Devětatřicetiletá rozhlasová moderátorka Karla je opět svobodná. Touží po dítěti, ale najít vhodného partnera není snadné. Protože jí tikají biologické hodiny, rozhodne se pro umělé oplodnění. O pomoc může požádat pouze svou nejlepší kamarádku Senay... (HBO Max)

vydumnica

Najnovší film Karoline Herfurth Einfach mal was Schönes som mala možnosť vidieť v letnom kine a už len to samo o sebe je zážitok😉. Tento film síce u mňa nezabodoval až tak ako jej minuloročný Wunderschön, ktorý som tiež videla v OpenAir KINO WORMS. Lístky sme si s kamarátkami pre istotu kúpili mesiac vopred, pretože minulý rok sa mi takmer neušiel lístok. A teraz k filmu. Karoline Herfurth už zase hovorí nám ženám z duše, opäť je to celé o ženách a hlavne pre ženy. Vôbec sa nedivím, že 90% osadenstva boli ženy. Na veku nezáleži. Na Wunderschön sa mi páčilo, že tam bolo viacero mini príbehov, tu sa odohráva jeden hlavný príbeh. Téma, možno na prvý pohľad nezaujímavá, ale predsa taká dôležitá. Hlavná hrdinka, ktorá má dávno po 30ke stále nenašla toho pravého, ale uvedomuje si, že je pre ňu najvyšší čas a kladie si otázku. Čo teraz? Toto je realita mnohých dnešných žien. Ja som to našťastie nemusela riešiť, ale ÚPLNE CHÁPEM tieto ženy, keď TÚŽBA MAŤ DIEŤA je väčšia než všetko ostatné. Verím, že každé dieťa potrebuje otca aj matku, ale sama neviem, či by som sama sebecky neuprednostnila stať sa matkou, aj keby som partnera nemala a preto nechcem súdiť, chápem. Mám naozaj kamarátky, ktoré majú rovnaký problém. Ak by sa dalo, napísala by som, že ak sa niekto chce zoznámiť s dobrým dievčaťom vo veku hlavnej hrdinky, nech mi napíše a ja mu dám kontakt na moju kamarátku/y. Toto je ČSFD a nie zoznamka, ale rada pomôžem. Tento komentár píšem hneď po tom, čo som prišla domov z kina. Keď som otvorila dvere do spálne, v mojej posteli ma čakalo prekvapenie, moje mladšie dieťatko ešte skoro bábätko tu na mňa spiace čakalo. No je niečo krajšie na svete? Za film dávam 3* a jednu navyše za výber témy a za celkový zážitok. 70%. ()

BOURQUE

Žena zápasiaca s biologickou hodinou (a hľadaním vhodného partnera), nehovoriac o problémoch s jej matkou (a čiastočne so sestrami), začne randiť s o niečo mladším chalanom.  Karoline Herfurth pred a za kamerou odviedla klasickou „industry“ prácu v štýle German-based komédia, ktorá miestami obsahuje zopár nie úplne vydarených (alebo do konca zbytočných) scén. A ešte sme nehovorili o dĺžke filmu, ktorá by kľudne mohla byť kratšia o cca 25 minút. Osobné hodnotenie: 64% (**) ()

Aljak

Námetovo a scenárom by sa to hodilo skôr na psychologickú drámu (poprípade dramédiu), takže toto hrotenie do komediálneho žánru tomu príliš nepomohlo. Ale odhliadnuc od toho to bol celkom vydarený film, ktorý mal rozhodne čo povedať. Karoline Hefurth v úlohe večnej smoliarky Karly to išlo celkom dobre, aj keď jej správanie a zmýšľanie bolo občas fakt nelogické. Ale mám pocit, že v tomto filme takmer každá postava hľadela na seba, takže podľa toho to aj vyzeralo. 3* ()

Vančura

Vyloženě balzám pro lidi, kteří už nad romcom žánrem zlomili hůl, aneb naděje umírá poslední a Němci ji tímto opět oživili, resp. Karoline Herfurth coby zázračné dítě, kterému se daří na co sáhne. Její režijní tvorba jistě není dokonalá, ale každý její nový film se mi vždy trefí do vkusu, a v tom všeobecném marasmu jsou to doušky živé vody, které hltám s radostí. Kdyby takhle vypadala česká komediální produkce, byl bych spokojen. ()

zeyer

Film z roku 2022 s Karoline Herfurth, která se představuje jako spoluautorka, režisérka a hlavní hrdinka s cílem otevírat nejrůznější témata (singl život, mateřství, alkoholismus, vazba na matku, vztah s věkovým rozdílem, upřímnost a lež). Společným jmenovatelem je souboj rozumu a citu - racionální uvažování vs. poslouchání hlasu svého srdce bez ohledu na okolí. Těch témat je podobně jako u česko-slovenského Úsvitu skoro až moc ... Jak to u německých hořkých komedií bývá, vtipných hlášek film neobsahuje mnoho, ale pár jich za to opravdu stojí, zasmál jsem se. Pak jsou tam i dojemné scény, jako stříhání osmičky, symbol oddělení od matky, a scény drsné (potrat na wc). Film chvílemi ztrácí dech, ale obsahuje zároveň prima momenty - zpočátku rychlý sled seznamovacích nezdarů à la Bridget Jones, synchronicita mezi rozhlasovou moderátorkou a posluchačem (Dancing with Tears in my Eyes) s následným setkáním, koncert Clueso se skutečným Clueso, odjezd hlavní hrdinky ve stylu Tři oříšky pro Popelku (ztracený střevíček, Rozálka houká, kůň vyráží), nefungující automat na kávu (to není tak, že půjdeš kolem a začne to fungovat - tohle kafe nefunguje, musíš zvolit sladkou). Ženy ve filmu nesou životní břemena, zatímco někteří chlapi (otec, týpek se spermatem ve stříkačce, namakanej sportovec na tréninku přežití) vyznívají jako pořádní pitomci, z čehož vybočuje jen ošetřovatel Pan zajíček, opravdový a na svůj věk zralý. Filmu mohl prospět větší nadhled, pokud by Karoline Herfurth nechtěla mít vše v rukou - spoluautorství, režii i hlavní roli. Překlad titulu "Einfach mal was Schönes" jako "Najdu tě?" dělá svou explicitností z českého diváka hlupáčka, který nepochopí jinotaj? Ve výsledku spokojenost: Němci sami často bojují se svázaností konvencemi a normami a umí tato témata zpracovávat. ()