V plnom nasadení

• Česko Specialisté na vraždy (viac)
Nemecko, (1998–2007), 40 h (Minutáž: 50 min)

Hans-Werner Meyer, Astrid M. Fünderich, Barbara M. Ahren, Delia Mayer, Esther Schweins, Gudrun Landgrebe, Günther Maria Halmer, Hannes Jaenicke (viac)

Kriminální psycholog doktor Dominik Born (Hans Werner Meyer) je elitním odborníkem na všechny možné psychopaty, sociopaty, násilníky a vrahy. Společně s komisařkou Evou Glaserovou (Astrid M. Fünderich) řeší ty nejtěžší případy brutálních vražd, jaké se v Německu vůbec mohou odehrát. Jejich metody nejsou neobvyklé, ale přináší lepší výsledky, než je obvyklé. Možná i proto, že oba jsou mistry svého oboru. Černý humor a cynismus zajišťuje jejich dvorní patoložka profesorka Konstanze Kordová (Barbara M. Ahren). (monolog)

HoneyBunny

Tak tenhle seriál se Němcům opravdu povedl, škoda, že ho Prima pohřbívá v tak blbým čase a ještě ho postaví za mnohem horší (ale americké a novější) Myšlenky zločince. Jejich neměčtí kolegové vám ovšem nabídnou mnohem úchylnější vrahy, zášleh deprese a určitě zajímavější hlavní hrdiny. Jen je trochu únavné, jak nám tady ty padouši podezřele často umírají. ()

monolog

Kromě pilotu (a dílu, kde odejde Glaserová) se mi zatím líbil každej díl. Ale ten pilot, to jsem si ani nebyl jistej, jestli je to ten stejnej seriál. Zdlouhavej, nelogickej, plnej otevřených citlivých duševních ran a patosu. Možná je to tím, že v pilotu měli dvojnásobek času a prostoru a že vrah tam nebyl až tak velkej magor, jako někteří pozdější. Oproti některým pozdějším to byl vlastně hodnej ukecanej strejda (ženská zabíjí děti a pak si je mrazí, chlap je ujetej na ženský nohy a tak je usekává a skladuje v lednici, chlap se nechce stěhovat ze sídliště a tak zabíjí všechny, kteří dělají problémy a narušují tak pořádek, chlap si myslí, že je upír a tak vysává lidi). V každým dílu je nějakej cvok, nějaká lidská zrůda, která všemi možnými hrůznými způsoby zabíjí a mučí nevinné. A Born a Glaserová je musí najít a vychází z policejních stop a práce. Podle různých indicií (hlavně psychologický profil a těch pár věcí, co znají) se snaží pachatele odhalit. Hercům nemám co vytknout. Hlavním hrdinou seriálku je Born (Meyer). Pro něho tu tvůrci nechali nejvíc prostoru a možnosti se herecky vyjádřit. Dost často se tu rozpitvává jeho nitro (rozpadla se mu rodina, špatně se vyrovnává, když nestihnou někoho zachránit atp.). Dokud tu byli tito dva (Born a Glaserová) bylo to príma. Ti mezi sebou jiskřili jako třeba Mulder a Scullyová. Ty dvě další jeho kolegyně (ta třetí se v u nás uvedených epizodách zatím neobjevila) už tam tolik nesedí. jindy Od druhé série se to zbavilo všech nešvarů, jaký jsem vyjmenoval. Žádnej patos, citlivinky, ani rodinný situace. Jedinou větší chybu považuji, že každej zločinec nakonec umře. Asi aby zlo bylo skutečně potrestáno. Opět později. Zatím třetí série je absolutně nejlepší. Možná se poučili z předchozích chyb, nebo měli třeba jen vypsanější ruku, ale každý díl je přesně orientován jenom na vyšetřování. O soukromí hlavních hrdinů se dozvídáme opravdu okrajově a málokdy to zabere víc než jen bokem prohozenou poznámku. Zločinci v této sérii jsou fakt nechutní. Doslova cvoci k pohledání. Změnili se z obvyklých psychotiků na psychopaty. Zase jindy Je to zvláštní, ale všiml jsem si, že ke každýmu dílu je naprosto jiná hudba a dokonce se mění i její skladatelé. Zatím jsem to nikde neviděl. Všude mají jasně danou paletu melodií, kterou nikdy nemění, ale tady je stejná jenom znělka při titulcích. ()

