honajz

Polský film o řádění tajné policie v Polsku a zatčení a věznění kardinála Wyszynského. Každodenní problémy internace v jednom z bývalých polských klášterů, kde se kardinál snaží udržet si svou víru a nepodlehnout nátlaku. Drobné posuny v povahách postav a důraz na atmosféru. Velmi dobrý a uvěřitelný herec v hlavní roli. Syrovost prostředí i praktik tajné policie. ()

majky19

Snímek Prymas - Trzy lata z tysiaca, nás zavádí do první poloviny padesátých let v Polsku, kde již několik let tvrdou rukou řádí komunistický režim, který se zbavuje všech svých potenciálních nepřátel. Mezi nimi byli pochopitelně i představitelé katolické církve, mezi než patřil i kardinál (Prymas) Stefan Wyszyński, jemuž je tento snímek věnován. Je až s podivem, čemu všemu byli pár let po druhé světové válce podrobeni nepřátelé "socialistického tábora" a co všechno ještě v následujících čtyřech dekádách museli vytrpět. Co se nedá osobnosti Wyszyńského v žádném případě vytknout, je obdivuhodná odvaha, kterou dokázal zvůli komunistického režimu čelit, dále jeho lidskost a empatie, s jakou se staral i o osudy svých přátel a v neposlední řadě také to, jak se dokázal s těmito těžkostmi a nepřízněmi osudu statečně prát. Ačkoliv byl podroben velmi tvrdým a nelidským podmínkám, kdy byl bez lítosti psychicky týrán, kdy mu nebyl umožněn žádný kontakt s přáteli, kdy si nemohl dokonce ani přečíst korespondenci od vlastního otce, že i v těchto situacích si dokázal zachovat určitý nadhled a těžkostem, které mu komunistický režim připravil, se dokázal statečně prát. A to i navzdory tomu, že všechny jeho kroky, všechna jeho slova, všechny jeho výpovědi byly velmi podrobně zapisovány a analyzovány, neboť i jeho místnost, kde pobýval, byla trvale odposlouchávána. Je zcela určitě moc dobře, že i na tyto události historie nedávno minulé filmaři nezapomínají, a věnují jim adekvátní pozornost. Vyzdvihnout je zapotřebí zejména skvělý výkon Andrzeje Seweryna, který zde ztvárnil titulní roli kardinála Wyszyńského. Tohoto herce jsem znal prozatím pouze z filmu Ostatnia rodzina, kde ztvárnil malíře Zbyszka Beksińského a musím konstatovat, že se jedná skutečně o velmi kvalitního herce, který umí dané postavě vtisknout tu pravou a nefalšovanou tvář. Snímek mě opravdu velmi zaujal a nezbývá mi nic jiného, než jej ohodnotit plným počtem bodů. ()