V Postoloprtech na Žatecku bylo koncem května a začátkem června roku 1945 zabito několik tisíc lidí, včetně dětí. Podle vyšetřovatele Pavla Karase lze kvalifikovat tyto vraždy jako genocidu. Přesto za ně nikdy nebyl nikdo potrestán. V samotných Postoloprtech připomíná hrůzný čin pamětní deska, na které byla oproti původnímu návrhu vypuštěna zmínka o německé národnosti obětí a slovo "masakr" bylo nahrazeno neutrálním pojmem "událost". Na základě záznamu z vyšetřovací komise je zřejmé, že o masakru byli informováni vojenské i politické špičky tehdejšího Československa. Většinová nálada ve společnosti však nahrávala tomu, aby se celý případ, pokud možno, zahalil rouškou mlčení. Dozráli jsme k tomu, abychom si tyto nelichotivé kapitoly našich vlastních dějin přiznali a připomínali dnes? (Česká televize)

sportovec odpad!

Snaha o objektivní pohled je kontaminována Urbanovými úvahami o propojení Beneš - Reicin, které nemají daleko k choromyslnosti. Ignorace faktu, že Třetí republika byla od počátku své existence sovětizována, kvalitu tohoto dokumentu dramaticky sráží. Ve své podstatě jde o další nacistický zločin, ze kterého Evropa - nejen my - postupně vylézala, tj. o proces přímo protikladný nacizaci Evropy. Nacismus, SS, RSHA z tohoto kontextu rozhodně nelze vynechat stejně tak jako jakousi německou poválečnou "renacifikaci" v NDR i SRN. Bez ní by Německo vůbec nemohlo fungovat, protože nebylo téměř nikoho, kdo by byl s to stát řídit a spravovat. Tyto "drobnosti" tvůrci pořadu pominuli a své nesporné úsilí tím znehodnotili. Vrcholem jsou nepřijatelné, protože falzifikující závěry chartisty Jana Urbana. ()

Arsenal83

Táto silná téma bola výborne stvárnená vo filme Krajina ve stínu. A považujem za úplne legitímne, že sa otvára aj táto téma, nie je to žiadny útok na vlastenectvo, ak si priznáme aj chyby, aj zbytočné vraždy, ktoré sa preukázateľne diali. A to že ich robila v masívnom meradle aj druhá strana, takéto konanie neospravedlňuje. Žiaľ, toto spracovanie dokumentu bolo ale veľmi slabé. Hrané scénky nedôveryhodné a potom tam skákali akože výpovede odborníkov a tie pôsobili v tejto kombinácii ako päsť na oko. Už skôr by som prijal, keby tam boli čisto dobové, archívne zábery a toto sa striedalo s názormi historikov. Za nešťastný považujem záverečný výstup dokumentu, kde sa vlastne zo všetkých Čechov urobili ľudia, čo nenávideli Nemcov a želali si ich smrť. A že tieto činy boli úmyselne nepotrestané. V takom prípade sa ale naozaj treba pozrieť aj na tú druhú stranu. Koľko Nemcov bolo reálne potrestaných za svoje činy? Tých pár v Norimberskom procese? To je všetko? ()

bohemia_regent

Očekávání nebylo naplněno... Reakce členů komise na určitá místa ve výpovědích vyslýchaných byly po jisté době monotónní, k čemuž přispělo i to, že po herecké stránce to nebyl žádný koncert. A vadila mi tam ještě jedna věc: hrané scény nebyly odlišeny (když pominu občasné používání širokoúhlého objektivu) od vstupů historiků a reálných pamětníků, takže to vizuálně splývalo, a v celkovém dojmu z toho pak tím víc trčely dokumentární záběry z filmových archivů... Takže závěrem: pochválit můžeme snahu o kritický pohled na jeden z ostudných okamžiků naší minulosti, k tomu pár přínosných informací od historiků, snad i sympatický pokus o ne úplně častý dokumentaristický formát... ale stejně to bohužel nestačilo k celkově dobrému výsledku. ()

ostravak30

Podobné události je třeba připomínat. Žel bohu, stalo se. Nutno podotknout, že to co páchali Němci na nás, páchali jsme my na nich. Jenže oni k tomu měli jednu válku - pět let, my jen pár kratičkých okamžiků. Nelze ale ospravedlnit vraždění dětí, které, jak se asi shodneme, se žádných zločinů na Češích dopustit nemohli. Druhou stranou mince je něco, co dnes těžko budeme zjišťovat. Mnoho Němců bylo po obsazení najednou hrdé na svůj národ a začali se k Čechům chovat odporně. Povyšovali se a své leckdy i sousedy a přátele uráželi a ponižovali. Mnohdy jim i vyhrožovali pod pohrůžkou udání za cokoli. Z tohoto pohledu je pak nenávist k Němcům pochopitelná. Musíme si uvědomit, že tyto věci se děly šílených 5 let. To je opravdu moc. Takže do pocitů Čechů se lze jen těžko vcítit. Celému dokumentu by jistě pomohlo, kdyby jednotlivé pasáže četli herci a doplněny byly archivními fotografiemi či záběry. Hrané scénky výslechů jsou na opravdu slabé úrovni. ()

yntelygent odpad!

Tak uz sa nam to pomaly stupnuje,za par rokov sa tymto tempom budu ucit deti v skole ze Nemci boli ti dobri a my,Rusi , atd.ti zli,co pachali vojnove a povojnove zverstva...nestaci ze uz aj Hollywood toci filmy o Nemcoch v dobrom,priam slachetnom svetle "Pianist" {tym netvrdim,ze sa nenasli aj taki|...tak tym chcem povedat,ze tvorcovia tohoto dokumentu to uz totalne presrali....bolo tesne po vojne v ktorej obidve strany robili svinstva,ale takto jednostranne natoceny dokument,to je k pobliti.... ()