NinadeL

48/48 Jeden z nejzajímavějších německých krimi seriálů tvoří pilotní film a celkem šest sérií po osmi dílech. Zajímavé je, že na poslední sérii se čekalo celé tři roky. Ostatně to nebyly jediné problémy, které se týkaly vysílání po celém světě. U nás jsme si na Primě užili také špatné pořadí jednotlivých epizod. Ale konec dobrý, všechno dobré. Dnes už je komplet dostupný na DVD v originále a kromě skvělého doktora psychologie Dominika Borna (Hans Werner Meyera) si můžeme postupně užít všechny tři jeho kolegyně, vrchní policejní komisařky: Evu Glaser (Astrid M. Fünderich), Isabel Becker (Delia Mayer) a Katrin Rasch (Esther Schweins). S každou z nich má Dominik hodně zajímavý vztah, takže kromě případů, které jsou převážně řešeny metodou prvotního vytváření profilu pachatele, jsou tu také jiskrné dialogy a tu a tam nějaká ta příjemná týmová hravá přestřelka s profesorkou-patoložkou Konstanze Kordou (Barbara M. Ahren). Ta nádherně žárlí na Dominika a tak žádná jeho parťačka to s ní nemá vyloženě lehké. Některé díly jsou ale poměrně drsné a jiné zas skutečně vyžadují znalost předešlého děje, i když primárně by neměl být problém usednout k seriálu náhodně. Já sama jsem tak začínala a dnes se vracím hlavně k dílům, kde se míchá závažný případ, i vnitřní ironie a humor. Doporučit bych jich mohla většinu, nejvíce ale ty ze třetí a čtvrté série: Panenskou pálenku (Jungfrauenschnaps), Upíra (Der Vampir), Stuttgart Rot (Stuttgart Rot), Dvojčata (Zwillinge) a dvojdíl Bohyně (Die Göttin). Závěrečná šestá řada je výjimečně složená hned ze tří dvojdílů a pokud si seriál chcete opravdu užít, shlédněte Děti (Kinder) až na úplný konec, kromě zajímavého případu se zde dořeší i soukromé příběhy. ()

