vynikajícího příběhu. Mohu doporučit všem, bohužel film je velice těžké v dnešní době sehnat, měl jsem velké štěstí, že se mi to povedlo. Soud s Anastázií trval několik desetiletí a já musím přiznat, že jestli je opravdu film natočen podle skutečných událostí a nekřiví realitu, jednoznačně věřím, že to byla skutečně Anastazia. Po filmu jsem se o tom snažil dohledat něco víc a zjistil jsem, že DNA testy mrtvol byly testovány až 7 let po její smrti v roce 1991. Chápu, že samotní komunisté si moc nechtěli přiznat tuto odpornou vraždu, je ale velice, velice podezřelé, že k vykopávkám došlo zrovna po její smrti, a to ještě tak dlouhou dobu po její smrti. Něco mi tu nehraje... Žijeme v prolhaném světě. ()

Zemřela Olivia de Havilland

Zemřela Olivia de Havilland

26.07.2020

Po bouřlivém období, během nějž se oči veřejnosti po letech opět začaly houfně upínat k legendárnímu snímku Jih proti Severu z roku 1939, přichází velmi smutná zpráva. Včera filmový svět opustila… (viac)