k212

Německý televizní naturalismus aplikovaný na seriál Die Cleveren Pravidlo č.1: ukaž co můžeš, hlavně hodně krve, kvantum mega uchylných vrahů, jejich zaslouženou a rychlou likvidaci, utrpení obětí (tedy to, co sítem amerického televizního debaklu zaručeně neprojde). Pravidlo č. 2: nechej zemřít alespoň jednoho z hlavních hrdinů a udělej to způsobem, který je naprosto nepateticky a nehrdinský (protože tak umírají pouze američtí kolegové). Pravidlo č. 3: zásadně nevyužívej moderních až módních filmařských postupů (jako jsou filtry, ruční či digitální kamera atd.). Pravidlo č. 4: časem udělej z hlavních postav lidské chcípáky, kteří řeší své problémy alkoholem a rozbroji v zaměstnání. Pravidlo č. 5: to vše nech v naprosto přirozených reáliích, v ošuntělých ext-interiérech, ať to působí dostatečně realisticky. Born a Glaserová jsou typickým příkladem, že takhle to skutečně může v německém seriálu fungovat. Startujeme na jasné tandemové čáře – racionálně-logický princip je zastupovaný mužem-psychologem, spontánně-intuitivní princip je zosobňovaný ženou-policistkou (ovšem časem se ručka váhy občas vychyluje sem i tam). Doplňují se, občas se řádně zhádají a efektivně pošlou do píp, občas zavtipkují, ale jeden bez druhého jen těžko profesně a vlastně i osobně existují. Chytají hustý týpky, kteří své oběti skutečně nešetří, z velké části jsou duševně choří, z velké části zaslouženě umřou. Už jen sám o sobě tento fakt mluví pro hodně drsnou podívanou. Ta je z velké části podporována hodně realistickým prostředím - paneláky, staré periferie velkých měst, ošuntělé interiéry a naprosto nekašírované exteriéry - které konkrétně českému divákovi musí být směšně povědomé (obzvlášť, když tandem vyjede za prací na německý venkov). Seriál v podstatě vůbec nesází na akci, nýbrž na proces vedoucí k odhalení vraha, který se obvykle sestává z psychologického profilu a následného hledání dle stop, které hledaný zanechal. Časem je děj „vylepšován“ osobními problémy hlavních hrdinů, jejich občasnými emočními či alkoholovými excesy a vše vrcholí WARNING SPOILER dvoudílovým neheroickým umíráním jednoho z hlavních hrdinů na jednotce intenzivní péče. Po stránce filmařské je seriál podprůměrný, v rámci televizní tvorby standardní, ve všech sériích v podstatě nenajdete jakoukoliv vychytávečku – vše je dost statické, hudba téměř žádná nebo neznatelná, vizuální styl neslaný-nemastný. I přes všechna tato negativa jsem u tohoto seriálu vydržela, což je u mě dost obtížné, protože obvykle ztrácím –v závislosti na časovém aspektu- zájem po dvou-třech dílech. Neviděla jsem všechny díly, ale nejlepší je -dle mého názoru- série třetí. ()

MaedhRos

Sériové vraždění je na jednu stranu ohromně vděčný materiál, na druhou stranu záludná past na hloupé, bezinvenční, naivní, rutinérské a všelijak jinak postižené scénáristy. Die Cleveren se do ní chytli po pár dílech a už v ní zůstali. ()

Jinny

Ačkoliv seriál je dost nevyvážený a divácky nejvděčnější vrahové se objevují až někde v jeho polovině, určitě na něj nezapomenete, pokud jste chytili jeden z těch lepších dílů. V jednom z nich mimochodem takřka celých čtyřicet minut sledujeme Borna a schizofreničku v jediné místnosti, přičemž z obou nespustíte oči - ty její dokonce mění barvu... Celkem je ale škoda, že scénáristé nám tak málo za celou dobu prozradili o soukromém životě Borna, natožpak jeho parťaček. ()

anderson

Vzhľadom na tunajšie podpriemerné hodnotenia (nie Vážení, toto naozaj nie je ani KOBRA, ani REX) idem na maximum. Táto nemecká séria vznikla ako odpoveď na masový úspech amerických mystery sérií rokov 90-tych (AKTY X, MILÉNIUM, PROFILER, ... Na AKTY X dokonca priamo odkazujú rovnako "nadizajnované" lokačné titulky. ) Tvorcovia v každej epizóde servírujú divákovi ponor do najneprístupnejších a najhnusnejších hĺbok ľudského podvedomia, šokujú "obyčajnosťou" všednej reality sériových, vyšinutých, traumatizovaných či "iba" príležitostných páchateľov násilných trestných činov. Navyše tieto "ponory" zanechávajú hlboké stopy aj na ústrednom vyšetrovateľovi BORNovi, ktorý časom musí čeliť svojim vlastným démonom. Ja osobne by som prisahal, že z tejto série výdatne opisovali aj tvorcovia mnou tak neobľúbeného COLD CASE, a to je pre DIE CLEVEREN asi najlepšia známka kvality. (14.8.2008) ()

JASON_X

Cože? Nejlepší německý seriál který znám, a tady ho skoro nikdo nekomentuje a potácí se kdesi v šedém... vlastně v modrém průměru?! Eh, vy nekulturní bando slovanská ignorantská! To já ho kdysi dávno v TV (Prima?) děsně žral a už několikrát jsem si ho chtěl dát znovu a hezky německy, jenže já šprechtím asi jako dvouletej capart a na netu k němu želbohu nejsou cz title, scheisse. Takže smůla, znám ho jenom z dabingu. Mch. hrozně se mi vždycky líbilo, jak ta sexy babizna z pitevny, Frau Korda, říkala: "Můj milý Borne..." A třeba ta dívka s mnohočetnou poruchou osobnosti Gerit Blaha (dokonalá Annett Renneberg), je nezapomenutelná postava, zajímavější i děsivější, než spousta postav z X-Files, no a to je ode mne prosím opravdu veliká pochvala. ()

elizabeth_ba

Italové by neměli točit historický filmy a Němci detektivky, thrillery a kriminálky. Ovšem tenhle seriál je čestnou výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Byla jsem na něm závislá :-). A když "odešla" Eva Glaserová, i přestože v seriálu stále zůstávala moje nejoblíbenější seriálová postava psycholog Dominik Born, nebylo to už ono a trvalo hodně dlouho, než jsem si ve Sběratelech kostí našla adekvátní náhradu. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Doplnění komentáře dne 18. února 2013: Viděno všech 48 dílů + pilot. Od první série se to postupně zlepšovalo, aby atmosféra a vůbec všechno gradovalo ve třetí a čtvrté sérii, taky bych vyzvedla ty díly, které již jmenovali zdejší spolukomentátoři, po odchodu Evy se to v páté sérii vrátilo na úroveň tak té první či druhé série a šestou sérii s jejími jednoznačně nejšílenějšími případy a vrahy (síť pedofilů, vraždy postižených dětí, schizofrenní vražedkyně ohrožující Borna a všechny jeho blízké) podle mě totálně zazdila nová komisařka Kathrin Raschová (Eva Glaserová byla sympatická, Issabel Beckerová aspoň pěkná, ale tahle byla krajně nesympatická a líbit se mi taky nelíbila, ale jsem ženská, takže můj názor na tohle nemusí odpovídat názoru mužů) a pokus o úpravu rodinného života Dominika Borna (ten ale naprosto úplně, skoro jsem měla pocit, že se změnil tým scénáristů, který jej náhle viděl po svém). Hvězdičky ale už neodeberu a pod čtyři bych stejně nešla i přes předchozí výtky. ()

Jigy

Asi nejlepší německý seriál. Má napad, šmrnc i napětí. líbí se mi psychologická hloubka případů i ústřední pár. Prostě na Němce až opovážlivě dobré. ()

Skuby47

Zdařilý německý krimiseriál, který v záplavě jiných vyniká zajímavými případy, psychologicky vedeným vyšetřováním a jistou originalitou. Seriál nesází na akci, ale na dopadení zločinců pomocí psychologického profilu pachatelů a postupného odhalování stop. Má spád a solidní dvojici vyšetřovatelů s nepřehlédnutelnou soudní patoložkou. V běžném životě vrahové sice páchají své brutální skutky z mnohem jednodušších pohnutek, ale správná detektivka má být zajímavá a napínavá a to v tomto případě je. ()

filmmovier

Šílení vrahové, kteří nejsou úplně v pořádku, sympatická hlavní dvojice a zajímavé případy udělali z evropských Myšlenek zločince jeden z nejlepších německých seriálů, ne li vůbec ten nej. Viděl jsem prvních pár dílů, ale odvažuji se hodnotit už teď. Sérial mě opravdu dost zaujal a hlavně dost překvapil. Ty díly jsou opravdu napínavé, některé dost brutální. Hlavně je ten seriál kvalitní. Ještě že kromě Rexe udělali i tohle... Také se dá doporučit psychologům. Ale nakonec jsou Specialisté jedním z nejlepších detektivních seriálů a myslím, že by o prvenství klidně mohli bojovat i s těmi myšlenkami. Neokukané napětí a pro mě seriál, který jsem zatím neměl možnost vidět. Budu sledovat dál a zajímá mě, jak se to bude vyvíjet dál a jaké případy tvůrci vymysleli. 80%. ()